Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły? Top 5 porad
Wielu rodziców, zwłaszcza z końcem wakacji, zastanawia się, jak przygotować dziecko na powrót do szkoły. To spore wyzwanie. Trzeba przemyśleć wiele kwestii, tak związanych z organizacją dnia, jak i zakupami wyprawki szkolnej czy ubrań. Nie mniej ważne jest przygotowanie emocjonalne dziecka do szkoły. Jak to wszystko poukładać? Mamy kilka porad.
- Wspólnie skompletujcie szkolną wyprawkę
Dla większości dzieci dużą zachętą i motywacją do nauki jest wspólne kompletowanie wyprawki szkolnej. Ponieważ oferta handlowa w tym zakresie jest ogromna, wybieranie zeszytów, piórnika z wyposażeniem, plecaka, a nawet śniadaniówki, może być świetną zabawą.
Uwaga! Rodzice często zapominają, że przybory szkolne muszą być nie tylko praktyczne i w dobrej cenie. Bardzo ważne jest, by podobały się dziecku. Ponieważ to ono będzie ich użytkownikiem, zdecydowanie należy wziąć pod uwagę jego preferencje i gust.
- Zmień rytm wakacyjnych przyzwyczajeń
Wakacje to laba, zabawa i beztroska, a także późne chodzenie spać i długie leniuchowanie w łóżku o poranku.
Dobrą praktyką przed rozpoczęciem roku szkolnego jest zmiana wakacyjnych przyzwyczajeń. Aby łatwiej było wejść dziecku w rytm codzienności ucznia, odpowiednio wcześnie należy stopniowo ustawiać budzik o kilka minut wcześniej każdego dnia.
Uwaga! Trzeba pamiętać, że dla dzieci bardzo ważna jest codzienna rutyna i odpowiednia ilość snu (także racjonalna dieta i aktywność fizyczna). I tak:
- dzieci w wieku od 5 do 12 lat potrzebują zwykle 10-11 godzin snu na dobę,
- dzieci powyżej 12. roku życia powinny przesypiać od 8,5 do 9,5 godzin.
Optymalna dawka regeneracyjnego snu ma wpływ na dobrostan dziecka: jego kondycję fizyczną i umysłową oraz samopoczucie.
- Zadbaj o pozytywne nastawienie
Zadbaj o dobre nastawienie dziecka do szkoły. W tym kontekście szczególnie ważne jest przygotowanie do pierwszej klasy. Młody człowiek nie wie jeszcze, jak to jest być uczniem, na czym polega nauka. Warto go dobrze nastroić. Co pomoże?
Kluczowe jest budowanie pozytywnego obrazu szkoły, nauczycieli, rówieśników i samej edukacji, która może być przygodą, a nie tylko przykrym obowiązkiem. Mogą w tym pomóc filmy i książki, ale i rozmowy oraz opowieści o pozytywnych doświadczeniach związanych ze szkołą, nauką i nowymi znajomymi czy przyjaciółmi.
Warto wspomnieć o swoich dziecięcych obawach i lękach, ale nie warto ich demonizować. Lepiej podzielić się sprawdzonymi sposobami na pokonanie strachu czy nieśmiałości.
Uwaga! Nie strasz też dziecka nadmiarem obowiązków czy brakiem czasu na zabawę.
- Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka
Dziecko, by móc bezpiecznie funkcjonować, powinno znać zasady postępowania w różnych sytuacjach życiowych. Co robić, by pomóc młodemu człowiekowi uniknąć zagrożeń?
Przede wszystkim rozmawiać. Pogadanki nie tylko poszerzają wiedzę o świecie, ale i pozwalają na kształtowanie umiejętności rozpoznawania niebezpieczeństw, radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz unikania niepotrzebnego ryzyka.
- Ucz samodzielności, zapewnij wsparcie
Oczywiste jest, że dziecko, które jest samodzielne i zachęcane do samodzielności przez rodziców, lepiej radzi sobie z nowymi sytuacjami, także tymi, które czekają je w szkole. Zdecydowanie warto więc tę umiejętność pielęgnować i wzmacniać.
Aby dbać o komfortowe funkcjonowanie, ale i prawidłowy rozwój dziecka, należy zachęcać je do podejmowania wyzwań, ale i zapewnić wsparcie oraz dawać poczucie bezpieczeństwa zapewniając, że dziecko zawsze może liczyć na pomoc rodzica.
Uwaga! Ważne jest, by nie przeceniać dziecka i nie ustawiać mu poprzeczek zbyt wysoko.
Aby mieć pewność, że dziecko jest bezpieczne, a i zawsze będzie mogło wezwać pomoc, gdy tego potrzebuje, dobrze jest wyposażyć je w telefon komórkowy lub — jeszcze lepiej — w smartwatch. Dobrze sprawdza się na przykład smartwatch Locon Watch Lite lub Locon Watch Video. Jakie są ich zalety?
Przede wszystkim urządzenie umożliwia lokalizację dziecka 24/7 (po zainstalowaniu na telefonie aplikacji, na mapie można zobaczyć, gdzie jest dziecko), a i pozwala wyznaczać strefy bezpieczeństwa (na mapie zaznacza się strefy bezpieczne, takie jak dom, szkoła czy lekcje angielskiego. Za każdym razem, kiedy dziecko pojawi się w danym miejscu lub je opuści, na telefonie rodzica pojawia się powiadomienie).
Locon Watch Lite lub Locon Watch Video mają przyciski SOS. Kiedy dziecko źle się poczuje, ulegnie wypadkowi czy po prostu będzie potrzebować wsparcia, wysyła do rodzica prośbę o pomoc.
Ponadto urządzenie pozwala na rozmowy telefoniczne. Dziecko może zadzwonić i odebrać połączenie od 10 osób zapisanych w książce telefonicznej. Locon Watch Video umożliwia videorozmowy. Nie tylko można usłyszeć dziecko, ale i je zobaczyć.
Warto wspomnieć, że smartwatch Locon ma krokomierz i gry: zręcznościową i matematyczną. Jego zaletą jest także atrakcyjny wygląd (występuje w kilku kolorach), kolorowy i dotykowy ekran oraz ciekawe tapety.
Dlaczego smartwatch Locon Watch Lite i Locon Watch Video sprawdzają się lepiej niż telefon? Przede wszystkim urządzenie można mieć cały czas przy sobie, trudno je zapodziać i zgubić. Nie wiążą się z nimi także zagrożenia, takie jak niechciane połączenia telefoniczne czy surfowanie w sieci bez nadzoru.