Teleopieka i technologia: jak innowacje poprawiają jakość opieki zdalnej
Rozwój nowoczesnych technologii poprawia komfort życia wielu grup społecznych w różnych dziedzinach życia. Postęp widoczny jest także w zakresie usług i świadczeń medycznych. Dziś opaski SOS czy teleopieka to nie nowość, a coraz popularniejsze rozwiązania, po które sięgają zarówno seniorzy, osoby niepełnosprawne i chorujące czy mieszkające samotnie, jak i ich opiekunowie.
Co to jest teleopieka?
Teleopieka to usługa opiekuńcza, która wykorzystuje nowoczesne technologie, także informacyjno-komunikacyjne. Jej istotą są różne usługi świadczone na odległość. W centrum ich zainteresowania znajduje się zdrowie i szeroko rozumiane bezpieczeństwo: obejmują zarówno monitoring zdrowia, jak i profesjonalne wsparcie w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia.
Rozwiązanie, jakim jest teleopieka, sprzyja zdrowiu, także psychicznemu, ale i zachowaniu niezależności osób, które chcą być samodzielne, jednak potrzebują wsparcia. Mowa o ludziach w podeszłym wieku, niepełnosprawnych czy zmagających się z chorobami przewlekłymi, które obniżają jakość funkcjonowania.
Teleopieka i technologia – możliwe rozwiązania
Telemedycyna stała się jednym z najszybciej rozwijających się sektorów ochrony zdrowia. Napędza ją nowoczesna technologia i oferowane przez nią możliwości. Sytuacja ma charakter rozwojowy i dynamiczny. To, co jeszcze niedawno wydawało się być wizją rodem z filmu science-fiction, dziś jest jedną z opcji.
W systemach teleopieki wykorzystuje się wiele urządzeń. To głównie różnego rodzaju czujniki, ale nie tylko. Może to być zarówno prosty przycisk alarmowy, nieco bardziej skomplikowane urządzenie wyposażone w odbiornik GPS i przycisk SOS, wielofunkcyjna opaska SOS, ale i zaawansowany technologicznie inteligentny dom. Nie można nie wspomnieć o takich obliczach telemedycyny jak e-wizyta, e-recepta czy telemedyczna opieka domowa (tele-homecare).
Jak innowacje poprawiają jakość opieki zdalnej?
Medyczna opieka zdalna jest nie do przecenienia. Obecnie, z uwagi na starzenie się społeczeństwa, uznaje się ją za podstawową formę organizacyjną wsparcia osób z niskim poziomem samodzielności. Jak innowacje poprawiają jakość opieki zdalnej? To zależy od konkretnej opcji.
Najprostszym urządzeniem jest przycisk alarmowy, który składa się z trzech elementów:
- nadajnika, czyli przycisku alarmowego w formie bransoletki bądź wisiorka, służącego do wezwania pomocy,
- terminala, to jest urządzenia wyposażonego w mikrofon i głośnik, uruchamianego przez nadajnik, umożliwiający rozmowę z ratownikiem medycznym,
- centrum operacyjno-alarmowego, którego pracownik odczytuje wysłany sygnał alarmujący. System umożliwia podjęcie interwencji (powiadomienie służb ratunkowych czy opiekunów z rodziny).
Najbardziej złożone systemy to tak zwane inteligentne domy (smart homes), w których system tworzą zainstalowane urządzenia, takie jak na przykład:
- czujniki ruchu,
- detektory upadków,
- czujniki obecności chorego w łóżku,
- czujniki zalania,
- czujki zadymienia,
- czujniki czadu.
Informacje z czujników są gromadzone i analizowane. W razie zaistnienia sytuacji zagrożenia informowany jest o niej operator systemu, rodzina bądź sąsiedzi. To pozwala monitorować zachowanie lokatora smart home, ale i zapobiegać potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom.
Teleopieka i technologia – opaska SOS Locon
Optymalnym – wielofunkcyjnym, ale i szeroko dostępnym – rozwiązaniem teleopieki korzystającej z zaawansowanej technologii są opaski SOS współpracujące z usługą teleopieki (zapewnia całodobowy monitoring parametrów zdrowia i opiekę ratownika medycznego). To na przykład opaska Locon Life Plus.
Opaska SOS Locon jest wyposażona w przycisk alarmowy i czujnik upadku. Umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń (ma wbudowany telefon), lokalizację użytkownika, ustalenie stref bezpieczeństwa oraz monitorowanie podstawowych funkcji życiowych (ciśnienie krwi, puls, saturacja, temperatura ciała).
Zaletą takiego rozwiązania jest to, że urządzenie jest proste w obsłudze, działa intuicyjnie, nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Jednocześnie dba o spokój, komfort i bezpieczeństwo. Ponieważ analizuje najważniejsze parametry życiowe, pozwala na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Zdarza się, że ratuje życie.