Zadzwoń i zamów!
Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
+48 91 469 60 49 Darmowa Dostawa
do kasy suma: 0,00 zł

Szelki dla kota, czyli jak zabezpieczyć wychodzące zwierzę

Podejmując decyzję o wychodzeniu kota na zewnątrz, należy rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Właściciele, którzy chcą zapewnić swojemu czworonogowi, trochę więcej rozrywki niż w domu, muszą przyzwyczaić kota do spacerów w szelkach i smyczy. Puszczenie kota luzem mogłoby doprowadzić do tragedii, której każdy chciałby uniknąć. Kot nie posłucha właściciela i wróci do niego. Za pomocą węchu i swojego instynktu może szukać i tropić zapach nawet kilka godzin, jednak nie zapamięta drogi do domu. Wystraszony hałasem, samochodami, innymi psami może w panice uciec lub zaginąć. Aby uniknąć takich sytuacji, należy zainwestować w szelki dla kota oraz lokalizator gps, aby nasze zwierzę mogło wychodzić na zewnątrz i było bezpieczne. 

Szelki dla kota o biało - czarnym umaszczeniu

Szelki dla kota 

Jeszcze kilka lat temu widok kota na szelkach, smyczy i obroży szokował. Obecnie jest coraz bardziej powszechny. Wyjście z kotem na dwór, traktowane jest przez właścicieli jako dodatkowa rozrywka dla ich czworonogów. Szelki dla kota sprawdzą się nie tylko na spacerze, ale również podczas podróży i wizyty u weterynarza. Kot w szelkach jest bezpieczny, a my mamy nad nim kontrolę. Zakładanie kotu szelek nie jest trudną czynnością, warto jednak nie robić tego na siłę. Kot szybko się uczy i przyzwyczaja. Jeśli mamy małego mruczka, od początku możemy oswajać go z szelkami, do tego stopnia, aż sam będzie chętny do ich założenia. Szelki dla kota zaprojektowane są tak, że należy przełożyć je przez głowę i przednie łapy kota, zapinane są za pomocą specjalnych metalowych lub plastikowych klamerek. 

Jak dobrać szelki dla kota?

Szelki dla kota i ich wybór należy rozpocząć od dopasowania odpowiedniego rozmiaru. Za duży rozmiar umożliwia kotu szybką ucieczkę z szelek, za mały zaś będzie ograniczał jego ruchy. Należy dokładnie zmierzyć obwód kota w miejscach, gdzie są obręcze —  na końcu szyi nad łopatkami oraz za przednimi łapami. Pod obręcz powinniśmy być w stanie włożyć 1-2 palce. Dzięki tej zasadzie będziemy pewni, że kot domowy ma swobodę ruchu oraz nie wyślizgnie się z szelek. Wybierając szelki dla kota, warto kierować się wygodą kota i dobrą jakością materiałów. Drugorzędne pozostają kolor, wzór i ozdoby. Do najpopularniejszych rodzajów szelek dla kotów należą:

  • szelki dla kota składające się z dwóch obręczy, połączonych paskiem z plastikowym lub metalowym zatrzaskiem, stosunkowo tanie i ogólnodostępne,
  • szelki dla kota zbudowane z przeplotów, posiadające otwory na łapy, są nieco droższe, lecz bardziej komfortowe dla zwierzaka i bezpieczniejsze.

Do szelek niezbędna jest smycz. W ofertach sklepów zoologicznych znajdziemy zwykłą smycz linkową z rączką na końcu lub automatyczna smycz rozwijana, która pozwoli kotu na trochę więcej swobody. 

Szelki dla kota – wady i zalety

WadyZalety
Nie wszystkie rasy kotów tolerują szelkiPomagają kontrolować kota na zewnątrz
Dobranie odpowiedniego rozmiaru jest trudneUłatwia transport kota
Zakładanie kotu szelek na początku jest kłopotliwePomaga podczas wizyty u weterynarza 
Zły rozmiar będzie wpływał na komfort kotaNadaje się dla wszystkich kotów niezależnie od wieku
Nie są odpowiednie dla kotów po przebytych urazachWystępuje w wielu wzorach i kolorach
 Posiada regulację wysokości


Jak zadbać o bezpieczeństwo wychodzącego kota?

Decydując się na swobodne wycieczki naszego pupila po ogrodzie czy najbliższej okolicy, należy ubrać go w szelki dla kota oraz odpowiednio zadbać o jego bezpieczeństwo. Obowiązkiem będą szczepienia, odrobaczanie, czipowanie i wiele innych. Udowodniono, że koty wychodzące na zewnątrz żyją znacznie krócej. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na zewnątrz? Oprócz innych zwierząt, groźnych psów na zewnątrz kot spotyka się z obcym zapachem, hałasem, rozrzuconymi trutkami. W chwili silnego stresu kot może uciec i zgubić drogę powrotną. Jeśli to kot rasowy, nie możemy mieć pewności, że dana osoba będzie szukać właściciela. Oprócz czipowania, niezbędnym akcesorium dla kota będzie obroża z lokalizatorem GPS. Obroża dla kota z lokalizatorem GPS w aplikacji Bezpieczna Rodzina pozwala właścicielowi na:

  • ustalenie historii lokalizacji — właściciel sam ustala cykliczność monitorowania lokalizacji zwierzaka, dzięki temu wie jakimi ścieżkami chodzi jego kot.
  • wyznaczenie stref bezpieczeństwa — strefy bezpieczeństwa takie jak dom, podwórko czy ogródek pozwalają na kontrolę bezpieczeństwa zwierzaka. Jeśli kot przekroczy daną strefę, właściciel natychmiast otrzymuje powiadomienie.
  • nasłuch — funkcja nasłuchu pozwala określić, gdzie kot się znajduje i czy jest bezpieczny. 
  • wyznaczenie najszybszej trasy — jeśli właściciel straci swojego kota z pola widzenia, dzięki dokładnej lokalizacji Wifi, GPS, GSM oraz BTS, w aplikacji otrzyma najszybszą trasę dotarcia do swojego zwierzaka.
  • wysłanie sygnału SOS — jeżeli zwierze zgubi się, za pomocą przycisku SOS właściciel otrzyma powiadomienie SOS z dokładną lokalizacją i trasą na swoim telefonie. 

Dodatkowo właściciel nie musi martwić się o wytrzymałość i wagę GPS. Lokalizator waży zaledwie 118 gramów, jest odporny na zachlapanie, a jego gumowa obudowa chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Decydując się na spacery, należy założyć pupilowi szelki dla kota i uzbroić się w cierpliwość, zacząć spacery od kilkuminutowych przechadzek, skupiając całą swoją uwagę na pupilu i jego potrzebach.

Komentarze do wpisu (0)
Zostaw komentarz
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium