Gps dla kota

Kot Bengalski

Osobowość

Bengal wygląda jak dziki kot, ale niektórzy twierdzą, że ta rasa jest równie przyjazna jak każdy kot domowy. Pełne życia i bardzo zorientowane na ludzi Bengalczyki to wesołe, towarzyskie, energiczne koty z dużą dawką ciekawości do świata. Fani tej rasy zachwycają się osobowością i zwinnością tych zwierząt. Kot bengalski tworzy silne więzi miłości i lojalności ze swoją rodziną, stając się wiernym, serdecznym i kochającym zabawę przyjacielem.

Atletyczne i zwinne Bengale uwielbiają się wspinać, dlatego nie złość się na niego, gdy spróbuje zdobyć najwyższy punkt w każdym pomieszczeniu. Często fundują właścicielom świetną rozrywkę. Jedną z głównych cech, która sprawia, że są tak wyjątkowymi towarzyszami, jest ich inteligencja.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Kot Bengalski bardzo szybko uczy się nowych zachowań, a przede wszystkim sprawia mu to niesamowitą frajdę. W rzeczywistości mogą nauczyć się sztuczek, które mogą zszokować wielu właścicieli zwierząt, takich jak włączanie i wyłączanie włączników światła, otwieranie drzwi i spłukiwanie toalet. Ten kot ma bardzo silny głos i potrafi z niego korzystać. Dyskusje z bengalczykiem mogą przynieść wiele radości!

Podobnie, jak ich dzicy krewni, koty te czerpią radość z wolności – nie lubią być trzymane w zamknięciu, co jest to charakterystyczne dla większości bardzo aktywnych ras. Bengale często kochają wodę, szczególnie większe zbiorniki. Niektóre tylko od czasu do czasu zanurzają łapę pod kranem, podczas gdy inne mogą próbować wybrać się na spacer w wannie lub pod prysznic – ale tylko pod warunkiem, że to był ich pomysł, a nie przymus.

Myjący się Kot Bengalski

Dziki charakter

Ze względu na ich dzikie pochodzenie koty bengalskie są aktywnymi i temperamentnymi zwierzakami. To pewny siebie, dominujący, a czasem nieco agresywny kot. W rezultacie socjalizacja z innymi kotami terytorialnymi może prowadzić do konfliktów. Niemniej jednak Bengale nigdy nie powinny być trzymane w pojedynkę. Spokojne rasy kotów, takie jak perski lub brytyjski krótkowłosy, będą odpowiednimi dla niego towarzyszami.

W przypadku tej rasy wychowanie jest szczególnie ważne, ponieważ nawet jeśli wszystkie domowe koty są wciąż małymi i słodkimi kociakami w środku, to dzikie dziedzictwo może wysuwać się na pierwszy plan. Na przykład koty bengalskie są mniej ufne niż inne rasy, a czasem wymagają dużo czasu i cierpliwości opiekunów, aby przyzwyczaić się do nowych ludzi i nowego środowiska. To, co jest ważne w przypadku wszystkich rasowych kotów, jest jeszcze ważniejsze w sytuacji, gdy zdecydujesz się na Bengala – kupuj kota tylko od profesjonalnego hodowcy, dla którego ważna jest socjalizacja i wychowanie swoich młodych, a w późniejszym czasie może ci pomóc, gdy Ty i Twój kot bengalski razem zamieszkacie.

W tym małym ciele drzemie charakter prawdziwego lapmarta, a mimo to, pozwoli Ci się ujarzmić i chętnie będzie wychodził na spacer na smyczy. Jako jego opiekun jesteś odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo, dlatego warto zainwestować w lokalizator GPS, który w każdej chwili wskaże Ci jego położenie lub pozwoli Ci go szybko namierzyć w przypadku kradzieży.

Kot bengalski i inne zwierzęta i dzieci

Pamiętaj, że każdy kot jest inny ale większość Bengalów dogaduje się z innymi zwierzęcymi domownikami, w tym psami. Jednak w przypadku obcych sprawa ma się już trochę gorzej. Koty to zwierzęta terytorialne, a jeśli jeszcze do tego dodamy dzikie pochodzenie tej rasy to otrzymamy mieszankę wybuchową! Poziomem energii kot bengalski prawie dorównuje dzieciom więc może być dla nich świetnym kompanem. Oczywiście będzie tak pod warunkiem, że dzieci znają język kociego ciała i potrafią rozpoznać, kiedy zwierzę się ma dość i potrzebuje chwili spokoju i odpoczynku. Najlepiej nadają się do domów ze starszymi dziećmi, z którymi lubią się bawić, ponieważ będzie im łatwiej od nich uciec.

Budowa

Koty Bengalski jest często większy niż koty domowe. Te giętkie i bardzo wysportowane koty ważą do 7 kg i mogą osiągnąć wysokość do 70 cm. Silne ciała Bengalu wspierają długie, muskularne nogi, podczas gdy głowa okazuje się stosunkowo niewielka i jest zdominowana przez wysokie kości policzkowe oraz duże oczy w kształcie migdałów, które zwykle są zielone lub niebieskie. Uszy są małe z zaokrąglonymi końcami i są szeroko rozstawione.

Umaszczenie sierści jest niezwykle charakterystyczne, ponieważ przypomina lamparta. Z dużymi plamami, rozetami, jaśniejszym brzuchem i pasiastymi przednimi nogami wyglądają bardzo podobnie do swoich dzikich przodków. Właśnie dzięki swojemu wyglądowi kot bengalski zdobył wielu fanów! Koty te występują w podstawowych kolorach: rudym, złotym, ciemnożółtym i piaskowym, często z niesamowitym połyskiem.

Kot Bengalski

Pielęgnacja

Kot tej rasy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy cotygodniowe szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy.

Kot bengalski żyje od 12 do 16 lat (jeśli chcesz dowiedzieć się ile żyją koty przeczytaj nasz poradnik).

Żywienie

Bengalski kot ze względu na swój energiczny charakter potrzebuje kompletnej i zbilansowanej karmy dla kotów bogatej w białko. Jak w przypadku większości kotów powinna być ona wysokomięsna, najlepiej dieta BARF. Ponieważ kot bengalski musi jeść więcej, niż koty innych ras, jeśli ma źle dobrane porcje karmy, może mu grozić nadwaga. Dlatego dietę należy skonsultować z weterynarzem.

Zdrowie

Chociaż odpowiedzialni hodowcy dokładają wszelkich starań, aby uniknąć komplikacji zdrowotnych i zaburzeń genetycznych u swoich kotów, istnieją pewne choroby, o których powinieneś wiedzieć. Bengale mogą cierpieć z powodu dystalnej neuropatii i zespołu kotka z płaską klatką piersiową, które zwykle ustępują samoistnie wraz z dojrzewaniem kociąt. Z wiekiem rasa może rozwinąć inne problemy, takie jak dysplazja stawu biodrowego, kardiomiopatia przerostowa, zwichnięcie rzepki i postępująca atrofia siatkówki.

Sierść – kolorystyka

Najczęściej spotykanym kotem bengalskim jest kot brązowy. U takiego kota kolor oczu jest zielony lub rzadziej złoty, zaś odcienie brązu zaczynają się od chłodnego jasnego beżu, przez kremowy, miodowy aż do ciepłego pomarańczowego. Gama kolorystyczna bardzo szeroka. Do tego cętkowanie od brązu, ciemnego brązu w kolorze gorzkiej czekolady do czarnego. Najważniejsze, aby pomiędzy bazowym tłem futerka a znaczeniami był jak największy kontrast. U kota bengalskiego brązowego końcówka ogona jest zawsze czarna, tak samo jak poduszeczki łapek. Każdy kot bengalski musi mieć też cętkowany brzuszek. Brzuszek najczęściej jest jaśniejszy od tułowia. Zdarza się jednak, że po wewnętrznej stronie łapek przednich przez klatkę piersiową oraz na wewnętrznej stronie łapek tylnych przez podbrzusze futerko jest białe. Jest to tak zwany „white belly”. Przy czym środek brzuszka musi być co najmniej kremowy. Futerko każdego kota bengalskiego jest w dotyku bardzo mięciutkie, wręcz jedwabiste i delikatne.

Kot bengalski śnieżny

Posiada on aż trzy rodzaje nasycenia barwnego futerka:

  • snow lynx,
  • snow mink
  • snow sepia.

