Gps dla kota

Ile żyją koty – najlepsza opieka dla czworonoga

Odpowiedzialna opieka

Kiedy decydujemy się na posiadanie zwierzaka, koniecznie powinniśmy pamiętać, by decyzja o przygarnięciu nowego domownika nie była pochopna. Kot to nie rzecz ani zabawka. Nie należy się go pozbywać tylko dlatego, że urósł, robi za dużo hałasu, czy ostrzy sobie pazury o nasze meble. Często czworonoga należy nauczyć wielu rzeczy, pokazać co może, a na co nie ma pozwolenia. Pamiętajmy, że zwierzę to posiada wyjątkowo wyostrzony instynkt – nie bez powodu mówi się, że najbardziej lubią chodzić własnymi ścieżkami.

Ile żyją koty czyli kot z lokalizatorem GPS Locon Cat czesany przez właściciela czerwoną szczotką

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Dlatego, jeżeli planujesz przygarnąć lub kupić sobie, lub najbliższym pupila, przemyśl to. Pamiętaj, że będziesz za to zwierzę odpowiedzialny i będziesz musiał zadbać o jego samopoczucie i zdrowie. To, ile żyją koty, które z nami mieszkają i w jakiej są kondycji, zależy przede wszystkim od naszego podejścia i odpowiedzialnej opieki. Jednego możesz być pewien – jeżeli otoczysz swojego małego podopiecznego troską i dobrze się nim zajmiesz, on odwdzięczy Ci się ogromem ciepła, miłością i głośnym, przyjemnym mruczeniem.

Profilaktyka, czyli ile żyć ma kot

Potocznie mówi się, że każdy kot ma 7 żyć i zawsze spada na „4 łapy”. Poniekąd jest to prawda. Zwierzęta te są bowiem wyjątkowo zwinne, potrafią szybko przekręcić się w locie i uniknąć poważniejszych urazów. Ale oczywiście nie zawsze. To ile żyją koty, zależy bardzo często od ich właścicieli i od tego, w jaki sposób zajmują się oni swoimi czworonogami. Na co na pewno należy zwrócić uwagę?

Szczepienie – kota należy zaszczepić przeciwko chorobom wirusowym, w tym wściekliźnie. Plan szczepień układa weterynarz. Właściciel zwierzaka zawsze powinien pamiętać o obowiązkowych, zaplanowanych wizytach. Pominięcie ich może skutkować obniżeniem odporności naszego pupila.

Odrobaczanie – w przypadku kotów kanapowych, niewychodzących poza obszar mieszkania, odrobaczanie może być wykonywane raz na pół roku. Jeżeli zwierzę wychodzi na zewnątrz, odrobaczanie powinno być wykonywane raz na kwartał. Należy pamiętać, że koty żyjące tylko w domu nie są zwolnione z obowiązku odrobaczania. Zdarza się, że właściciele mają błędne przekonanie i myślą, że kot w domu nie ma możliwości zarażenia się pasożytami. Tymczasem groźne bakterie można przynieść do domu na podeszwach butów, czy okryciu wierzchnim.

Czipowanie – to wszczepienie mikroczipu w okolicy karku kota. Po zabiegu kot zostaje zarejestrowany w bazie zwierząt czipowanych, w systemie Międzynarodowej Bazy Danych www.safe-animal.eu.

Ile żyją koty? 

Często przed adopcją lub kupnem kota, zastanawiamy się ile będą żyć. Czy koty rasowe żyją dłużej niż zwykłe koty dachowe? Jaka jest średnia długości życia u kota? Przyjmuje się, że średnia wieku kota domowego to 14-17 lat. Jednak te dane są mocno uśrednione, ponieważ zdarzają się przypadki gdzie koty umierają wcześniej i takie, które żyją ponad dwadzieścia lat i więcej. Nie powinien nikogo zaskoczyć fakt, że koty dachowe, zwane też kotami europejskimi żyją dłużej od rasowych kotów. Wynika to ze zdrowszej mieszanki genów i innego sposobu chowu. Rasowe koty, które mają zapewnione odpowiednie pożywienie, warunki w domu i opiekę weterynaryjną żyją średnio od dziewięciu do osiemnastu lat. Oto przykład kilku kocich ras i długość ich wieku:

  • Kot abisyński – potomek egipskich przodków żyje od 9 do 15 lat,
  • Kot sfinks – zwierzę królewskiego pochodzenia żyje do 15 lat,
  • Kot norweski leśny – oficjalny kot Norwegiiżyje do 16 lat,
  • Kot bengalski – krzyżówka azjatyckiego leoparda z kotem domowym żyje krótko, średnia wieku to niecałe 8 lat,
  • Brytyjski kot krótkowłosy – przedstawiciel bardzo popularnej rasy w naszym kraju jest długowieczny, a dobrze traktowany, przeżyje nawet 20 lat,
  • Maine coon – piękny koci olbrzym o długim futrze żyje do 15 lat,
  • Kot ragdoll – niezwykle spokojny i uprzejmy kot żyje do 15 lat,
  • Kot syberyjski – niezwykle odporny o przyjaznym usposobieniu żyje do 20 lat,
  • Kot syjamski – może dożyć do 15 lat, czasami nawet dłużej,
  • Kot perski – kot o uroczym charakterze również dochodzi wiekiem do 15 lat,
  • Devon rex – niezwykły, bo pozbawiony sierści kot o tajemniczym spojrzeniu żyje średnio 13 – 15 lat, chodź kotka tej rasy doszła w Teksasie do wieku 34 lat.

Kot i jego charakter

Oprócz predyspozycji do chorób, uwarunkowań genetycznych, żywienia i szczepień na długość życia kota ma wpływ sposób jego bycia. Koty wychodzące z domu są narażone na wypadki komunikacyjne, atak większych zwierząt, kontakt z trutkami lub opryskami na rośliny. Zaś koty żyjące w domu pozbawione są na stałe ryzyka nagłej śmierci lub nieszczęśliwego wypadku. Największym zagrożeniem dla kotów żyjących w domu jest choroba cywilizacyjna, czyli otyłość. Nadmiar jedzenia, kastracja, brak ruchu i stres powoduje nadwagę i schorzenia z nią związane. Jeżeli nasz kot żyje w domu, musimy pamiętać o zachęcaniu go do aktywności fizycznej w ciągu dnia i wydzielaniu pokarmu według zaleceń weterynarza.

Co jeszcze możesz zrobić dla swojego kota? 

Sterylizacja – jeśli nasze zwierzę nie jest przeznaczone do rozrodu, powinno się poddać je zabiegowi sterylizacji. Kotki niewysterylizowane cierpią z powodu braku kociąt, często przeżywając ciążę urojoną i nowotwory. Kastracja kocura, szczególnie wychodzącego, zmniejsza ilość bezdomnych kotów na ulicach. Jest także duże prawdopodobieństwo, że wykastrowane zwierzę nie będzie opuszczało domu na zbyt długo.

Lokalizator GPS dla kota Locon Dog Walka z pasożytami – naszego czworonożnego przyjaciela należy zabezpieczyć przed kleszczami, pchłami i wszami. Koty są tak samo podatne na te pasożyty, jak psy. Chcąc być odpowiedzialnym właścicielem, koniecznie pamiętaj o zakupie odpowiednich preparatów odstraszających robactwo, czy specjalnych obroży. Pamiętajmy, że kleszcze są przyczyniają się do rozwoju boreliozy – zabezpieczając swojego kota przed pasożytami, chronisz także siebie!

Morfologia – raz do roku kot powinien mieć wykonaną w gabinecie weterynaryjnym morfologię. Badanie kontrolne może w porę wykryć groźne choroby, takie jak np. groźne schorzenia nerek. Wykonując badanie warto wybrać rozszerzenie morfologii o profil trzustkowy i wątrobowy.
Jeżeli jesteś właścicielem kota, który wychodzi na zewnątrz warto dodatkowo zaopatrzyć go w opaskę GPS dla zwierząt. To ultralekkie urządzenie z wbudowanym lokalizatorem GPS, wskaże Ci jego dokładną lokalizację. Nadajnik GPS to także opcja cichego podsłuchu . Jeżeli nasza zguba nie odnajdzie drogi do domu, ktoś, kto ją znalazł może nas powiadomić o jej położeniu używając przycisku SOS. Wszystkie informacje o swoim zwierzaku wygodnie sprawdzisz w dedykowanej aplikacji. Więcej na temat odpowiedzialnej opieki nad pupilem, dowiesz się z naszego artykułu Lokalizator dla kota –praktyczny tropiciel GPS.

