JEDYNA taka usługa w Polsce
Zaufali nam:
Zaufali nam:
Kategorie
Gdzie Jest Dziecko!
[product id="99" slider="false"]
Pierwszy dzień wiosny – sprawdź, czy Twoje dziecko jest w szkole

Pierwszy dzień wiosny – sprawdź, czy Twoje dziecko jest w szkole

Po zimowej, szarej aurze wszyscy z utęsknieniem czekamy na pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Ta pora roku jest szczególna z wielu powodów – do życia budzą się zwierzęta oraz zaczyna rozkwitać przyroda. Dłuższe dni i pierwsze promienie słońca pozytywnie wpływają również na nas. Lepiej się czujemy, jesteśmy szczęśliwsi, a nasze serca zaczyna przepełniać większa radość. Nie bez powodu mówi się, że właśnie wtedy częściej się zakochujemy. Na szczęście na pierwszy dzień wiosny nie musimy już długo czekać. Kalendarzowy początek tej pory roku to także specjalny dzień dla uczniów w szkole, powszechnie znany jako Dzień Wagarowicza. Jak zaopiekować się dzieckiem w tym szczególnym dniu?

Dlaczego pierwszy dzień wiosny jest Dniem Wagarowicza?

Zwyczaj ten jest obchodzony w Polsce, a także w niektórych częściach Litwy. Ciężko jest określić jego początki i pochodzenie. Etymologia słowa wagary wywodzi się od łacińskiego vagari, czyli „włóczyć się”. Stefan Żeromski już w „Przedwiośniu” używał formy „wagusy”. Pierwszy dzień wiosny, pożegnanie zimy i pierwsze promienie słońca zachęcają wielu uczniów do opuszczenia szkolnych murów. Zwłaszcza, że większość z nich czekało na ten dzień już od początku roku. To zdecydowanie jedno z bardziej lubianych przez nich świąt. Nie widnieje ono w żadnym oficjalnym wykazie, ale możemy mieć pewność, że nie zapomną oni o tradycji wagarowania w tym dniu. 

Pierwszy dzień wiosny poza szkołą, czyli dwie nastolatki w białych koszulach stoją przy krzesłach w kawiarni zajęte swoimi telefonami komórkowymi oraz dwie nastolatki siedzące na krzesłach, jedna w białej koszuli i długich włosach opiera się o stolik i patrzy na kartkę papieru, a druga ubrana w białą koszulkę i marynarkę w paski w związanych blond włosach, z długopisem w ręku patrzy w otwarty zeszyt

Pierwszy dzień wiosny – tradycje

Z czasem pożegnania zimy i powitaniem nowej pory roku wiąże się jeszcze jeden zwyczaj. Pewnie wielu z nas pamięta przygotowania do topienia Marzanny – kukły ze słomy, płótna i rozmaitych ozdób, takich jak korale, wstążki, sznurki i guziki. Swoim wyglądem miała przypominać boginię. Zwyczaj ten wywodzi się ze starosłowiańskiej kultury i jest praktykowany od wieków. Dawniej wierzono, że topienie Marzanny, spowoduje jednocześnie usunięcie skutków zimy i odrodzenie się przyrody. Utopienie jej miało również przynieść dobre plony w danym roku. Zazwyczaj w obrządku topienia kukły uczestniczą dzieci i młodzież. W pierwszy dzień wiosny, a czasem nawet i wcześniej, podczas zajęć plastycznych w szkole przygotowują podobizny Marzanny. Dzięki temu łatwiej zachęcić uczniów do przyjścia do szkoły i grupowego wyjścia ze szkolnych ławek. Marzannę topi się w jeziorze, rzece lub w najbliższym dostępnym zbiorniku wodnym, choć w niektórych regionach najpierw się ją pali.

Dzień Wagarowicza w szkole, czyli na jakie atrakcje mogą liczyć dzieci

Wielu uczniów, mimo próśb rodziców, decyduje się spędzić pierwszy dzień wiosny poza szkołą, co niesie za sobą szereg niebezpieczeństw. Wagary to czas, kiedy dzieci nie przebywają pod opieką nauczycieli, co martwi wielu opiekunów.  Z tym problemem stara się walczyć także policja, która w tym dniu organizuje wzmożone kontrole w miejscach, gdzie może gromadzić się młodzież. Pierwszego dnia wiosny w szkole organizowane są specjalne „luźniejsze” zajęcia, zawody sportowe lub klasowe wyjścia do kina, teatru, na basen. Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ większość dzieci rezygnuje w tym dniu z wagarów wybierając specjalne aktywności w szkole. Także miasta starają się walczyć z problemem opuszczania placówek w pierwszy dzień wiosny poprzez organizację pikników i festynów. A co w takiej sytuacji mogą zrobić rodzice? Czy namierzanie telefonu jest dobrym rozwiązaniem?

Zajęcia dodatkowe w szkole z okazji pierwszego dnia wiosny, czyli nauczycielka w bluzce w paski i morskim fartuszku robi ciastka w towarzystwie trzech dziewczynek w wieku ok 10-12 lat, jedna z długim rudym kucykiem, w niebieskiej bluzie, druga w różowej bluzce i szarym fartuszku z zegarkiem gjd.06 schowanym pod długim rękawem bluzki, z wałkiem do ciasta w ręku oraz trzecia dziewczynka lepiąca ciasto, ubrana w jasno różową koszulę i szary fartuszek

Pierwszy dzień wiosny – jak sprawić, żeby nasze dziecko było obecne w szkole

Wielu opiekunów martwi fakt, że ich syn lub córka jednak ulegnie presji kolegów i pierwszy dzień wiosny spędzi na wagarowaniu, a nie w szkole. Warto rozmawiać ze swoimi dziećmi na temat zagrożeń jakie mogą je spotkać poza szkołą. Spróbuj je także zainteresować atrakcjami jakie w danym dniu oferuje szkoła – sportowymi, a może plastycznymi? Opowiedz o swoich doświadczeniach z topienia Marzanny, tak aby dzieci też chciały uczestniczyć w tej tradycji. Jeżeli chcesz zrobić coś więcej, warto swojemu synowi lub córce podarować zegarek z GPS dla dziecka. Co zapewnia takie urządzenie?

Zegarek z GPS dla dziecka – bezpieczeństwo w szkole i poza nią

Jednym ze sposobów, dzięki którym rodzice będą spokojniejsi podczas pierwszego dnia wiosny jest podarowanie pociechom smartwatcha dla dzieci GJD.06, który dostępny jest w sklepie Bezpieczna Rodzina. Zegarek z GPS dla dziecka łączy w sobie funkcję telefonu i lokalizatora GPS. Dzięki temu mamy kontrolę nad tym, gdzie przebywają nasze pociechy. Miejsce ich pobytu, w każdej chwili, przez całą dobę wygodnie można sprawdzić w aplikacji Bezpieczna Rodzina na swoim telefonie lub w serwisie www.gdziejestdziecko.pl. Dodatkowo można ustawić strefy bezpieczeństwa, takie jak dom czy szkoła, i w sytuacji opuszczenia ich przez dziecko otrzymujemy powiadomienie SMS i e-mail. Aplikacja zakomunikuje Ci o tym, czy Twoja pociecha bezpiecznie wróciła do mieszkania. Gdyby wydarzyła się jakaś sytuacja potencjalnie niebezpieczna, Twój syn lub córka, mając na nadgarstku zegarek z GPS dla dziecka, może wysłać Ci sygnał SOS. Gwarantuje Ci to możliwość szybkiej reakcji i szybkiego sprawdzenia, co dzieje się z Twoją pociechą. Smartwatch jest atrakcyjnym i modnym gadżetem dla dziecka, a rodzicom daje poczucie bezpieczeństwa. 

W szkole, w domu, czy na zajęciach… sprawdź, gdzie w danej chwili jest Twoje dziecko.

Zegarek z GPS dla dziecka oraz dedykowana aplikacja to informacja, czy Twoja pociecha jest w szkole, czy już wraca do domu po zajęciach. To urządzenie, które przydaje się nie tylko jednorazowo, w pierwszy dzień wiosny. To jeszcze lepsza kontrola rodzicielska. To wreszcie dyskretny sposób na opiekę podczas okresu buntu nastolatka. Elektroniczny zegarek z GPS dla dziecka będzie świetnym pomysłem na prezent i modnym dodatkiem zarówno dla młodszych, jak i starszych uczniów. Chroń swoją pociechę jeszcze lepiej z urządzeniami i usługami od Bezpiecznej Rodziny!

 

[product id="258, 99, 224" limit="3" slider="true"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium