Smartwatche dla dzieci

Bezpieczny powrót do domu ze szkoły

Jeśli przy okazji nowego roku szkolnego i początku września chcesz zapewnić swojemu dziecku maksymalne bezpieczeństwo i czuć się spokojnym o to, gdzie maluch spędza czas wolny, to na pewno warto zadbać zakup nowoczesnego smartwatcha, dzięki któremu można kontrolować chociażby to, jak wygląda powrót do domu z zajęć lekcyjnych, jak i z zajęć dodatkowych. Najważniejsze informacje o tym, jak to zrobić znajdziesz w treści artykułu poniżej. Zapraszamy!

Bezpieczny powrót dziecka do domu – co może zrobić rodzic?

Początek września nierozerwalnie związany jest z rozpoczęciem nauki. Kojarzy nam się on ze zmianami oraz nową organizacją czasu i dnia całej rodziny. Oczywistym jest jednak fakt, że o bezpieczeństwo naszych dzieci należy dbać codziennie, czy to na początku, czy już w trakcie trwania roku szkolnego. Chcesz przygotować swoją pociechę na samodzielne wyjścia i powroty? Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest zapoznanie się z Prawem o ruchu drogowym.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Kiedy sam poznasz wszystkie zasady, łatwiej przekażesz je dziecku. Wytłumaczysz, na co szczególnie powinno uważać i jak zachowywać się, kiedy samo wraca z jakichkolwiek zajęć, czy od przyjaciół. Pamiętaj, aby taka rozmowa, najlepiej poparta konkretnymi przykładami związanymi z postępowaniem na drodze, odbyła się łatwym do zrozumienia i przyjemnym dla kilkulatka językiem.

Jesteś rodzicem starszego szkraba? Tego typu konwersacja i przypomnienie odpowiednich reguł również mają sens. Każda taka dyskusja ma przecież przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa Twojej pociechy i przypomnienia jej zasad zachowania w ruchu drogowym.

Prawo o ruchu drogowym, czyli co każdy rodzic powinien wiedzieć

Jedną z najważniejszych informacji, która wynika z Art.43 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, jest ta, mówiąca o tym, że samodzielnie z drogi mogą korzystać dzieci, które mają ukończone 7 lat. Dzieci młodsze mogą być użytkownikami drogi tylko w momencie, kiedy są pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat. Co to oznacza? Z przepisów jasno wynika, że dziecko, które ma skończone 7 lat może samodzielnie wrócić do domu ze szkoły, a młodsze powinno zostać odebrane przez rodzica, opiekunów lub rodzeństwo, które ma co najmniej 10 lat.

Zasada ta nie dotyczy strefy zamieszkania – na tym terenie powyższe zasady nie obowiązują. Bardzo istotnym aspektem jest tutaj samo pojęcie „drogi”, która wedle prawa, w Art.2. omawianej ustawy określona jest jako „wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych (…)”.

Samodzielne wyjście dziecka ze szkoły – kiedy jest możliwe?

Przepisy mówią jasno – dzieci, które nie ukończyły 7 lat, nie mogą samodzielnie opuścić placówki, w której się uczą. Szkoły zobowiązane są do prowadzenia świetlic i zapewnienia uczniom opieki na czas, kiedy rodzic, opiekun, czy rodzeństwo nie mogą się po nie zgłosić.

W przypadku skrócenia zajęć ani dyrektor ani nauczyciel nie mogą podjąć decyzji o samodzielnym powrocie kilkulatków do domu. Jeżeli rodzice chcą innego rozwiązania, muszą podpisać stosowne oświadczenie. Niezwykle istotnym jest również fakt, iż opiekunowie są także zobowiązani do podpisania odpowiedniej deklaracji, jeżeli chcą, aby ich młodsze maluchy wracały do domu pod wyłącznie pod opieką starszego, ale niepełnoletniego rodzeństwa.

Podpisując tego typu oświadczenia, rodzice zobowiązują się do wzięcia odpowiedzialności za swoje dzieci w trakcie ich powrotu do domu.

Bezpieczny powrót – nie tylko wiek się liczy

Pamiętaj, że za ukończenie 7 roku życia uznaje się datę dzienną i miesięczną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sam rok kalendarzowy nie jest uznawany za osiągnięcie konkretnego wieku. Niemniej, o tym, kiedy kilkulatek może samodzielnie wracać z zajęć lekcyjnych, rodzic powinien zadecydować po dokładniejszym przemyśleniu całej sprawy.