Snow lynx ma bardzo jasne, prawie białe futerko ozdobione znaczeniami w kolorze kawy z mlekiem. Końcówka ogona zawsze musi być ciemno-brązowa do czarnej. To samo dotyczy poduszek na łapkach. Oczy u takiego kota bengalskiego zawsze są niebieskie.

Snow mink ma kolor kremowy, kości słoniowej, czyli jest ciemniejszy od snow lynx. Znaczenia u takiego kota bengalskiego też są ciemniejsze i mogą wpadać nawet w jasny brąz. Niezmienna jest barwa ogona i poduszeczek pod łapkami – ciemny brąz do czarnego. Jednak oczy są niebiesko-zielone lub w kolorze morskiej wody.

Snow sepia, jak sama nazwa wskazuje, jest właśnie w kolorze sepia z wyraźnymi ciemno-brązowymi znaczeniami. Końcówka ogona zawsze musi być ciemno brązowa lub czarna, a poduszeczki łapek brązowe lub czarne. Oczy w kolorze zielonym i złotym.

Generalnie u kotów śnieżnych cechą, która je od siebie odróżnia i na podstawie której możemy je ściśle sklasyfikować to kolor oczu. U kota bengalskiego, nawet najbardziej jasnego z niebieskimi oczami, białego, nigdy nie spotkanie białych lub różowych poduszeczek łapek!

Kota bengalskiego srebrnego najprościej porównać do egipskiego mau, ze względu na jego kolor. Nie posiada lub ma znikome ilości barwnika żółtego. Kolor bazowy futerka jest jasno-stalowy, chłodny, z bardzo ciemnymi i czarnymi znaczeniami. Kolor ogona zawsze czarny. Cechą charakterystyczną takiego kota jest ceglasty, czerwony nos. Oczy zaś mogą być zielone lub złote.

Kot Bengalski z lokalizatorem GPS dla kota przy obrożyCętki na futrze

Czy wiesz jak wygląda gepard? Ma po prostu czarne kropki na jasno-piaskowym ciele, które nazywane są cętkami. Spotkać można również rozetki, czyli rozchodząca się cętkę z wypełnieniem w jaśniejszym kolorze. Wzór obramowania rozetki dzieli się na trzy rodzaje:

  • paw prints – jakby odcisk pazurków, łapek na piasku
  • groty – zakończone spiczasto i otwarte z jednej strony
  • oponki – zamknięte okręgi

Można zaobserwować, że, że na jednym kocie znajdziemy wszystkie trzy rodzaje rozetek. Każdy z rodzajów wygląda pięknie i nadaje kotu bengalskiemu szczególnie egzotyczny, dziki wygląd!

Kot posypany brokatem

Kot bengalski mają jeszcze jedną, niesamowitą cechę umaszczenia, która nazywana jest brokatem! Każdy, kto widział kota bengalskiego w słońcu, potwierdzi, że wygląda jakby był obsypany złotem. Jest to bardzo pożądana cecha, a im więcej takich błyszczących włosów tym lepiej. W niektórych hodowlach zdarzały się koty, które błyszczały się od czubka nosa do końca ogona i nie tylko w słońcu.

Historia

Rasa bengalska powstała jako hybryda kota domowego i lamparta. Ich historia rozpoczęła się od zakupu kociaka lamparta w sklepie zoologicznym w Stanach Zjednoczonych. Zamiarem nie było stworzenie nowej rasy kotów, a jedynie chęć posiadania wyjątkowego zwierzaka.

Po kilku latach właścicielka pomyślała, że jej mały lampart wygląda na samotnego, więc zaadoptowała kota domowego, żeby dotrzymywał jej towarzystwa. I ku jej zaskoczeniu, w 1965 r. lampart wydał miot. Przeżyła tylko jedna kotka o imieniu Kin-Kin. Mill, ówczesny właściciel,  skontaktował się z Cornell University College of Veterinary Medicine w Ithaca w stanie Nowy Jork, aby uzyskać porady dotyczące postępowania z hybrydą i opieką nad kotem. Powiedziano mu, że Kin-Kin jest prawdopodobnie niepłodna. Okazało się, że tak nie jest, ponieważ po pewnym czasie urodziła dwa mioty. Po zastanowieniu Mill zdecydował, że stworzenie rasy mieszanej przyniesie korzyści lampartom, ponieważ zapewni amerykańskiemu rynkowi bezpieczną i udomowioną ich wersję. W trakcie eksperymentu okazało się, że dopiero czwarte pokolenie kotów lampartów ma przewidywalny temperament. W 1985 roku osiągnął wystarczającą liczbę pokoleń, która stała się dzisiejszą rasa kota bengalskiego. Obecne standardy wymagają, aby bengale musiały mieć co najmniej cztery pokolenia, aby zapewnić łagodny i szczęśliwego, zdrowego kota. Wszystkie stowarzyszenia, inne niż CFA, w pełni zaakceptowały tę rasę. Kot bengalski udowodnił, że jest w pełni temperamentny i nie stanowi zagrożenia dla domowników.

Dla kogo będzie odpowiedni kot bengalski?

Kot bengalski jest świetnym towarzyszem życia ale zdecydowanie nie jest kotem dla wszystkich lub dla kogoś kto nigdy wcześniej nie miał innego zwierzaka. Zdecydowanie nie jest idealnym wyborem dla kogoś spokojnego lub starszego, kto będzie miał trudność z zaspokojeniem dużych potrzeb ruchowych zwierzęcia. Niezwykle inteligentne, ciekawe i aktywne wymagają dużej interakcji i zainteresowania właściciela, a brak reakcji może się kiepsko skończyć. Kiedy te koty się nudzą są w stanie rozbierać rzeczy na części, a także otwierać szuflady i szafki, aby zobaczyć, jakie ciekawe zabawki lub jedzenie mogą być tam dla niego ukryte.

Mogą również zacząć niszczyć sprzęty, dlatego że kot bengalski kocha swoją rodzinę i zrobi wszystko, aby zwrócić na siebie uwagę. Jeśli zorientuje się, że ci się nie podoba jego zachowanie – na przykład to, że wskakuje na blat kuchenny – zacznie to robić cały czas, ponieważ dzięki temu przyciągnie Twoją uwagę i zmusi Cię do interakcji z nim. Lubi też zabierać rzeczy i je ukrywać, dlatego odłóż biżuterię w bezpieczne miejsce, w którym nie może jej zdobyć, a przynajmniej tak Ci się będzie wydawało. Pamiętaj też o tym, że należy prowadzić z nim rozmowę i odpowiadać na każde jego mruknięcie lub miauczenie, ponieważ tego właśnie od Ciebie oczekuje!

Kot Bengalski z lokalizatorem GPS dla kota Locon Cat

Kot bengalski – cena

Kot bengalski to jedna z najdroższych ras. Cena kociaka rasy bengalskiej w hodowli waha się od 2500 do nawet 7000 zł. Koszt często zależy od rodowodu, hodowli, wieku, a nawet płci kociaka. Miesięczne utrzymanie kota tej rasy kosztuje około 150 zł.

Ciekawostki

  • Piękny sierść kota bengalskiego występuje w wielu kolorach tła, od złotego, rdzawego, brązowego i pomarańczowego po piasek i kość słoniową. Plamy również różnią się kolorem, od rdzy lub kakao i czekoladowego brązu po węgiel drzewny lub czarny.
  • Niektóre płaszcze bengalskie mają rozety lub plamki wykonane z więcej niż jednego koloru, zwykle kolor wtórny tworzy ciemne obrysowanie plamki. Sierść kota bengalskiego ma również marmurkowy wzór: jeden lub więcej kolorów zamieniło się w kolor tła. Chociaż najczęściej występują w brązowym, pręgowanym wzorze.
  • Sierść bengalska może mieć włosy z opalizującym połyskiem, co sprawia, że wygląda jak posypane brokatem!
  • Kot bengalski jest hybrydą, co oznacza, że pochodzi ze skrzyżowania kota dzikiego z domowym. Istnieje kilka pokoleń hybryd (oznaczonych od F1 do F5), ale do hodowli dopuszcza się dopiero pokolenia powyżej F3. Ciekawostka – dziki kot lamparci z Bengalu (wschodni region subkontynentu indyjskiego) posłużył do badań nad białaczką kotów. Naukowcy przypuszczali, że jest uodporniony na tę śmiertelną chorobę. Poprzez hybrydyzację, udało się przekazać w genach kolejnym pokoleniom odpowiednie cechy układu odpornościowego.

Źródło – AENI BENGAL *PL hodowla kotów bengalskich

 

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)