Samodzielny powrót do domu, zwłaszcza po zmroku, dla rodziców jest sytuacją, która wyzwala napięcie i stres. Niestety to często nie kwestia wygody, a konieczność. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?
Kiedy dziecko może wracać samo do domu?
Samodzielne wychodzenie do szkoły, jak i powrót do domu, to duże ułatwienie dla rodziców, często także konieczność. Od kiedy jest to możliwe i zgodne z prawem?
Prawo o ruchu drogowym stanowi, że samodzielnie z drogi mogą korzystać dzieci, które ukończyły 7 rok życia. Zasada ta nie dotyczy strefy zamieszkania — na tym terenie powyższe zasady nie obowiązują.
Podejmując decyzję o samodzielnym powrocie dziecka do domu ze szkoły trzeba wziąć pod uwagę także inne okoliczności niż kwestie natury prawnej. To na przykład dojrzałość i gotowość dziecka do podjęcia wyzwania, ale i charakter drogi powrotnej (jej bezpieczeństwo, długość, ewentualne zagrożenia). Duże znaczenie ma, czy dziecko wracające z zajęć do domu ma do pokonania osiedlową alejkę czy też ruchliwą ulicę.
Niezależnie od sytuacji należy pamiętać, że nie wolno przeceniać dzieci i że to na rodzicach spoczywa obowiązek zadbania o bezpieczeństwo dzieci. O czym powinni pamiętać? Kluczowe jest zapoznanie młodego człowieka z zasadami bezpieczeństwa oraz podjęcie różnych środków ostrożności (odblask, smartfon, smartwatch, np. Locon Watch Lite czy Locon Watch Video).
-
Wytłumacz dziecku zasady bezpieczeństwa i ruchu drogowego
Aby powrót dziecka do domu, tak po zmroku, jak i za dnia, był bezpieczny, najważniejsze jest, by dziecko znało ogólne zasady bezpieczeństwa oraz podstawowe zasady ruchu drogowego. Co trzeba mu wpoić?
Przede wszystkim młody człowiek musi wiedzieć, że:
- przez jezdnię przechodzi się wyłącznie w wyznaczonych miejscach: „na pasach”, na zielonym świetle, zawsze ostrożnie, po uprzednim rozejrzeniu się, czy nie nadjeżdża samochód,
- nie wolno: rozmawiać z nieznajomymi, oddalać się z nimi, brać prezentów,
- w razie konieczności, poczucia zagrożenia czy chęci uzyskania pomocy, należy poprosić o nią osobę dorosłą, najlepiej rodzica. By to dziecku umożliwić, dobrze jest zaopatrzyć je w smartfon, a jeszcze lepiej w smartwatch. To urządzenie, które przypomina klasyczny, elektroniczny zegarek noszony na nadgarstku.
Podaruj dziecku smartwatch dla dzieci z funkcją dzwonienia i GPS
Nowoczesny zegarek z GPS ze wbudowanym telefonem — na przykład smartwatch GPS Locon Watch Lite czy Locon Watch Video — to gadżet, który docenią tak dzieci, jak i rodzice. Dlaczego?
Młodym użytkownikom spodoba się to, że smartwatch świetnie wygląda, ma duży, dotykowy wyświetlacz, aparat fotograficzny, krokomierz i gry. Dla rodziców zaś ważne jest to, że urządzenie ma:
- wbudowany telefon z nielimitowaną ilością minut,
- przycisk SOS,
- lokalizator GPS dający możliwość ustalenia stref bezpieczeństwa i przeanalizowania historii lokalizacji,
- funkcję nasłuchu.
Kiedy dziecko ma przy sobie zegarek z GPS, rodzic w swoim telefonie może w każdej chwili sprawdzić, jakie jest jego położenie, czy dotarło do szkoły, czy też z niej wyszło i zmierza do domu. Jednocześnie kilkulatek, po wciśnięciu jednego guzika na swoim smartfonie, może wysłać do rodzica sygnał S.O.S. z pilną prośbą o wsparcie.
To sprawia, że smartwatch dla dziecka pozwala na bycie w stałym kontakcie z bliskimi (Locon Watch Lite pozwala na wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych, a czy Locon Watch Video dodatkowo na rozmowy video), a i reagować, gdy to konieczne.
-
Zaopatrz dziecko w odblaski
Dziecko, które wraca do domu po zmroku, musi być dobrze widoczne na drodze. To dlatego warto zaopatrzyć je w odblaski. Te powinny być umieszczone w widocznym miejscu, zarówno z przodu, jak i z tyłu.
Czy wiesz, że odblaski pozwalają dostrzec pieszego przez kierowcę już z odległości kilkuset metrów, a bez odblasków z zaledwie 30 metrów? To często za mały dystans na odpowiednią reakcję.
Odblaski są bardzo różne. Mogą być zintegrowane z odzieżą (kurtką, spodniami, rękawiczkami czy czapką, ale także butami), jak i plecakiem czy workiem na obuwie. Nowością są plecaki diodami LED, które są ukryte pod taśmą. W ciągu dnia nie są widoczne, zaś wieczorem można je włączyć przyciskiem, a i wybrać odpowiedni tryb oświetlenia.
Odblaski mają też formę naszywek, naklejek, breloków i zawieszek. Są zwykle atrakcyjne i miłe dla oka, łatwo dostępne i niedrogie. Zdecydowanie warto z nich korzystać. To prosty sposób na poprawę widoczności o bezpieczeństwa dziecka w ruchu ulicznym. Nie sposób ich przecenić.