Monitoring zdrowia

Relacja matka i córka. Dlaczego jest wyjątkowa?

mama i córka oglądające album ze zdjęciami

Relacji matka—córka jest wyjątkowa, bez dwóch zdań. Te dwie najbliższe sobie kobiety łączy specjalna więź. Psycholodzy podkreślają, że niezależnie od tego, czy jest ona dobra i piękna, czy też trudna, niezmiennie pozostaje szczególna i jedyna w swoim rodzaju. Dlaczego?

Czego córki uczą się od matek?

Matka jest dla córki bardzo ważną osobą. Uczy ją… niemal wszystkiego. Przede wszystkim miłości, zarówno o niej mówiąc, jak i okazując. Warto przy tym pamiętać, że dzieci chłoną wszystko jak gąbka, uczą się od rodziców poprzez obserwację i naśladowanie. Często można się w nich przeglądać jak w lustrze.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Co nie mniej istotne, matka uczy córkę, jak być kobietą, jak wypełniać rolę żony i matki, jak funkcjonować w świecie. Dzięki niej młoda kobieta buduje zaufanie, ale i obraz samej siebie, konstruuje obraz świata i swojej w nim roli. Uczy się samoakceptacji, ale także asertywności i stawiania granic. Przejmuje zasady życia społecznego, priorytety i system wartości.

Obecność matki, poczucie bezpieczeństwa, które daje oraz jej bezwarunkowa, mądra miłość zaspokaja potrzebę akceptacji, bezpieczeństwa, miłości czy znaczenia dziecka. To cechy, które w naturalny sposób budują jego wewnętrzną siłę i poczucie własnej wartości. Dzięki nim młody człowiek wierzy, że ma prawo do dobrego życia.

Choć matka dla córki nie jest dla niej jedynym wzorem, ma też odmienne cechy, zainteresowania, temperament, potrzeby i cele, odgrywa w jej życiu ogromną rolę. Nie sposób jej przecenić.

Jak opiekować się mamą na odległość?

Naturalną koleją rzeczy jest, że matki opiekują się swoimi dziećmi. Z biegiem czasu, wraz ze starzeniem się, a często także podupadaniem na zdrowiu, wiele obowiązków opiekuńczych przechodzi na dorosłą córkę lub syna. To naturalna kolej rzeczy i okazja, by okazać mamie miłość, wdzięczność, szacunek, a i podziękować za troskę, opiekę i trud wychowawczy.

Niestety nie zawsze opieka nad mamą jest prostą sprawą. Nie zawsze można z nią zamieszkać czy codziennie odwiedzać z uwagi na odległość miejsca zamieszkania. Często jedyną opcją jest pomoc zdalna.

Jeśli chodzi o opiekowanie się mamą na odległość, czasem rozmowy przez telefon, służenie wsparciem, umawianie na wizyty do lekarzy czy robienie zakupów on-line to za mało. Jakie rozwiązania wchodzą w grę?

Mamą w podeszłym wieku mogą opiekować się nie tylko dzieci, ale i inne osoby bliskie,  opiekunowie finansowani ze środków własnych seniora bądź jego rodziny, pracownicy MOPS, pielęgniarki w ramach systemu NFZ, pracownicy dziennych domów opieki, DPS-ów oraz prywatnych domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, opiekuńczo-leczniczych i hospicjów.

W zależności od tego, w jakiej formie i zakresie potrzebna jest pomoc i wsparcie, w grę wchodzą różne rozwiązania, takie jak:

  • prywatna opieka pielęgniarska, prywatny opiekun/opiekunka osoby starszej (na godziny), opiekun/opiekunka osoby starszej (usługi całodobowe), pielęgniarska opieka długoterminowa w domu, pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej,
  • prywatny dom dziennego pobytu, gospodarstwo opiekuńcze, mieszkanie wspomagane, mieszkanie senioralne, opieka poszpitalna w prywatnym ośrodku leczenia, pobyt w domu seniora, pobyt w DPS (komercyjny), pobyt w ZOL (komercyjny), rodzinny dom pomocy.

Jakie rozwiązanie wybrać? Wybór opieki dla mamy zależy od wielu czynników, takich jak stan jej zdrowia oraz kondycja, tak fizyczna, jak i psychiczna. Innej opieki potrzebuje kobieta aktywna i w pełni sprawna, a innej leżąca.

Duże znaczenie ma także zakres obowiązków oraz wymiar czasu opieki. Wielu seniorów nie radzi sobie jedynie z samodzielnym załatwianiem niektórych codziennych spraw. Inne starsze osoby potrzebują opieki stałej, także specjalistycznej. Konieczne bowiem może być robienie zastrzyków, zmiana opatrunku, podawanie leków, podłączanie kroplówki.

Na wybór rozwiązania wpływają także inne okoliczności, takie jak miejsce zamieszkania, dostępność oferty pomocowej czy możliwości finansowe.

Więcej o sposobach na to, aby w pełni opiekować się rodzicami na odległość przeczytasz w naszym artykule.

relacja matka i córka dlaczego jest wyjątkowa

Nowoczesne technologie — opaska SOS Locon

Z pomocą przychodzą różne inne, uniwersalne rozwiązania, także nowoczesne technologie, takie jak opaska SOS Locon i usługa Mój Opiekun, o które j więcej przeczytasz w naszym artykule.

Opaska SOS dla seniora to rozwiązanie dostępne w dwóch wariantach. To Locon Life, opaska dla osób wymagających stałej opieki oraz opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus. Jakie są jej zalety?

Opaska SOS umożliwia osobom starszym kontakt z bliskimi (opaski Locon Life i Locon Life Plus posiadają zainstalowaną kartę SIM. Dzięki temu seniorzy odbierają i wykonują połączenia), ale i monitoring zdrowia. Opaski SOS umożliwiają zdalne wykonanie referencyjnych pomiarów tętna i pulsu w autorskiej aplikacji. Opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus dodatkowo umożliwia wykonanie pomiaru przez seniora.

Co ważne, opaska Locon Life posiada także czujnik upadku i guzik SOS, które pozwalają starszej osobie przestać się obawiać, że jeśli coś jej się stanie, nikt się o tym nie dowie i nikt nie przyjdzie z pomocą. Opaski wysyłają do opiekuna natychmiastowe powiadomienie, kiedy senior się przewróci lub nagle zasłabnie i upadnie.

Oznacza to, że dzięki podarowanej mamie opasce SOS możesz zdalnie sprawdzać ciśnienie, puls, saturację, temperaturę, lokalizację, a także otrzymać alert o upadku lub innym zdarzeniu (możliwe jest dokupienie usługi Mój Opiekun lub Mój Opiekun Premium, która pozwala na profesjonalne wsparcie ratownika medycznego). To ma ogromny wpływ na komfort codziennego funkcjonowania, zarówno jeśli chodzi o mamę, jak i jej odpowiedzialną, dbającą o nią córkę.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)