Monitoring zdrowia, Opieka nad seniorem

Ćwiczenia dla osób starszych — dlaczego są ważne i jakie są zalecane?

Ćwiczenia dla osób starszych są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na utrzymanie dobrej kondycji oraz sprawności tak fizycznej, jak i psychicznej. Na jakie formy ruchu warto postawić, by cieszyć się aktywnością i dobrą formą, ale i uniknąć kontuzji? Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas treningu w domu i zajęciach grupowych poza nim?  

Ćwiczenia dla osób starszych — dlaczego są ważne?

Ćwiczenia dla osób starszych  to jeden z jeden z filarów higienicznego trybu życia, który warunkuje dobre samopoczucie i zdrowie. Gdy ruch jest regularny, a aktywność dobrze dobrana do możliwości, potrzeb i kondycji, przynosi wiele pozytywnych efektów.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Aktywność fizyczna nie tylko poprawia stan zdrowia fizycznego, ale i psychicznego, w szerokim znaczeniu, ponieważ:

 • obniża ciśnienie tętnicze, zwiększa objętość wyrzutową serca, zmniejsza sztywność tętnic, wzmacnia mięsień sercowy, dzięki czemu organ bardziej efektywnie pompuje krew i rozprowadza tlen do komórek ciała,
 • poprawia elastyczność tkanek okołostawowych, utrzymuje fizjologiczny zakres ruchomości w stawach,
 • poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, w tym ruchomość klatki piersiowej, elastyczność mięśni zarówno przy wydechu, jak i oddechu oraz dotlenienie organizmu,
 • poprawia koordynację, równowagę, mobilność, elastyczność i ogólną sprawność ciała,
  • wzmacnia układ odpornościowy (wspiera produkcję przeciwciał IgG i IgM), 
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 (poprawia metabolizm glukozy), osteoporoza, choroby Alzheimera,
  • chroni ciało przed nadwagą i otyłością (to czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego). Zmniejsza także ryzyko niepełnosprawności poprzez wzmocnienie mięśni i zmniejszenie ryzyka zmian zwyrodnieniowych,
 • wspiera organizm w niwelowaniu skutków stresu, także leczenie depresji. Poprawia nastrój, redukuje stany lękowe, nerwice. Zajęcia w grupach pozwalają na walkę z poczuciem osamotnienia.

Ćwiczenia dla osób starszych — jakie są zalecane?

Choć ruch to zdrowie, niektóre formy aktywności przynoszą seniorom wyjątkowe korzyści, a ich uprawianie nie wiąże się z wysokim ryzykiem kontuzji. Dla osób starszych, które muszą mierzyć się z wieloma ograniczeniami, ale i wyzwaniami, które mają związek z wiekiem i starzeniem się organizmu, szczególnie polecane są ćwiczenia opierające się na naturalnych formach ruchu. To na przykład:

 • spacery, marsze, nordic walking,
 • pływanie, gimnastyka w wodzie (aqua aerobik),
 • jazda na rowerze, także stacjonarnym,
 • taniec,
 • joga,
 • gimnastyka dla seniorów. Przykładowe ćwiczenia dla osób starszych to rozciąganie klatki piersiowej, przysiady na krześle czy trucht w miejscu, a także proste ćwiczenia dla seniorów na stojąco, takie jak wymachy rąk czy skłony. 

O zestaw ćwiczeń dla seniorów w domu, który zawiera zalecane ćwiczenia izometryczne, rozciągające, oddechowe czy wzmacniające, warto poprosić fizjoterapeutę lub rehabilitanta, ewentualnie lekarza rodzinnego czy specjalistę: kardiologa, pulmonologa czy ortopedę. 

Jeśli chodzi o treningi seniorów bardzo ważne jest, by aktywność fizyczną była dostosowana do możliwości i stanu zdrowia, a i była podejmowana regularnie, kilka razy w tygodniu. 

Ćwiczenia dla osób starszych — bezpieczeństwo

Aby ćwiczenia dla seniorów 60 plus były przyjemne, wartościowe, ale i bezpieczne, podstawą jest zachowanie różnych środków ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Co jest ważne? Co robić, a czego unikać?

Przede wszystkim każdy trening, niezależnie od wieku, należy poprzedzić rozgrzewką. To pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek i groźnych kontuzji, omdleń czy upadków.

Ponadto ćwiczenia — wykonywane tak w domu, jak i poza nim — nie powinny być zbyt obciążające. Rodzaj i intensywność musi być dostosowana do kondycji seniora.  Inaczej będzie wyglądała gimnastyka dla seniora 70-letniego, a inaczej gimnastyka dla seniora 80-latka. 

Znacząco poprawić komfort, ale i bezpieczeństwo osób w starszym wieku, tak aktywnych i samodzielnych, jak i borykających się z różnymi schorzeniami czy ograniczeniami ruchowymi, mogą różne gadżety, takie jak opaska alarmowa, czujnik upadku, smartfon, smartwatch, zegarek mierzący ciśnienie czy opaska SOS, na przykład Locon.

Opaska SOSLocon Life czy Locon Life Plus — jest urządzeniem, które pełni wiele różnych funkcji. Przede wszystkim posiada wbudowany czujnik upadku i przycisk alarmowy, które przydają się, gdy wymagana jest natychmiastowa pomoc. 

Ponadto opaska SOS Locon ma wbudowany telefon, który pozwala na odbieranie i wykonywanie połączeń, czyli pozostawanie w stałym kontakcie z bliskimi czy lekarzami. Pozwala także na pomiary ciśnienia, pulsu, saturacji i temperatury ciała (dwa ostatnie parametry mierzy bardziej zaawansowana opaska Locon Life Plus z wyświetlaczem). 

Opaska Locon umożliwia także lokalizację użytkownika. Dzięki temu pozwala trzymać rękę na pulsie tak w czasie ćwiczeń w domu, w klubie seniora czy na sali fitness, spacerów na świeżym powietrzu, jak i podczas wykonywania wszelkich innych codziennych czynności.

Połączone artykuły