Monitoring zdrowia, Opieka nad seniorem

Zegarki mierzące ciśnienie —  jak działają i kiedy się przydają?

Zegarki mierzące ciśnienie to urządzenia, które nie tylko wskazują czas, ale i umożliwiają pomiar jednego z najważniejszych parametrów zdrowia, to jest ciśnienia tętniczego krwi. To szczególnie ważne dla sportowców, ale i osób chorujących przewlekle, zwłaszcza seniorów. Jak dokonują pomiaru? Czym różnią się opaski SOS?  

Zegarki mierzące ciśnienie — kiedy się przydają?

Zegarki mierzące ciśnienie to gadżety, które przydają się w wielu sytuacjach. Doceniają je osoby aktywne fizycznie i sportowcy, także ludzie, którzy lubią mieć wszystko pod kontrolą, nade wszystko jednak wszyscy ci, którzy zmagają się z różnymi chorobami, przede wszystkim przewlekłymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego bądź przeszły różne incydenty kardiologiczne. 

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Kiedy przydają się zegarki mierzące ciśnienie http://bezpiecznarodzina.pl/zegarek-mierzacy-cisnienie-dla-seniora/? Zawsze wtedy, gdy wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego jest konieczne bądź wskazane. Korzystanie z ciśnieniomierza noszonego na nadgarstku umożliwia monitorowanie zdrowia i kontrolę skuteczności leczenia, ale i zapisanie wyników pomiarów, co pozwala na tworzenie historii choroby. 

Trzymanie ręki na pulsie jest bardzo ważne. Trzeba pamiętać, że za wysokie ciśnienie to jeden z czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych: zawału serca lub udaru mózgu, miażdżycy, niewydolności serca, zawału mięśnia sercowego oraz retinopatii nadciśnieniowej i przedwczesnego zgonu. 

Zegarki mierzące ciśnienie — jak działają?

Ogromną zaleta zegarka mierzącego ciśnienie jest to, że dzięki niemu kontrolowanie tego parametru jest bardzo łatwe. Choć wiele zależy od modelu, urządzenia z zasady umożliwiają sczytywanie pomiaru na dwa sposoby:

  • bezpośrednio z urządzenia. By wykonać go samodzielnie, zazwyczaj wystarczy uruchomić odpowiednią funkcję i poczekać na pojawienie się wartości na ekranie smartwatch,
  • zdalnie, przez zsynchronizowaną z urządzeniem aplikację (gdy opaska posiada kartę SIM). Wówczas po uruchomieniu pomiaru ciśnienia krwi wynik pojawia się na ekranie smartfona opiekuna. Dokonanie zdalnych pomiarów jest możliwe w każdej chwili: na żądanie, cyklicznie lub w trybie Holter. Wyniki są odczytywane w czasie rzeczywistym.

Zegarki mierzące ciśnienie a opaski SOS 

Poszukując najlepszego zegarka mierzącego ciśnienie, warto zwrócić uwagę na opaskę SOS, która nie tylko wskazuje godzinę i datę oraz mierzy ciśnienie, ale pełni o wiele więcej funkcji.

Na przykład opaska SOS Locon Life i Locon Life Plus (dostępne na stronie https://bezpiecznarodzina.pl):

  • zastępuje telefon, ponieważ opaska wykonuje i odbiera połączenia głosowe. Umożliwia to zintegrowana karta SIM oraz nielimitowane minuty na rozmowy,
  • posiada czujnik upadku, który powiadamia bliskich w sytuacji, gdy użytkownik przewróci się czy zasłabnie,
  • dzięki opcji lokalizacji GPS 24/7 umożliwia ustalenie położenia użytkownika. W przypadku osób starszych ważnym udogodnieniem jest możliwość ustanowienia stref bezpieczeństwa (np. dom, ogród, przychodnia). Opiekun otrzymuje powiadomienie, kiedy senior do nich dotrze, bądź je opuści,
  • monitoruje nie tylko ciśnienie krwi, ale także tętno oraz inne parametry życiowe, takie jak temperatura ciała i saturacja w przypadku opaski Locon Life Plus,
  • ma przycisk SOS. Naciskając go można wezwać pomoc lub zyskać wsparcie tak bliskich, jak i ratownika medycznego, gdy do bardziej zaawansowanej opaski SOS z wyświetlaczem (Locon Life Plus) zostaje wykupiona usługa teleopieka. Co ważne, dyżurujący ratownik podejmuje decyzję o natychmiastowym wysłaniu karetki pogotowia w celu udzielenia pomocy w sytuacji zagrożenia życia w przypadku alarmu o zbyt niskim lub wysokim ciśnieniu, upadku czy wezwaniu pomocy SOS.

Na czym polega pomiar ciśnienia krwi i pulsu w opasce Locon?

Opaski SOS Locon Life, jak i Locon Life Plus umożliwiają wykonanie referencyjnych pomiarów tętna i pulsu. Obydwie pozwalają na zdalne wykonanie pomiaru ciśnienia i pulsu, a opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus także na pomiary bezpośrednio z urządzenia. Opaska Locon Life nie posiada wyświetlacza, a jedynie dwa przyciski: jeden do szybkiego wzywania pomocy (SOS), a drugi do odbierania połączeń przychodzących (funkcja telefonu).

Pomiar ciśnienia tętniczego i pulsu za pomocą opaski Locon, którą nosi się na nadgarstku, jest bardzo prosty. Wystarczy skorzystać z aplikacji (by wykonać pomiar zdalny) lub przyciskiem wybudzić opaskę i nacisnąć guzik ponownie. Pomiar wyłączy się automatycznie po mniej więcej minucie. 

Zegarek mierzący ciśnienie bardzo ułatwia życie. Opaska SOS to wielofunkcyjne, nowoczesne urządzenie, które ma o wiele więcej możliwości. Nie tylko zastępuje działanie zegarka i ciśnieniomierza, ale i wpływa na komfort funkcjonowania oraz poczucie bezpieczeństwa. To ważne zwłaszcza w przypadku seniorów. Opaski Locon pozwalają na zdalną opiekę nad osobą, która tego potrzebuje z racji wieku czy stanu zdrowia. Nie sposób tego nie docenić.

Połączone artykuły