JEDYNA taka usługa w Polsce
Zaufali nam:
Zaufali nam:
Kontrola rodzicielska a samodzielność dziecka

Kontrola rodzicielska, a samodzielność dziecka

Rodzice najczęściej chcieliby wiedzieć o swoich dzieciach wszystko. Oczywiście jest to zrozumiałe, niemniej, ci bardziej nadopiekuńczy często zapominają, że kluczową kwestią w wychowaniu dziecka, jest zaufanie. Domaganie się szczegółowych informacji o tym, co działo się w szkole, poznanie przyjaciół, czy znajomość planu dnia dziecka jest rzeczą jak najbardziej naturalną. Jednak bezpodstawne sprawdzanie komputerów, telefonu, czy podsłuchiwanie rozmów, może spowodować bunt, pretensje i nadszarpnięcie bliskiej relacji. Jak zatem powinna wyglądać kontrola rodzicielska, by dziecko nie czuło się osaczone i mogło swobodnie się rozwijać? 

dziecko w ciemnych jeansach i czapce na głowie z założonymi na ramiona rękami patrzy w bok na ojca który ubrany jest w białą koszulę i ciemne spodnie i patrząc na syna zastanawia się jak wygląda odpowiednia kontrola rodzicielska

Bezpieczne dziecko

Każdy rodzic chce mieć kontrolę nad tym, co, kiedy i z kim robi jego pociecha. Chce być pewien, że jego dziecko jest zdrowe i bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że zbytnia nadopiekuńczość może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Zbuntowane dziecko, robiące coś wbrew swoim rodzicom, to dzisiaj bardzo powszechnie występujący problem. Wagary, złe wyniki w nauce, brak kontaktu, kłótnie – wszyscy woleliby tego uniknąć. Dlatego tak ważne jest znalezienie równowagi, by kontrola rodzicielska nie okazała się kontrolą całkowicie ograniczającą. Sposobów na sprawowanie opieki jest wiele. Nowoczesne technologie dają nam dzisiaj naprawdę ogrom możliwości. Telefony komórkowe, lokalizatory osobiste, czy smartwatch z kartą SIM okazują się doskonałymi sposobami na dyskretne kontrolowanie dzieci. 

Smartfon, czy smartwatch z kartą SIM dla dziecka?

Podstawowym urządzeniem, w które rodzice najczęściej wyposażają swoje dziecko, kiedy to idzie do szkoły lub przedszkola, jest telefon komórkowy. Z wielu względów jest to oczywiście narzędzie przydatne. Niezaprzeczalnym jest jednak fakt, że smartfon ma wśród rodziców coraz większe grono przeciwników. Dlaczego? Po pierwsze nie zawsze dziecko może mieć go przy sobie. Nauczyciele w szkołach, czy opiekunowie w zerówkach coraz częściej proszą, aby nie używać telefonów podczas zajęć. Zdecydowanie dekoncentruje to uczniów i powoduje brak skupienia. Kolejnym powodem jest rozmiar urządzenia. Nawet niewielki telefon dziecko musi jednak trzymać w ręku. W tym czasie ma utrudnione wykonywanie wielu innych czynności, takich jak, chociażby przeglądanie książki, czy zjedzenie drugiego śniadania. Co więcej, w szumie podczas przerwy między zajęciami, kiedy akurat telefon znajduje się w kieszeni lub plecaku dziecka, przez hałas panujący w szkole, łatwo jest przeoczyć połączenie od mamy czy taty. Oczywiście smartfon jest dzisiaj nieodzownym elementem, w które wyposażone są dzieci. Można jednak pomyśleć o jego alternatywach i dodatkowo, aby kontrola rodzicielska była jeszcze sprawniejsza i łatwiejsza, podarować swoim pociechom smartwatch z kartą SIM, który tak jak telefon dzwoni i odbiera połączenia przychodzące. Dlaczego warto wybrać zegarek z gps?

kilkuletnia ciemnowłosa dziewczynka uczesana w warkocz i ubrana w różowy sweter i puchową granatową kamizelkę w kropki puszcza kolorowe bańki w parku

Praktyczny smartwatch z kartą SIM

Odpowiedzialna kontrola rodzicielska nie musi wiązać się z ciągłym kontrolowaniem, gdzie jest dziecko. Nieustające telefony i sprawdzanie, może wywołać w najmłodszych poczucie braku zaufania i potęgować ich bunt. Jak zatem sprawić, by dziecko nie odczuwało zbyt dużej presji, a jednocześnie mieć pewność, że jest bezpieczne i nic mu nie grozi? Warto pomyśleć o praktycznym rozwiązaniu, jakim z pewnością jest smartwatch z kartą SIM. Zegarek z funkcją telefonu może okazać się tu doskonałym narzędziem. Gadżet, który dziecko nosi na nadgarstku, może mieć kolorowy, dotykowy wyświetlacz. Może mieć grę, liczyć kroki i być modnym dodatkiem. Takie urządzenie ze względu na swój nietuzinkowy i oryginalny wygląd z pewnością przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom. Jeżeli natomiast szukasz pomysłów na ciekawe gadżety i zabawki dla 3 latka, lub starszego dziecka, zajrzyj koniecznie do naszego poradnika!

młody ojciec w okularach przeciwsłonecznych siedzi w parku i dzwoni na smartwatch z kartą sim swojego dziecka

Dyskretna kontrola rodzicielska 

Aby dokładnie wiedzieć, gdzie w danym momencie jest dziecko, czy zadbać o bezpieczny powrót do szkoły, o którym więcej dowiesz się z naszego artykułu, wcale nie trzeba często do swojej pociechy dzwonić. Dyskretna kontrola rodzicielska możliwa jest dzięki urządzeniu takiemu jak smartwatch z kartą SIM. Zegarek z GPS, taki jak chociażby model GJD.06 dokładnie zlokalizuje Twojego syna lub córkę w każdym momencie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Łatwa w obsłudze aplikacja nie tylko pokaże Ci miejsce, w którym w danej chwili przebywa Twoja pociecha. W swoim telefonie wygodnie sprawdzisz także historię lokalizacji, a nawet uruchomisz praktyczną funkcję nasłuchu. Dzięki niej, dyskretnie, bez wiedzy dziecka zadzwonisz na jego zegarek i sprawdzisz, czy wszystko jest w porządku. Wyznaczysz też indywidualne strefy bezpieczeństwa (np. dom, szkoła) – kiedy Twój syn lub Twoja córka przyjdą do którejś z nich, lub którąś opuszczą, Ty natychmiast zostaniesz o tym powiadomiony. Jak widać, modny gadżet dla dziecka, może być doskonałym sposobem na sprawowanie rodzicielskiej opieki. A Ty, co zrobisz, aby mieć pewność, że Twoje dziecko jest bezpieczne?

Różne oblicza kontroli rodzicielskiej

Nie ma złotej rady ani jednej, najlepszej metody na wychowanie dziecka. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia dorosłych. Ważne jednak, aby ze swoim synem, czy swoją córką jak najwięcej rozmawiać. Zbudowanie odpowiedniego poziomu zaufania nie jest łatwe, jednak na pewno w znacznym stopniu ułatwia kontrolę rodzicielską. Dlaczego? Ponieważ jeżeli dziecko nam ufa, nie będzie miało przed nami tajemnic, lub będzie ich miało naprawdę niewiele. Nastolatkom, czy młodszym dzieciom znacznie łatwiej jest funkcjonować w świecie, w którym szanowane są ich potrzeby i poglądy. Dlatego rozmawiaj ze swoim dzieckiem szczerze i otwarcie. Jeżeli Twoje zawodowe obowiązki wymagają zatrudnienia opiekunki, sprawdź, czym powinna cechować się profesjonalna niania i jak wybrać najlepszą opiekę dla dziecka.

 

kilkuletni chłopiec w białek koszulce i ciemnych spodenkach huśta się na huśtawce

Kontakt w każdej chwili

Zegarek z gps oraz dedykowana aplikacja to ochrona rodzicielska na najwyższym poziomie. Jak przekonać swoją pociechę, by nosiła tego typu urządzenie codziennie przy sobie? Dzisiaj nie jest to trudne. Oczywistym jest fakt, że wszystkie dzieci uwielbiają dostawać prezenty. Najbardziej podobają im się gadżety, które są nowoczesne i modne. Dlatego właśnie smartwatch z kolorowym paskiem, dotykowym ekranem i dodatkowymi funkcjami będzie dla Twoich pociech atrakcyjnym podarunkiem. A ponieważ zapewnia on kontakt zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba, zegarek z gps jest także wygodnym urządzeniem dla każdego rodzica. Twój syn lub córka wyjeżdżają na wycieczkę, a Ty zastanawiasz się nad tym, jak na odległość sprawować kontrolę rodzicielską? Sprawdź koniecznie, jak spakować swoje dziecko na kolonie.

Dlaczego warto kupić smartwatch?

Inteligentny smartwatch z kartą SIM dla dzieci zapewnia wiele udogodnień, zarówno dla najmłodszych, jak i dla rodziców:

 • umożliwia lokalizowanie o każdej porze, z dowolnego miejsca,
 • dzwoni i odbiera połączenia przychodzące,
 • najbardziej zaawansowane smartwatche pozwalają przejrzeć strony internetowe,
 • dedykowana aplikacja mobilna umożliwia uruchomienie funkcji nasłuchu,
 • w razie zagrożenia, dziecko może wcisnąć przycisk SOS. Powoduje to natychmiastowe pojawienie się informacji o niebezpieczeństwie na telefonie opiekuna,
 • w dedykowanej aplikacji mobilnej, rodzic może sprawdzić historię lokalizacji, w których przebywał jego syn lub córka
 • smartwatche coraz częściej zainstalowane mają gry logiczne lub matematyczne. Taka rozrywka idealnie sprawdzi się podczas przerwy między lekcjami, czy w trakcie podróży,
 • wiele zegarków posiada w opcjach dodatkowych udogodnienia takie jak licznik kroków, latarka, czy budzik,
 • smartwatch z kartą SIM to idealne rozwiązanie dla młodszych dzieci, które nie posiadają jeszcze własnych telefonów komórkowych.

