Rasy psów

Pierwsze zwierzęta domowe – jak się przygotować?

Młoda kobieta z kotem i psem w swoim domu

Pierwsze zwierzęta domowe – jak się przygotować?

Przed podjęciem decyzji adopcji lub zakupie zwierzątka z hodowli, warto zadać sobie kilka ważnych pytań:

– Co zrobisz z pupilem podczas wakacji, majówki lub innej sytuacji kiedy będziesz chciał wyjechać?

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

– Kto zajmie się zwierzakiem podczas Twojej nieobecności?

– Czy bierzesz pod uwagę, że zwierzę może zniszczyć meble lub inne powierzchnie w mieszkaniu/domu?

– Czy stać cię na utrzymanie zwierzęcia?

Pierwsze zwierzęta domowe

Najpopularniejsze zwierzęta domowe

Psy i koty to stali towarzysze naszego życia, nikogo nie dziwi ich obecność. Zwierzęta domowe uczą nas odpowiedzialności, troski oraz są wspaniałymi towarzyszami zabaw. Należy pamiętać, że zwierzęta domowe to żywe istoty, które mają swoje uczucia i potrzeby. Wśród najbardziej popularnych zwierząt domowych, oprócz psa i kota znajdują się:

  • rybki — stanowią piękną ozdobę w akwarium, należy przy wyborze rybek zwracać uwagę na ich wygląd i aktywność. Akwarium powinno być dobrane pod ilość rybek, wyposażone w filtr powietrza i automatyczny karmnik.
  • królik — przeciętnie żyje 6-8 lat, potrzebuje swobody i codziennych spacerów po mieszkaniu. Wymaga szczególnej opieki, ponieważ jest podatny na choroby. Polecany jest dla dzieci powyżej 8 roku życia.
  • chomik — żyje 2-3 lata, wykazuje dużą aktywność, szczególnie w nocy. Chomik wymaga klatki, świeżych smakołyków i ziaren, czystego sianka oraz dostępu do wody.
  • świnka morska — żyje średnio 7-9 lat, jest zwierzęciem płochliwym i nieufnym. Wymaga spacerów poza klatką, a jej oswajanie może trwać nawet kilka miesięcy.
  • szynszyla — żyje średnio 15 lat, nie lubi być trzymana na rękach oraz nie jest polecana dla małych dzieci. Potrzebuje dużo ruchu, odpowiedniej diety i dużej klatki.
  • żółw — w dobrych warunkach może przeżyć nawet 150 lat, szybko rozpoznaje swojego właściciela. Ze względu na małą aktywność może łatwo znudzić się dziecku, nie wymaga dużych nakładów finansowych, potrafi nie jeść do 2 tygodni.
  • tchórzofretka — żyje 6-10 lat, lubi zabawę, ruch oraz towarzystwo ludzi. Jest zwierzęciem inteligentnym, szybko się uczy nowych rzeczy, trudno jej czegoś zakazać lub zabronić.
  • papużka falista — żyje przeciętnie 7-9 lat, należy codziennie wymieniać jej pokarm i wodę. Potrafi naśladować mowę człowieka i inne dźwięki. Należy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca do latania.
  • wąż zbożowy — żyje średnio 20 lat, posiada łagodne usposobienie, jest niejadowity i łatwy w hodowli. Osiąga rozmiary od 130 do 180 cm, nie przekracza wagi 1 kg.

Przed wyborem swojego zwierzaka domowego upewnij się, że posiadasz odpowiednią ilość miejsca w swoim mieszkaniu oraz odpowiednią ilość czasu na jego pielęgnację.

Zwierzęta domowe – 7 zalet z ich posiadania

Posiadanie zwierzaka to szereg obowiązków, wydatków, a także wyrzeczeń. Ale z jakichś powodów miliony ludzi na całym świecie decyduje się na posiadanie małych przyjaciół. Dlaczego warto? Jest mnóstwo powodów! My przytoczymy te, naszym zdaniem są najważniejsze:

  1. Wspaniały towarzysz życia – zwierzak towarzyszy nam w codzienności. Dzięki niemu/nim nie czujemy się samotni. Czujemy z kimś więź i czyjąś obecność na stałe. To bardzo ważne!
  2. Zwierzęta rozładowują stres – zwierzaki są kochane i rozczulające. Czasem wystarczy na nie spojrzeć, by od razu poczuć się lepiej. Pomagają rozładować stres, dlatego gdy tylko poczujemy się zdenerwowani, źli czy bardzo zmartwieni – warto pobyć z naszym np. czworonogiem.
  3. Zwierzęta leczą – dosłownie! Taka teza może wydawać się przesadzona, ale jednak wiele badań pokazuje, że właściciele zwierzaków są po prostu zdrowsi. Psy, koty, papugi itd. mają zdolność… obniżania ciśnienia krwi (patrz punkt drugi), ale też sprawiają, że budzą się w nas hormony szczęścia
  4. Zwierzęta bawią do łez – często mówi się, że osoby, które posiadają zwierzaki, nie potrzebuję telewizora. Rzeczywiście coś w tym jest. Zwierzęta domowe można oglądać niemal bez końca – jak śpią, jak się bawią, jak za nami chodzą i patrzą nam w oczy np. z racji swojego nadmiernego apetytu. Często są bohaterami niezwykle zabawnych sytuacji, które warto uwieczniać np. w formie krótkiego wideo.
  5. Zwierzęta domowe zachęcają do aktywności – tyczy się to przede wszystkim psów, z którymi trzeba wychodzić nie tylko w celach fizjologicznych, ale też dla ruchu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. A to oznacza, że my sami też musimy się ruszyć, bo trochę nie mamy wyjścia, prawda? 🙂
  6. Zwierzaki czynią nas bardziej odpowiedzialnymi – czworonóg czy inna mała istotna jest od nas w stu procentach zależna. Musimy o nią dbać – podawać zbilansowaną karmę, zabierać do lekarza nie tylko gdy źle się czuje, ale także prewencyjnie – na badania itd. Przykładowo w przypadku rasy kotów trzeba podejmować inne działania, żeby nasze zwierzę czuło się dobrze i zdrowo się rozwijało. To wiąże się z poświęceniem czasu i dużymi wydatkami finansowymi. To dla nas duże ćwiczenie odpowiedzialności, któremu na pewno podołamy. Bo miłość góry przenosi!
  7. Zwierzęta dostarczają rozrywki – pod wieloma względami! A przede wszystkim wiele psów, kotów itd. chętnie się bawi (wręcz tego potrzebuje) szczególnie ze swoim ulubionym człowiekiem. A takie wspólne harce to naprawdę kawał dobrej rozrywki! Poza tym często wymagają od nas dużej aktywności fizycznej, czyli kolejny plus!

Lokalizator GPS dla zwierząt domowych i wychodzących

Pies, kot domowy, a może królik?

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Coraz częściej jednak do naszych domów trafia również kot domowy, królik, chomik, świnka morska, rybki akwariowe, żółw, czy papużki. Niezależnie od decyzji dotyczącej rasy zwierzaka, trzeba pamiętać o jednym – zwierzęta domowe wymagają poświęcenia czasu, uwagi i środków finansowych. Decyzja o adopcji lub zakupie pupila nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie. Zwierzaków nie należy ofiarować w prezencie. Zanim zdecydujemy się na posiadanie czworonoga, należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Psy wymagają codziennych spacerów. Koty muszą mieć dostęp do czystej kuwety. Wszystkie zwierzaki zaś wymagają opieki, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, lub planujemy dłuższą nieobecność w domu.

Jak dbać o zwierzęta domowe?

Pies

Jeżeli marzy Ci się posiadanie psa, przemyśl koniecznie kilka ważnych kwestii:

  1. Czy jesteś wystarczająco cierpliwy i nie obawiasz się pracy ze zwierzęciem?
  2. Ile godzin pies będzie sam w domu? Ile czasu jesteś w stanie mu poświęcić? Zwierzak potrzebuje minimum 3 spacerów dziennie, najlepiej o stałych porach.
  3. Pies dla dziecka, to pies dla rodzica – jeżeli mały pies jest największym pragnieniem dzieci, należy pamiętać, że to osoba dorosła bierze pełną odpowiedzialność za psa i jego bezpieczeństwo.
  4. Alergie wśród domowników – należy upewnić się, czy nikt z domowników nie cierpi na żadną alergię na sierść, włosy zwierzęcia.

Młoda kobieta z dużym psem leżącym w domu na drewnianej podłodze

Kot

  1. Pamiętaj, że koty uwielbiają drapać meble – zwłaszcza tapicerowane łóżka, fotele i sofy. Nawet odpowiednie drapaki czasem nie są dla nich tak atrakcyjne, jak Twoje ulubione krzesła.
  2. Upewnij się, że żaden z domowników nie jest uczulony na kocią sierść. Niestety jest to jeden z najbardziej popularnych wśród ludzi alergenów.
  3. Jeżeli mieszkasz na parterze, warto zabezpieczyć okna i balkon specjalnymi siatkami tak, aby zwierzę nie wychodziło na zewnątrz. Jeżeli jednak Twój pupil będzie wychodził na dwór, o tym, jak prawidłowo zadbać o czworonoga dowiesz się z naszego artykułu GPS dla kota – bezpieczne zwierzę na spacerze.

Niezależnie od tego, na jakie zwierzęta domowe się zdecydujesz, miej na uwadze, że jego obecność bardzo dużo zmieni w Twoim życiu. Czworonożny przyjaciel daje dużo radości i szczęścia, ale wymaga też poświęcenia mu uwagi, spacerów, czy wizyt u weterynarza.

Młoda kobieta przytulająca białego kota

Jak przygotować się na zwierzęta domowe?

Zwierzęta domowe potrzebują odpowiedniego przystosowania mieszkania lub domu:

  • Zabezpiecz wszystkie możliwe szkodliwe produkty w domu (środki chemiczne, kable).
  • Zwiń dywany i chodniki zanim szczeniak nauczy się czystości. Zakup podkłady dla szczeniąt, maty do nauki czystości. Kot domowy nie wymaga tu wielkiego przygotowania – wystarczy pokazać mu miejsce, w którym stoi kuweta.
  • Zadbaj o wyprawkę: dwie miseczki – do wody i karmy. Kup legowisko i pierwsze zabawki. U szczeniaków najlepiej sprawdzą się gryzaki, zabawki z lateksu. Więcej o gadżetach dla swojego czworonoga dowiesz się z naszego artykułu – Najciekawsze zabawki dla psa.
  • Jeżeli będziesz miał psa, przydatna będzie obroża i smycz. Więcej o tego typu produktach dla pupila dowiesz się z naszego artykułu Obroża dla psaz nadajnikiem GPS dla zwierząt.
  • Dowiedz się czy zwierzę miało pierwsze szczepienia i odrobaczanie. Pamiętaj o książeczce zdrowia.
  • Przygotuj najbliższych na nowego członka rodziny, uczul dzieci, że to żywe zwierzątko i należy delikatnie się z nim obchodzić.
  • Sprawdź, jak odpowiednio zorganizować opiekę dla zwierzaka na wypadek, kiedy będziesz musiał wyjechać na dłużej.

Bezpieczny zwierzak, czyli jak troszczyć się o zwierzęta domowe

Decydując się na posiadanie zwierzęta domowe, musisz pamiętać także o tym, aby zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo. Zarówno pies, jak i kot domowy powinien mieć własne legowisko i zabawki, a poświęcanie Twojego czasu na głaskanie i spacery to podstawa. By mieć pewność, że masz swojego przyjaciela zawsze pod swoim czujnym okiem, z pewnością warto pomyśleć o lokalizatorze gps. To niewielkie urządzenie w połączeniu z dedykowaną aplikacją to idealne rozwiązanie dla wszystkich właścicieli czworonogów. Miejsce pobytu psa lub kota sprawdzisz wygodnie w telefonie. W smartfonie ustawisz indywidualne strefy bezpieczeństwa, o których opuszczeniu zostaniesz natychmiast powiadomiony. Więcej na temat tego, jak uchronić psa lub kota przed zaginięciem, dowiesz się z naszego artykułu.

Czy zwierzęta domowe potrzebują lokalizatora GPS?

Jak najbardziej tak, zwierzęta domowe potrzebują lokalizatora GPS! Nigdy nie wiesz, czy podczas spaceru z psem nie spłoszy go wystrzał, czy nie pobiegnie za daleko w poszukiwaniu przygód. Jeżeli Twój kot domowy lubi wychodzić przez okno i spacerować po sąsiedztwie, nadajnik GPS od Bezpiecznej Rodziny również będzie nieocenioną pomocą w lokalizowaniu zwierzaka. Co więcej, lokalizator wysyła sygnał SOS. Jeżeli ktoś znajdzie Twoją zgubę, wystarczy, że wciśnie jeden przycisk, a powiadomienie natychmiast pojawi się na Twoim telefonie.

Urządzenie jest odporne na uderzenia i zachlapania. GPS dla zwierzaka jest lekki i nie sprawi problemu Twojemu czworonogowi. Nasze urządzenie z całą pewnością sprawdzi się, kiedy zdecydujesz się wyruszyć na urlop w towarzystwie swojego pupila. Dowiedz się więcej, jak nieocenioną pomocą podczas wakacji może być GPS dla psa.

Zwierzęta domowe – pielęgnacja

Niezależnie od rasy psów, kotów, czy innych zwierząt, należy przestrzegać pewnych zasad higieny. Ułatwią nam to odpowiednie akcesoria, które bez problemu dostaniemy już w każdym większym sklepie, nie tylko zoologicznym. Zwierzęta domowe i ich zdrowie zależy od tego, jak sami o nie zadbamy. Warto więc co jakiś czas iść do weterynarza na kontrolę, czy udać się do dedykowanego salonu i zafundować psu kąpiel. Jeżeli Twój zwierzak jest niewielkich rozmiarów, oczywiście bez problemu wykąpiesz go samodzielnie w domu.

Zarówno duże, jak i małe zwierzęta wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nie wszystkie oczywiście to lubią. Psy najchętniej bawią się w błocie, a koty z obciętymi pazurami natychmiast mają ochotę na drapanie mebli. Niemniej, dobrze jeżeli domowe zwierzęta są w miarę możliwości czyste. A o to zadbasz również w domu. Niezbędne akcesoria to szczotki do wyczesywania, szampony dla zwierząt, a w zimowym czasie, mniejsze psy warto zaopatrzyć w specjalne kubraczki i… buty! Mróz potrafi powiem wyrządzić psim łapom ogromnie dużo szkody.

Kosmetyki i odpowiednia pielęgnacja zwierząt to nie wszystko

Ważne jest również to, czym karmimy naszego pupila. Warto podawać mu odpowiedni pokarm ponieważ gwarantuje to lepsze zdrowie i samopoczucie naszego psa lub kota. Zwierzęta domowe powinny mieć zawsze dostęp do czystej, zimnej wody oraz suchego jedzenia. Pamiętajmy również o dodatkach, takich jak specjalne kości, czy chrupki, które pomogą w usuwaniu kamienia nazębnego. Jeżeli masz kota, koniecznie zadbaj o to, aby podawać mu suche jedzenie, które eliminować będzie kłaczki nagromadzone w żołądku. Raz na jakiś czas z pewnością warto zaserwować zwierzakowi odrobinę surowego mięsa. Nie tylko będzie to uczta dla jego podniebienia, ale także doskonały sposób na oczyszczenie jamy ustnej z kamienia.

Zwierzęta domowe – czy rasa i wielkość pupila ma znaczenie?

Jak powszechnie wiadomo, niektóre rasy psów, czy kotów, uznawane są za mniej lub bardziej odpowiednie do trzymania w domu. Z pewnością, w małym mieszkaniu możemy mieć problem ze zwierzakiem dużych rozmiarów. Tyczy się to zwłaszcza psów, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują większej, otwartej przestrzeni. Dla osób starszych, czy małych dzieci, z pewnością bardziej odpowiednie będą małe rasy psów, o łagodnym charakterze. Jeżeli jednak decydujemy się na konkretnego psa lub kota i mamy obawy, czy zdoła się przyzwyczaić i czy nie będzie miał problemów z aklimatyzacją w naszym domu, zawsze możemy zwrócić się z do odpowiedniego behawiorysty. Praca z czworonogiem wymaga oczywiście cierpliwości i czasu, ale może przynosić naprawdę rewelacyjne rezultaty. Nie zapominajmy o tym, że wszystkie zwierzęta domowe wymagają troski i odpowiedniego podejścia.

Przyjemność, ale i obowiązek, czyli jak troszczyć się o zwierzaka

Wychodzenie na spacery niezależnie od pogody. Konieczność organizowania opieki, kiedy sami nie możemy zająć się zwierzakiem. Pomoc w razie chorób i wizyty u weterynarzy. Kiedy mamy w domu zwierzęta domowe obowiązków nie brakuje. Przed zakupem lub adopcją nowego domownika upewnijmy się, że będziemy w stanie zagwarantować mu odpowiednią troskę oraz odpowiednie gadżety. Porozmawiajmy z członkami naszej rodziny, uprzedźmy ich o naszych planach. Nie podejmujmy pochopnej decyzji, ale pamiętajmy też, że miłość czworonoga jest w stanie wszystko wynagrodzić!

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)