JEDYNA taka usługa w Polsce
Zaufali nam:
Zaufali nam:
Demencja starcza – jak z nią walczyć

Demencja starcza – jak z nią walczyć 

Demencja starcza w wielu z nas budzi niepokój i strach przed nieznanym. Czym jest, jak pomóc choremu dziadkowi, chorej babci oraz najbliższym z rodziny i opiekunom? Jakie są objawy, jak je rozpoznać? Jak ułatwić chorym codzienne życie, zapewniając bezpieczeństwo? Zacznijmy od definicji choroby. Demencja starcza to inaczej otępienie, łączy się z zaburzeniem funkcji poznawczych, dzięki którym rozpoznajemy otoczenie. Na demencję starczą wpływa utrata komórek nerwowych w mózgu, odpowiedzialnych za sprawność umysłową. Zaburzenia  postępują i wyniszczają z wiekiem organizm. Do rozwoju demencji może przyczynić się wcześniejsze zachorowanie na: infekcję mózgu, stwardnienie rozsiane, chorobę alkoholową, pląsawicę Huningtona, cukrzycę, czy choroby genetyczne ośrodkowego układu nerwowego.

starszy mężczyzna ubrany w granatową bluzę z białymi pasami i kaszkiet, siedzi na ławce pod eleganckim budynkiem i karmi zgromadzone dookoła niego gołębie, czyli demencja starcza objawiająca się niechęcią do przebywania wśród innych ludzi

Objawy, rozpoznanie choroby – demencja starcza

Pierwszy objaw demencji – zapominanie, często jest bagatelizowany przez osobę starszą i jego rodzinę, każdy przecież zapomina o zapłaceniu rachunku lub miejscu, w którym odłożył klucze, tym bardziej osoby starsze.. Z czasem do objawów choroby dochodzi:

– utrata zdolności uczenia się, zapamiętywania;

– trudności w mówieniu;

– brak orientacji w czasie i przestrzeni;

– brak umiejętności rozpoznawania rzeczy i osób;

– problemy z liczeniem;

– agresja, drażliwość,lęki;

– labilność emocjonalna;

– omamy, urojenia;

– impulsywność, apatia.

Zaburzenia zachowania są najczęstszą przyczyną hospitalizacji osób starszych.
Otępienie dzieli się na trzy poziomy: lekkie, umiarkowane i otępienie głębokie. W przypadku pierwszych dwóch poziomów, chory dziadek lub chora babcia wymaga nadzoru i kontroli. Trzeci poziom wymaga całodobowej opieki. 

[product id="107" limit="3" slider="true"]

Walka z demencją starczą – jak pomóc choremu dziadkowi, chorej babci w nowej rzeczywistości?

Demencja jest schorzeniem nieuleczalnym,  a leczenie pomaga jedynie w łagodzeniu objawów choroby. Najlepsze rezultaty otrzymuje się przy zastosowaniu dwóch metod jednocześnie: farmakologicznej i terapteutycznej.  Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków zwiększających poziom substancji przekaźnikowych w układzie nerwowym. Największy udział możemy mieć w leczeniu terapeutycznym. Leczenie terapeutyczne polega na ćwiczeniu mózgu, przez co rozumiemy: gry w karty, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, łamigłówki, gry planszowe, szachy, warcaby oraz czytanie książek. W każdej wolnej chwili możemy uczestniczyć w życiu naszego seniora, ćwicząc z nim mózg przez zabawę i obserwując jego poczynania. Osoby chore często, także ze wstydu unikają ludzi i bliskich, dlatego bardzo ważna jest nasza obecność w ich codzienności, spożywanie razem posiłków, gry i zabawy, zachęcanie do aktywności fizycznej i rozmowy.

Warto mobilizować seniora cierpiącego na demencję do używania prostych urządzeń wspomagających jego pamięć. Możemy do nich zaliczyć rejestrator głosu i opaskę GPS dla seniora. Pierwsze urządzenie senior może wykorzystać do nagrywania swojego głosu, bądź waszych nagrań. Dzięki rejestratorowi głosu będzie mógł pod waszą nieobecność przypominać sobie gdzie odłożone są leki. Przypomni sobie gdzie jest pilot lub gdzie są klucze od domu. Będzie również pamiętać o tym, że należy dom zamknąć i jak do niego bezpiecznie trafić po spacerze. Do bezpieczeństwa poza domem niezbędna jest opaska SOS z GPS.

Lokalizator GPS na bieżąco śledzi przebytą drogę przez seniora, namierza go z dokładnością do 5-10 metrów i wysyła powiadomienia, gdy ten przekracza bezpieczną strefę lub jest w niebezpieczeństwie. Posiada przycisk SOS, wbudowany telefon komórkowy, funkcję podsłuchu. GPS dla seniora to niezbędny gadżet dla osób cierpiących na demencję starczą. Posiada dwa duże przyciski, które bez względu na wykorzystanie wyślą sygnał o potrzebnej pomocy. Bardzo dobrym sposobem na pomoc bliskim, którzy mają kłopot ze zdrowiem jest opieka na odległość. Co to jest teleopieka? Z całą pewnością warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, kiedy chcemy być w stałym kontakcie z seniorem. 

Walka z demencją starczą jest trudna nie tylko dla osoby chorej. To duże wyzwanie również dla jej rodziny i bliskich z otoczenia. Otępienie wymaga cierpliwości, ciągłej opieki oraz kontroli. 

dłonie starszej kobiety, która ubrana jest w biały wełniany sweter z czerwonymi rękawami i robi na drutach

Bezpieczny dom seniora

Aby mieć pewność, że naszym bliskim nic nie grozi, warto zapewnić im bezpieczeństwo w domu. Dzięki urządzeniom smart home i dedykowanej aplikacji od Bezpiecznej Rodziny opiekun może kontrolować, czy w otoczeniu seniora nie dzieje się nic złego. Sprawdź w naszym artykule, Czy czujnik dymu to dobry pomysł? I dowiedz się więcej, jak sprawić, by dom seniora był bezpiecznym miejscem. Wystarczy przemyśleć zainstalowanie inteligentnych urządzeń. A ponieważ tego typu rozwiązania są coraz powszechniejsze, można bez trudu znaleźć Zestaw Smart Home na każdą kieszeń

Okaż zrozumienie

Najważniejszą rzeczą, którą możemy zrobić dla naszych bliskich cierpiących na demencję starczą jest okazanie zrozumienia i poświęcenie im chociaż odrobiny czasu. Znajdźmy więc chwilę, by w pędzie codziennego dnia zadzwonić lub odwiedzić babcię, dziadka, czy rodziców. Dla nas niewielki gest, dla nich może znaczyć naprawdę wiele.  

[product id="107" limit="3" slider="true"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium