Smartwatche dla dzieci

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły

samodzielny powrót dziecka do szkoły

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły – przygotuj się

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły to kwestia, która nurtuje wielu rodziców. Często takie rozwiązanie bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie rodziny, czasem jest koniecznością. Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły? Co rozważyć przed podjęciem decyzji? O co zadbać, by się do tego przygotować?

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły – przepisy

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły do domu, choć wygodny dla rodziców, nie zawsze jest możliwy — z wielu powodów.

Przede wszystkim jednak kwestię tę regulują przepisy prawa (art. 43 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym). Te stanowią, że samodzielnie chodzić do szkoły i z niej wracać mogą dzieci po ukończeniu 7. roku życia. Dzieci młodsze (do momentu ukończenia 7. roku życia), mogą chodzić po ulicy pod opieką starszego rodzeństwa, które ma co najmniej 10 lat. Uwaga! Przepisy nie dotyczą stref zamieszkania, w których takie ograniczenia wiekowe w ogóle nie obowiązują.

Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły — wzór

Jeżeli rodzice uznają, że dziecko po ukończeniu 7. roku życia może samodzielnie wracać ze szkoły, muszą podpisać i dostarczyć do szkoły oświadczenie. Większość placówek publikuje gotowy wzór upoważnienia, który wystarczy wydrukować i uzupełnić. Można przynieść też własny (np. wypełniony według poniższego wzoru).

Zgoda na samodzielny powrót dziecka do domu

Oświadczam, że wyrażam zgodę na samodzielny powrót do domu mojego dziecka (imię i nazwisko) ……. od dnia ……. Jednocześnie informuję, że ponoszę odpowiedzialność za bezpieczeństwo mojego dziecka podczas samodzielnego powrotu do domu.

Data ……. Podpis …….

Planując samodzielny powrót dziecka ze szkoły warto mieć na uwadze, że wiele szkół w swoich statusach podnosi granicę wiekową do 10 lat. Do tego czasu dziecko musi być odbierane przez rodziców lub inną osobę pełnoletnią wskazaną przez opiekunów w pisemnej zgodzie.

Kiedy pozwolić na samodzielny powrót dziecka ze szkoły?

Nawet jeśli przepisy prawa i statut szkoły pozwalają na samodzielny powrót dziecka ze szkoły do domu, nie zawsze jest to możliwe. Wiele zależy od gotowości dziecka. Nie każdy młody człowiek jest na tyle dojrzały i odpowiedzialny, by podjąć to wyzwanie.

Rozważając samodzielny powrót dziecka ze szkoły, trzeba wziąć pod uwagę także inne okoliczności. To między innymi:

  • doświadczenie dziecka związane z poruszaniem się po mieście. Niektóre dzieci chodzą same na plac zabaw czy do pobliskiego sklepu, zdają sobie sprawę z różnych zagrożeń i wiedzą, co robić, a czego unikać, by być bezpiecznym. Inne dzieci poza mieszkaniem zawsze pozostają pod opieką osoby dorosłej, są wszędzie wożone samochodem (do przedszkola, dziadków czy na zajęcia dodatkowe),
  • lokalizacja szkoły, odległość od domu,
  • zagrożenia na trasie szkoła-dom. O ile niektóre dzieci muszą pokonać zaledwie kilkanaście metrów osiedlową alejką, o tyle inne muszą przejść ruchliwe ulice czy skorzystać z komunikacji miejskiej.

Przed ostateczną decyzją o samodzielnym powrocie ze szkoły warto też porozmawiać z dzieckiem, czy i jak odnajduje się w tej sytuacji. Każde jest przecież inne, inną ma drogę ze szkoły do domu i doświadczenie życiowe. To kwestia bardzo indywidualna.

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły — jak przygotować dziecko?

Co robić, by przygotować dziecko na samodzielny powrót do domu?

Przede wszystkim warto udać się na spacer tą samą drogą, którą dziecko musi pokonać, by dostać się do szkoły. Dobrze ją „przećwiczyć”, wybierając najbardziej bezpieczną trasę.

Bardzo ważne jest, by porozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach, zarówno związanych z ruchem drogowym, jak i innymi sytuacjami. Dobrze poinstruować je, jak ma sobie radzić z reagowaniem na zaczepki obcych osób (np. proponujących podwiezienie do domu) i co ma zrobić, gdy się zgubi.

Na wszelki wypadek dobrze jest wyposażyć dziecko w telefon komórkowy lub smartwatch, który ma tę zaletę, że zawsze można go mieć przy sobie (na nadgarstku), trudno zapodziać czy zgubić. Z jego użytkowaniem nie wiąże się też wiele zagrożeń, takich jak odbieranie połączeń od nieznanych osób czy korzystanie z internetu bądź zainstalowanych na urządzeniu gier — bez nadzoru i limitów.

Jaki smartwatch wybrać, by mieć pewność, że dziecko jest bezpieczne, a urządzenie funkcjonalne? Na przykład Locon Watch Lite lub Locon Watch Video, które umożliwiają:

  • lokalizację dziecka 24/7 (po zainstalowaniu na telefonie aplikacji na mapie można zobaczyć, gdzie jest dziecko),
  • wyznaczenie strefy bezpieczeństwa (np. dom, szkoła czy lekcje angielskiego. Zawsze, gdy dziecko pojawi się w danym miejscu lub je opuści, na telefonie rodzica pojawia się powiadomienie),
  • wezwanie pomocy dzięki przyciskowi SOS,
  • dzwonienie i odbieranie połączeń od 10 osób zapisanych w książce telefonicznej. Locon Watch Video pozwala na wideorozmowy. Nie tylko można usłyszeć dziecko, ale i je zobaczyć.

Warto wspomnieć, że smartwatch Locon ma atrakcyjny wygląd (występuje w kilku kolorach), kolorowy i dotykowy ekran oraz ciekawe tapety. Dzieciaki docenią także krokomierz i dwie atrakcyjne gry: zręcznościową i matematyczną.

Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko może czuć się pewnie i bezpiecznie, a rodzice są spokojniejsi. Wiedzą, że mają możliwość kontaktu z dzieckiem, a młody człowiek w każdej chwili może poprosić o pomoc i wsparcie. To umożliwia im trzymanie ręki na pulsie i komfortowe funkcjonowanie.

 

 

 

Polecają nas
Kupiłam smartwatch dla córki jakiś czas temu, a teraz mogę podzielić się opinią - rewelacyjny! Jest naprawdę przydatny
Łucja
(4.5)
Syn używał ostatnio na wyjeździe - zadowolony bardzo! Dzwonił co godzinę się zameldować :)
Kacper
(4.6)
Polecam wszystkim, działa bez problemów- córka zakochana w kolorze
nino
(4.9)