Kontrola rodzicielska w internecie

Każde dziecko korzystające z internetu jest narażone na wiele niebezpieczeństw. Według danych statystycznych 6 na 10 dzieci miało do czynienia z negatywnymi doświadczeniami w sieci. Sposobem na uchronienie dziecka przed przykrymi konsekwencjami internetu jest odpowiednia kontrola rodzicielska. Oprócz urządzeń, takich jak smartwatch z GPS, warto mieć na swoim komputerze bądź laptopie zainstalowane specjalne blokady i oprogramowania pozwalające ograniczyć dostęp do szkodliwych treści. Internet dla dzieci to w obecnych czasach naturalne środowisko dorastania. Bez wątpienia to największa kopalnia informacji, treści i rozrywki. Jednak są to również zagrożenia, o których każdy rodzic powinien wiedzieć. Niektóre z nich to:

 • nieograniczony dostęp do treści pornograficznych — wystarczy nacisnąć ikonkę „tak, mam 18 lat”, aby wejść w treści niedostępne dla dzieci,
 • child grooming — to tzw. uwodzenie dzieci w sieci,
 • gry komputerowe — zawierają różnego typu treści, przemoc, wulgaryzmy. Wyznacznikiem gier jest oznaczenie PEGI,
 • przemoc online — tzw. internetowy hejt, pojawia się nie tylko wśród rówieśników, którzy znają się osobiście, ale również od obcych osób w sieci. Celem jest zaniżenie samooceny, obrażanie, przemoc słowna i psychiczna,
 • porady: skrajnego odchudzania się, samookaleczenia, informacje o używkach, nakłanianie do mowy nienawiści itp.

Jak chronić dziecko korzystające z internetu? 

Istnieje wiele filtrów blokujących dostęp do zakazanych stron dla dzieci, jednak bardziej zaawansowane programy do kontroli rodzicielskiej, dadzą dziecku większe bezpieczeństwo w sieci. Umożliwiają one blokowanie pobierania plików, czy wyłączanie komputera o wybranej porze. Dodatkowo podczas uruchomionej kontroli rodzicielskiej, program wysyła raporty aktywności dziecka w sieci oraz umożliwia śledzenie fraz wyszukiwanych przez dziecko w internecie. Wśród programów do blokady rodzicielskiej na szczególną uwagę zasługują: Safe Eyes, B Secure Online, Home Guard czy Salfeld Child Control. Należy pamiętać o ochronie dzieci korzystających także z tabletów i smartfonów. System Android oferuje utworzenie specjalnego profilu z ograniczonym dostępem dla niepełnoletnich. Najlepszymi aplikacjami do kontroli rodzicielskiej na tablecie i telefonie są:  Yumy Apps FamilyTime Parental Control, Out of the Park Apps Kids Zone i Kiddoware Kids Place.

Zaufanie do dziecka

Rodzicom często ciężko jest się pogodzić z faktem, że ich dziecko dorasta. Że ma własne sprawy, chce samo o sobie decydować, wychodzić bez opieki z domu i spędzać więcej czasu wśród rówieśników. Kluczową kwestią jest tutaj zaufanie, którym każdy rodzic powinien obdarzać swoją pociechę. Kontrola rodzicielska jest oczywiście istotna – zawsze należy sprawdzać towarzystwo, w którym przebywa nasz syn lub córka. Warto obserwować jak zmienia się charakter, jakie są nowe zainteresowania i poznawać nowych znajomych. Zaufanie jest jednak podstawą – przesadna ingerencja w każdą sferę życia swojej pociechy może wywołać bunt, niepotrzebne nerwy, tajemnice i brak nici porozumienia. A przecież w kontroli rodzicielskiej nie chodzi o to, aby dziecko nie chciało z nami rozmawiać. Jest wręcz odwrotnie. Syn lub córka kiedy czują wsparcie i wiedzą, że rodzic jest także ich przyjacielem, sami z chęcią będą dbać o bliską relację z mamą i tatą. 

Rzetelne informacje, czyli spokój każdego rodzica

Opcja lokalizowania za pomocą GPS, GSM, czy Wi-Fi gwarantuje, że zawsze poznasz dokładne miejsce pobytu swojego dziecka. Nasłuch umożliwi Ci przysłuchanie się otoczeniu, a sygnał SOS powiadomi Cię, jeżeli Twoja pociecha będzie w niebezpieczeństwie. Reasumując, w aplikacji masz wszystkie informacje niezbędne do ochrony Twojego dziecka. Ochrona rodzicielska nie musi być trudna. Odpowiednie narzędzie z pewnością Ci ją ułatwi. W dzisiejszych czasach na najmłodszych czeka wiele niebezpieczeństw. O najważniejszych dowiesz się z naszego artykułu Największe zagrożenia dla dzieci w XXI wieku. 

 A Ty, co zrobisz, aby mieć pewność, że Twoje dziecko jest bezpieczne?

 [product id="99" limit="3" slider="true"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium