Monitoring zdrowia, Opieka nad seniorem

Jak teleopieka pomaga rodzinom w opiece nad bliskimi na odległość

Jak teleopieka pomaga rodzinom w opiece nad bliskimi na odległość

Społeczeństwo polskie starzeje się, utrwalają się nowe wzorce społeczne. Ponieważ model rodziny wielopokoleniowej wymiera, dzieci wyjeżdżają do większych miast lub za granicę, rośnie liczba rodziców i dziadków mieszkających samodzielnie. Nie zmienia się jedno – starsze osoby potrzebują wsparcia. Często jedyną opcją staje się opieka nad bliskimi na odległość. Jej ważnym filarem jest teleopieka.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Dlaczego rodziny potrzebują wsparcia w opiece na odległość?

Społeczeństwo polskie, tak jak w przypadku innych krajów europejskich, starze się. Jednocześnie coraz rzadziej spotyka się rodziny wielopokoleniowe – dorosłe dzieci wyprowadzają się z rodzinnych domów, wyjeżdżają do innych miast i krajów.

Choć młodzi ludzie zakładają swoje gniazda z daleka od rodziców, nie oznacza to, że tracą z nimi kontakt. Wciąż mogą być blisko, a rodzinne więzi pielęgnować nie tylko poprzez rozmowy, ale i wymierną pomoc. To dobrze, ponieważ starsi ludzie zwykle jej potrzebują. Dlaczego?

Ludzie starsi cierpią na różne choroby, borykają się także z niepełnosprawnościami i ograniczeniami. W dużej mierze odpowiadają za nie choroby przewlekłe i zależne od wieku, ale również wypadki u kontuzje skutkujące ograniczeniem sprawności fizycznej i umysłowej.  Co więcej, choroby te nie tylko wpływają negatywnie na jakość codziennego funkcjonowania, ale i stanowią zagrożenie życia. Według specjalistów są powodem niemal 90 % zgonów.

Specjaliści szacują, że około 80% osób starszych cierpi przynajmniej na jedną chorobę przewlekłą czy skutki przebytych wypadków lub urazów, które u co drugiej z nich prowadzą do trwałego upośledzenia sprawności i kalectwa.

Kiedy rodziny potrzebują wsparcia w opiece na odległość

Rodziny potrzebują wsparcia w opiece na odległość najczęściej w odniesieniu do seniorów, ale i osób młodszych, które zmagają się z niepełnosprawnością czy:

  • chorobami układu oddechowego (np. mukowiscydoza, ostre infekcje dróg oddechowych, gruźlica, nowotwór płuca, POChP — przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, zapalenie płuc),
  • chorobami układu sercowo-naczyniowego (np. choroba wieńcowa, nadciśnienie, niedociśnienie, niewydolność serca, arytmia, przebyte incydenty kardiologiczne — zawał czy udar mózgu),
  • chorobami metabolicznymi (np. zaburzenia lipidowe, dna moczanowa, cukrzyca),
  • chorobami wzroku (np. zaćma, niedowidzenie, jaskra),
  • chorobami kości i stawów (np. osteoporoza, artretyzm, zapalenie stawów),
  • chorobami psychicznymi (np. fobia społeczna, zaburzenia lękowe z napadami lęku, natręctwa, zaburzenia hipochondryczne, nerwica, depresja, lęk ciężka reakcja na stres, zaburzenia dysocjacyjne, uporczywe bóle psychogenne),
  • chorobami neurodegeneracyjnymi (np. choroba Parkinsona, choroba Alzheimera czy demencja starcza), innymi chorobami neurologicznymi,
  • chorobami zależnymi od wieku – off aging (np. tępienie w przebiegu choroby Alzheimera lub innych neurodegeneracyjnych schorzeń mózgu, udar, naczyniowe powikłania miażdżycy, choroba zwyrodnieniowa stawów, nowotwory, nietrzymanie moczu, osteoporoza, upadki, złamania kości, odleżyny).

 

Jak opiekować się członkiem rodziny na odległość?

Jeśli chodzi o opiekowanie się na odległość rodzicami, dziadkami czy innymi członkami rodziny, którzy tego potrzebują, można wykorzystać kilka opcji. Czasem wystarczy umawianie na wizyty do lekarzy, robienie zakupów on-line, zatrudnienie opiekunki w przypadku osób chorujących przewlekle czy pielęgniarki. Z pomocą przychodzą również nowoczesne technologie, takie jak opaski SOS (np. Locon) i teleopieka.

Jak teleopieka pomaga rodzinom w opiece nad bliskimi na odległość?

Teleopieka ratownika medycznego jest usługą dostępną dla użytkowników opasek SOS Locon Life Plus. Na czym polega? Jak pomaga?

Osoba nosząca na nadgarstku opaskę SOS jest objęta ochroną i monitoringiem zdrowia przez całą dobę. To umożliwia monitoring zdrowia (wykonywanie pomiarów pulsu, ciśnienia, saturacji czy temperatury), lokalizację czy odbiór powiadomień o upadku i SOS wyłącznie opiekunom, którzy na swoich telefonach mają zainstalowaną aplikację Bezpieczna Rodzina. Wykupienia usługi teleopieki umożliwia dodatkowo opiekę ratownika medycznego i profesjonalną pomoc w sytuacji zagrożenia.  To rozwiązanie, które zapewnia maksymalny komfort, poczucie bezpieczeństwa i spokój, a także zdalną opiekę na najwyższym poziomie.

Jak działa opaska SOS Locon Life Plus?

Opaska Locon Life Plus pozwala na pomiar ciśnienia krwi, tętna, saturacji i temperatury ciała. Umożliwia także wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych (ma wbudowany telefon), lokalizację 24/7 i ustalenie stref bezpieczeństwa. Ponadto posiada czujnik upadki i przycisk SOS. To znacznie poprawia komfort życia, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i spokój zarówno użytkownikowi opaski, jak i jego bliskim.

Jak działa teleopieka ratownika medycznego z opaską Locon?

Osoby korzystające z usługi Teleopieka – oprócz wsparcia opiekuna – mogą liczyć na wsparcie ratownika medycznego, który w przypadku wystąpienia nagłej sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu dzwoni na opaskę SOS. Rozmowa i wgląd w panel użytkownika, w którym widoczne są wyniki pomiarów ciśnienia, pulsu, saturacji i temperatury, mają umożliwić mu ocenę sytuacji.

W przypadku, gdy osoba nosząca na nadgarstku opaskę SOS nie odbierze połączenia, ratownik interweniuje ustala lokalizację wskazaną przez urządzenie i wysyła karetkę pogotowia.

Kiedy system alarmuje centrum ratownictwa? Dzieje się tak, gdy opaska wyśle powiadomienie o upadku, co wykryje zainstalowany w opasce czujnik upadku lub powiadomienie o niepokojących parametrach zdrowia, na przykład zbyt niskim lub wysokim ciśnieniu. Pomoc może wezwać także osoba użytkująca opaskę wezwie pomoc za pomocą przycisku SOS.