Ile żyją koty, czyli odrobina kociej historii

Koty to stworzenia całkowicie wyjątkowe. Pełne gracji, inteligentne i charakterne. Od wieków są dla ludzi inspiracją, wzbudzają zachwyt, często nawet podziw. Nie wiadomo dokładnie w którym wieku powstał mit o ich wielo żywotności, jedne legendy podają, że zwierzęta te mają 7 żyć, inne, że nawet 9. Najprawdopodobniej historie związane z wielokrotnością kocich żywotów wywodzą się od starożytnych Egipcjan. W ich mitologii, zwierzęta te stawiane były wyjątkowo wysoko – przypisywano im cechy bogini Bastet, utożsamianej z miłością, radością, tańcem, domowym ogniskiem.

Kot siedzący na drewnianej podłodze

Czarny kot 

Niegdyś uważano, że czarne koty usługiwały potężnym czarnoksiężnikom i były atrybutem… czarownic. To dlatego do dzisiaj istnieją różnego rodzaju przesądy związane z właśnie tak ubarwionym zwierzęciem. Wszystkim kotom od zawsze przypisywano jednak magiczne moce i uważano, że skrywają w sobie wielkie tajemnice. Czy tak jest w rzeczywistości?

Koci terapeuta 

Niezależnie od tego, ile żyją koty, jakiej są rasy i jakie przypisywano im nadzwyczajne cechy w starożytności, z całą pewnością możemy stwierdzić, że posiadanie takiego stworzenia pozytywnie wpływa na każdego człowieka. Wiele badań dowodzi, że już samo patrzenie na naszego czworonoga koi nasze nerwy, pozwala zniwelować stres i poprawia humor. To samo tyczy się głaskania – ta prosta czynność nie tylko pozytywnie wpływa na zwierzę – umożliwia nam, ludziom, oderwanie się od problemów. Nierzadko możemy zaobserwować, że nasz kot układa się na naszych nogach, czy innych częściach ciała. W ten sposób przekazuje nam ciepło i wiele pozytywnych wibracji, co według wielu badaczy pozytywnie wpływa na nasz stan zdrowia.

Ile żyją koty, czyli wiek naszego czworonoga

Jesteś ciekaw ile „ludzkich” lat ma Twoje zwierzę? Przelicznik jest bardzo prosty. Fizycznie, koty rozwijają się do dwóch lat. Te pierwsze dwa lata ich życia możemy policzyć jako 25 lat ludzkich. Potem, każdy rok życia naszego czworonoga mnożymy razy 4. Daje nam to obraz tego, w jakim wieku, w przełożeniu na ludzkie lata ma nasz podopieczny. Jeżeli chodzi o rozwój kotów, to czas intensywnych zmian przypada na pierwszy rok ich życia. Kotki osiągają dojrzałość już w 5-7 miesiącu, samce natomiast, między 7, a 8 miesiącem życia. Możemy zatem uznać, że roczny kot jest już zwierzęciem dojrzałym. Co ciekawe, rasowe zwierzęta osiągają ten stan znacznie później. Ze względu na ich (zazwyczaj) pokaźne rozmiary, dojrzałość płciową i psychiczną osiągają dopiero między 3, a 5 rokiem życia. Z tego względu, standardowy przelicznik na lata ludzkie, w tym wypadku się nie sprawdza.

Czy wiesz, ile żyją koty? 

Jeżeli odpowiednio zadbamy o naszego zwierzaka, może on być z nami nawet przez kilkanaście lat! Aby nasz pupil żył jak najdłużej, oprócz profilaktyki, warto zadbać o jego pielęgnację i opiekę. Czyszczenie oczu i uszu, obcinanie pazurów, czy czesanie sierści powinno na stałe zagościć w obowiązkach, które mamy wobec naszych małych przyjaciół. Niezależnie od tego, czy kot jest rasowy i pochodzi z hodowli, czy jest cudownym dachowcem, warto zadbać o niego dając mu odpowiednią karmę. Dopasowanie pożywienia do jego wagi i wieku oraz zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody, na pewno pozytywnie wpłynie na jego zdrowie i samopoczucie. Pamiętaj! To, ile lat żyje kot i ile żyć ma kot w ogromnej mierze zależy właśnie od Ciebie!

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)