Monitoring zdrowia

Co robić, kiedy Twoi rodzice mają wysokie ciśnienie?

Wysokie ciśnienie krwi, w tym również nieleczone rozpoznane nadciśnienie tętnicze, może być groźne. Z tego powodu trzeba wyjątkowo o siebie dbać, przede wszystkim przestrzegać zaleceń lekarza. O czym pamiętać? Co robić, kiedy Twoi rodzice mają wysokie ciśnienie? Dlaczego działania są ważne?

Wysokie ciśnienie może być groźne

Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją ciśnienia tętniczego za prawidłowe uznaje się ciśnienie 120–129/80–84 mm Hg. W sytuacji, gdy wartości przekraczają górne granice normy, to jest 140/90 mm Hg, mówi się o nadciśnieniu tętniczym.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Gdy wysokie ciśnienie nie jest leczone, zarówno farmakologicznie, jak i niefarmakologicznie, może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. To jeden z najpoważniejszych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, między innymi miażdżycy, niewydolności serca, udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, a także retinopatii nadciśnieniowej i przedwczesnego zgonu. To dlatego trzeba dołożyć starań, by zawsze mieć ciśnienie pod kontrolą.

Co robić, kiedy Twoi rodzice mają wysokie ciśnienie?

Jeśli Twoi rodzice mają wysokie ciśnienie krwi, możesz wspierać ich w działaniu. Co możesz zrobić?

Zadbaj o dietę seniora

Ponieważ na podwyższone wartości ciśnienia duży wpływ ma nieodpowiednia dieta,  warto namawiać rodzica, by zmodyfikował swój jadłospis. Najlepszą opcją jest dieta śródziemnomorska lub DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Dobrym pomysłem jest kupienie poradników czy konsultacja z dietetykiem, który omówi z seniorem zasady odżywiania, a i skomponuje optymalne menu.

Warto także rozmawiać z mama i tatą, uczulając, że w odżywianiu osób zmagających się z wysokim ciśnieniem najważniejsze jest:

  • ograniczanie spożycia tłuszczów zwierzęcych,
  • jedzenie pełnoziarnistego pieczywa i makaronu, (zamiast produktów wyprodukowanych z białej mąki),
  • gruboziarnistych kasz i brązowego ryżu (zamiast ryżu białego),
  • zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców (zwłaszcza świeżych i bogatych w potas. To pomidory, banany, fasola, szpinak),
  • konsumowanie ryb,
  • jedzenie nabiału. Polecane są chude sery i jogurty naturalne,
  • jedzenie orzechów włoskich i migdałów (w zalecanych ilościach),
  • postawienie na zdrowe tłuszcze, takie jak na przykład oliwa z oliwek,
  • ograniczenie spożycia soli kuchennej, unikanie produktów konserwowanych związkami sodu.

Więcej o diecie przy nadciśnieniu, przeczytasz w naszym artykule.

Zadbaj o higieniczny tryb życia rodzica

Ponieważ na wysokość ciśnienia tętniczego krwi, ale i innych ważnych parametrów życiowych warunkujących zdrowie wpływa także tryb życia, namawiaj rodziców na:

  • rzucenie palenia, jeśli wciąż to robią,
  • zredukowanie wagi, jeśli jest taka potrzeba. Na wzrost ciśnienia może wpływać otyłość, zwłaszcza tzw. otyłość brzuszna (zwiększenie obwodu brzucha). Stąd tak ważne jest, by utrzymywać optymalną masę ciała. Obwód brzucha nie może przekraczać 80 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn,
  • ograniczenie spożycia alkoholu i kawy, a także mocnej czarnej herbaty,
  • regularną aktywność fizyczną. Szczególnie polecane są spacery, marsze, pływanie czy jeżdżenie na rowerze. Najlepiej działa wysiłek o umiarkowanej intensywności podejmowany codziennie i kontynuowany przez 30–45 minut.

Aby zachęcić mamę czy tatę do aktywności, możesz kupić kijki nordic walking czy rower stacjonarny lub opłacić wstęp do klubu fitness bądź na basen. Jeśli mieszasz z rodzicami bądź niedaleko, możecie wspólnie chodzić na spacery, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Co robić kiedy twoi rodzice mają wysokie ciśnienie

Trzymaj rękę na pulsie

Jeśli rodzice mają kłopot z pamięcią czy po prostu organizacją, a także kłopoty z mobilnością, trzymaj rękę na pulsie i przypominaj o wizytach u lekarza, badaniach kontrolnych czy konieczności zażywania leków (chorując na nadciśnienie trzeba pamiętać o zażywaniu leków w zaleconych dawkach i o ustalonych porach — to bardzo ważne). Pamiętaj także o tym, że rodzic z nadciśnieniem powinien wykonywać badania okresowe.

Aby to sobie ułatwić, możesz ustawić powiadomienia w telefonie, zakreślić dni w kalendarzu ważne daty czy robić notatki na tablicy, która wisi na ścianie bądź lodówce.

Jeśli rodzic ma problem z dotarciem na wizytę u lekarza, możesz zorganizować transport lub pomoc sąsiada, znajomego czy zawodowego opiekuna osoby starszej.

Monitoruj ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi oraz nadciśnienie tętnicze to sytuacje, które wymagają monitorowania różnych parametrów. Szczególnie ważne są regularne pomiary ciśnienia krwi i pulsu. Do ich mierzenia wykorzystuje się przede wszystkim domowe ciśnieniomierze (aparat automatyczny z mankietem na ramię), a pomiary zapisuje w dzienniczku samokontroli (by móc przedstawiać je lekarzowi podczas wizyty u specjalisty).

Wygodnym rozwiązaniem są też opaski SOS, które mierzą ciśnienie nieustannie. To na przykład opaska SOS Locon Life lub opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus.

Opaski Locon pozwalają na zdalne wykonanie pomiarów tętna i pulsu w aplikacji. Opaska Locon Life Plus umożliwia także samodzielne wykonanie pomiaru saturacji i temperatury. Jeśli opaski współpracują z aplikacją, wyświetlają historię pomiarów i umożliwiają analizowanie ich zmian w czasie.

Opaski Locon Life pozwalają także na szybką reakcję (powiadomienie bliskich bądź ratownika medycznego), gdy wystąpią niepokojące objawy (ciśnienie będzie bardzo wysokie albo bardzo niskie). Co więcej, wysyłają do opiekuna powiadomienie, gdy mama czy tata się przewróci lub nagle zasłabnie i upadnie. Umożliwia to czujnik upadku. Jeśli rodzic źle się poczuje lub znajdzie się w sytuacji zagrożenia, wyśle na twój telefon sygnał SOS, który otrzymasz natychmiast w formie SMS-a.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)