To ważne, ponieważ chodzi nie tylko o twoją wygodę, ale i bezpieczeństwo psa czy kota. O czym pamiętać przed wyjazdem i co spakować do walizki, by urlop był udany i bezstresowy? Podpowiemy.
Długi weekend na wyjeździe — zabezpiecz swojego pupila
Aby długi weekend na wyjeździe był relaksujący, koniecznie zabezpiecz swojego pupila, psa czy kota — na wszelki wypadek. Co to znaczy?
Musisz pamiętać o kilku kwestiach, takich jak komfort funkcjonowania, ale i bezpieczeństwo zwierzaka. Tylko dzięki przezorności i dobre organizacji wypadu unikniecie niepotrzebnego stresu i napięcia.
O czym pomyśleć przed podróżą? Co zabrać ze sobą?
Długi weekend na wyjeździe — zabierz niezbędne akcesoria
Długi weekend na wyjeździe z psem czy kotem przede wszystkim wymaga spakowania
kilkunastu niezbędnych akcesoriów i gadżetów, takich jak:
- obroża lub szelki oraz smycz (najlepiej dwa komplety),
- zapas karmy, przysmaki. Postaraj się nie zmieniać stałej diety pupila,
- suplementy diety, leki, jeśli zwierzak je przyjmuje,
- miska na wodę i druga na pokarm,
- szczotka do wyczesania sierści,
- sprawdzony szampon, odżywka, spray ułatwiający rozczesywanie,
- płyn do czyszczenia oczu, uszu, zębów i inne preparaty (np. pasta odkłaczająca),
- kocyk lub legowisko,
- ulubiona zabawka (np. szarpak, maskotka),
- butelka do zabrania wody,
- przyrząd do wyciągania kleszczy,
- szelki i pas do wpięcia w samochodzie lub transporter,
- woreczki na odchody, przyda się dyspenser (etui na woreczki),
- kuweta, żwirek, jeśli twój pupil jest kotem.
Długi weekend na wyjeździe — zadbaj o formalności
Wybierając się na długi weekend ze zwierzakiem, pamiętaj o zabraniu dokumentów psa czy kota. Obowiązkowa jest książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami, w tym przeciwko wściekliźnie oraz paszport (do wyrobienia u weterynarza), jeśli wyjeżdżacie za
granicę. W przypadku wyjazdów poza kraj konieczny jest także dowód szczepienia i odrobaczania. Ponieważ różne kraje mają różne wytyczne weterynaryjne, koniecznie sprawdź je przed podróżą.
Długi weekend na wyjeździe — zadbaj o bezpieczeństwo pupila
Na wyjeździe z pupilem, ale i na co dzień w domu, zadbaj o bezpieczeństwo zwierzaka, które wyprowadzasz na spacery. Pamiętaj, że smycz, obroża czy szelki muzą być dopasowane do wagi i wielkości zwierzęcia, ale i temperamentu. Wszystkie powinny mieć dobrze dobrane rozmiary (za duże i za małe są nie tylko niekomfortowe, ale i niefunkcjonalne) i być w dobrym stanie (stare, przetarte mogą się zerwać lub ułatwić psu ucieczkę). Po zmroku dla spacerujących po dworze psów i kotów przydadzą się obroże LED oraz zawieszki z migającymi diodami, które warto przymocować do obroży. Dzięki temu pupil będzie widoczny również dla innych. Przyda się także latarka. Jeśli planujecie urlop na lub nad wodą, możesz zabrać ze sobą odblaskową kamizelkę ratunkową.
Długi weekend na wyjeździe — zabezpiecz pupila na wypadek ucieczki
Z pewnością wiesz, że miejscami, w których można puszczać psy ze smyczy, są miejsca rzadko uczęszczane przez ludzi i specjalnie wyznaczone do tego obszaru, oznaczone jako wybiegi dla psów. Kotów oraz psów, które mają skłonność do samowolnego oddalania się w nieznanym kierunku, w celu eksplorowania terenu na własną rękę (a właściwie łapę), nie powinno się puszczać wolno.
Podczas wyjazdu szczególnie ważne jest, by zabezpieczyć zwierzaka na wypadek ucieczki. Co możesz zrobić?
Dobrze jest zaopatrzyć pupila w obrożę z adresówką. Może to być tradycyjna grawerowana zawieszka, na której znajduje się imię psa lub kota i namiary na właściciela, ale także brelok z nośnikiem danych USB. Pomocne jest także zaczipowanie zwierzęcia. Czip to niewielkie urządzenie, które wprowadza się pod skórę. Ma ono numer, który można sczytać specjalnym urządzeniem, a gdy jest zarejestrowany w bazie, odnaleźć dane kontaktowe właściciela w bazie. Warto także zainwestować w lokalizator GPS dla zwierzaka, który ułatwi ewentualne poszukiwania uciekiniera. Rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy nieznane środowisko, dezorientacja i stres utrudnia mu powrót.
Lokalizator GPS dla kota Locon Cat czy Lokalizator GPS dla psa Locon Dog Max, umożliwiają dostęp do najważniejszych informacji o lokalizacji pupila 24/7. W aplikacji zawsze zobaczysz, dokąd pobiegł zwierzak, a jeśli znajdzie go obca osoba, dzięki przyciskowi SOS da ci znać, gdzie przebywa zguba. Co więcej, po uruchomieniu funkcji nasłuchu w aplikacji sprawdzisz, w jakim otoczeniu przebywa zaginione zwierzę. Możliwe jest także zdalne wydawanie komend — możesz zadzwonić na urządzenie i zdalnie przywołać swojego zwierzaka. Lokalizatory Locon dla zwierząt są wodoodporne, nieduże i lekkie. Posiadają wbudowaną kartę SIM (bez umowy) oraz baterię, która na jednym ładowaniu działa do 10 dni.
Zabezpiecz swojego pupila przed kleszczami i alergenami
Zwłaszcza wiosną, latem i jesienią, trzeba zabezpieczyć zwierzęta przed kleszczami. Służą do tego różne środki chemiczne (krople, tabletki, aerozole), odstraszacze ultradźwiękowe na kleszcze oraz obroże przeciwkleszczowe. Zadbaj także o ochronę psa i kota przed pchłami. Jeśli używasz tabletek czy kropli spot on, zastosuj je odpowiednio wcześniej. Preparaty potrzebują czasu, by zacząć działać. Jeśli twoje zwierzę jest alergikiem, aby długi weekend na wyjeździe był komfortowy i bezpieczny, porozmawiaj z lekarzem o lekach przeciwalergicznych.