Monitoring zdrowia, Opieka nad seniorem

Ćwiczenia dla osób starszych — dlaczego są ważne i jakie są zalecane?

Ćwiczenia dla osób starszych są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na utrzymanie dobrej kondycji oraz sprawności tak fizycznej, jak i psychicznej. Na jakie formy ruchu warto postawić, by cieszyć się aktywnością i dobrą formą, ale i uniknąć kontuzji? Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas treningu w domu i zajęciach grupowych poza nim?  

Ćwiczenia dla osób starszych — dlaczego są ważne?

Ćwiczenia dla osób starszych  to jeden z jeden z filarów higienicznego trybu życia, który warunkuje dobre samopoczucie i zdrowie. Gdy ruch jest regularny, a aktywność dobrze dobrana do możliwości, potrzeb i kondycji, przynosi wiele pozytywnych efektów.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Aktywność fizyczna nie tylko poprawia stan zdrowia fizycznego, ale i psychicznego, w szerokim znaczeniu, ponieważ:

  • obniża ciśnienie tętnicze, zwiększa objętość wyrzutową serca, zmniejsza sztywność tętnic, wzmacnia mięsień sercowy, dzięki czemu organ bardziej efektywnie pompuje krew i rozprowadza tlen do komórek ciała,
  • poprawia elastyczność tkanek okołostawowych, utrzymuje fizjologiczny zakres ruchomości w stawach,
  • poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, w tym ruchomość klatki piersiowej, elastyczność mięśni zarówno przy wydechu, jak i oddechu oraz dotlenienie organizmu,
  • poprawia koordynację, równowagę, mobilność, elastyczność i ogólną sprawność ciała,
    • wzmacnia układ odpornościowy (wspiera produkcję przeciwciał IgG i IgM), 
    • zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 (poprawia metabolizm glukozy), osteoporoza, choroby Alzheimera,
    • chroni ciało przed nadwagą i otyłością (to czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego). Zmniejsza także ryzyko niepełnosprawności poprzez wzmocnienie mięśni i zmniejszenie ryzyka zmian zwyrodnieniowych,
  • wspiera organizm w niwelowaniu skutków stresu, także leczenie depresji. Poprawia nastrój, redukuje stany lękowe, nerwice. Zajęcia w grupach pozwalają na walkę z poczuciem osamotnienia.

Ćwiczenia dla osób starszych — jakie są zalecane?

Choć ruch to zdrowie, niektóre formy aktywności przynoszą seniorom wyjątkowe korzyści, a ich uprawianie nie wiąże się z wysokim ryzykiem kontuzji. Dla osób starszych, które muszą mierzyć się z wieloma ograniczeniami, ale i wyzwaniami, które mają związek z wiekiem i starzeniem się organizmu, szczególnie polecane są ćwiczenia opierające się na naturalnych formach ruchu. To na przykład:

  • spacery, marsze, nordic walking,
  • pływanie, gimnastyka w wodzie (aqua aerobik),
  • jazda na rowerze, także stacjonarnym,
  • taniec,
  • joga,
  • gimnastyka dla seniorów. Przykładowe ćwiczenia dla osób starszych to rozciąganie klatki piersiowej, przysiady na krześle czy trucht w miejscu, a także proste ćwiczenia dla seniorów na stojąco, takie jak wymachy rąk czy skłony. 

O zestaw ćwiczeń dla seniorów w domu, który zawiera zalecane ćwiczenia izometryczne, rozciągające, oddechowe czy wzmacniające, warto poprosić fizjoterapeutę lub rehabilitanta, ewentualnie lekarza rodzinnego czy specjalistę: kardiologa, pulmonologa czy ortopedę. 

Jeśli chodzi o treningi seniorów bardzo ważne jest, by aktywność fizyczną była dostosowana do możliwości i stanu zdrowia, a i była podejmowana regularnie, kilka razy w tygodniu. 

Ćwiczenia dla osób starszych — bezpieczeństwo

Aby ćwiczenia dla seniorów 60 plus były przyjemne, wartościowe, ale i bezpieczne, podstawą jest zachowanie różnych środków ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Co jest ważne? Co robić, a czego unikać?

Przede wszystkim każdy trening, niezależnie od wieku, należy poprzedzić rozgrzewką. To pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek i groźnych kontuzji, omdleń czy upadków.

Ponadto ćwiczenia — wykonywane tak w domu, jak i poza nim — nie powinny być zbyt obciążające. Rodzaj i intensywność musi być dostosowana do kondycji seniora.  Inaczej będzie wyglądała gimnastyka dla seniora 70-letniego, a inaczej gimnastyka dla seniora 80-latka. 

Znacząco poprawić komfort, ale i bezpieczeństwo osób w starszym wieku, tak aktywnych i samodzielnych, jak i borykających się z różnymi schorzeniami czy ograniczeniami ruchowymi, mogą różne gadżety, takie jak opaska alarmowa, czujnik upadku, smartfon, smartwatch, zegarek mierzący ciśnienie czy opaska SOS dla seniora, na przykład Locon.

Opaska SOS — Locon Life czy Locon Life Plus — jest urządzeniem, które pełni wiele różnych funkcji. Przede wszystkim posiada wbudowany czujnik upadku i przycisk alarmowy, które przydają się, gdy wymagana jest natychmiastowa pomoc. 

Ponadto opaska SOS Locon ma wbudowany telefon, który pozwala na odbieranie i wykonywanie połączeń, czyli pozostawanie w stałym kontakcie z bliskimi czy lekarzami. Pozwala także na pomiary ciśnienia, pulsu, saturacji i temperatury ciała (dwa ostatnie parametry mierzy bardziej zaawansowana opaska Locon Life Plus z wyświetlaczem). 

Opaska Locon umożliwia także lokalizację użytkownika. Dzięki temu pozwala trzymać rękę na pulsie tak w czasie ćwiczeń w domu, w klubie seniora czy na sali fitness, spacerów na świeżym powietrzu, jak i podczas wykonywania wszelkich innych codziennych czynności.