Nie można przecież pomijać kwestii stopnia dojrzałości dziecka, jego zachowania, potrzeb i rozwoju emocjonalnego. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że samodzielnie wracające do domu dziecko jest narażone na różne zagrożenia, nie tylko te związane z poruszaniem się po ulicy i chodniku, ale także takie, które mają związek z zachowaniami osób postronnych.

Bezpieczny powrót jest więc sprawą, którą zawsze należy rozpatrywać indywidualnie. Jeżeli jednak jako rodzic, jesteś już w pełni przekonany, że Twoja pociecha jest gotowa na to, by stać się na tyle samodzielną, by trasę szkoła-dom pokonywać bez Twojego towarzystwa, warto, byś pamiętał o kilku ważnych aspektach.

Jak wytłumaczyć dziecku zasady ruchu drogowego?

Przede wszystkim zadbaj o to, aby kilkulatek dokładnie zrozumiał to, co chcesz mu przekazać. Twoja pociecha powinna być świadoma tego, jak ważny jest to temat. Z pomocą mogą przyjść wszelkiego rodzaju gry, czy aplikacje starannie obrazujące to, jak należy zachować się podczas samodzielnego powrotu do domu. Zwróć uwagę na to, jak istotną kwestią jest przechodzenie wyłącznie na pasach, czy światłach.

Opowiedz o tym, że przed wejściem na ulicę zawsze należy dokładnie się rozejrzeć i sprawdzić, czy z którejś strony nie nadjeżdża samochód. Połóż nacisk na przechodzenie wyłącznie na zielonym świetle, a przy okazji, samemu dając dobry przykład. Nie powinno się tłumaczyć dziecku zasad i treści związanych z ostrożnością, podczas gdy sami niejednokrotnie je łamiemy.

Co więcej, uczul kilkulatka, by nigdy nie rozmawiał z obcymi i nie reagował na zachęty w postaci obejrzenia zwierząt, czy otrzymania słodkości, jeżeli uda się z nieznaną osobą w konkretnym kierunku.

Smartwatch, czy smartfon?

Coraz więcej rodziców wyposaża swoje dzieci w telefony komórkowe. Dzisiaj nikogo nie dziwi już kilkulatek posługujący się smartfonem. Z całą pewnością jest to dodatkowe zabezpieczenie i dla rodzica i dla dziecka, niemniej nowoczesne urządzenie pełne danych osobowych może stać się łatwym łupem złodzieja. Co więcej, telefony posiadające wiele funkcji, i aplikacji mogą skutecznie odwracać uwagę najmłodszych od zajęć lekcyjnych i innych obowiązków – nie są więc rozwiązaniem idealnym.

Zobacz, co o bezpieczeństwie dzieci i roli zegarka GPS mówi policja:

Nieco inaczej wygląda sytuacja ze smartwatchami. Inteligentny zegarek, który dziecko nosi na nadgarstku, może być znacznie lepszą formą ochrony i zabezpieczeniem na wypadek pojawienia się niebezpieczeństwa.

Droga powrotna w towarzystwie nowoczesnego smartwatcha

Jeśli kilkulatek dopiero niedawno nauczył się wracać samodzielnie, powrót ze szkoły może być dla rodziców bardzo stresujący. Wtedy smartwatch jest niezastąpiony. Komfortowy gadżet pozwala sprawować kontrolę rodzicielską na odległość, tak naprawdę bez większych ograniczeń. Jeśli rodzic chce zobaczyć, czy pociecha jest w szkole, czy też jak trafiła na trening po zajęciach, to ma taką możliwość z poziomu swojego telefonu komórkowego.

Smartwatch i aplikacja, czyli bezpieczny powrót do domu

Nowoczesny zegarek z GPS z wbudowanym telefonem, wyposażony w dotykowy ekran, grę matematyczną, krokomierz i budzik to świetny gadżet dla każdego kilkulatka, który lubi interaktywne, nowoczesne urządzenia. Kolorystykę smartwatcha można oczywiście dobrać odpowiednio do preferencji naszej pociechy. Dziecko zyskuje modny gadżet, a rodzic wygodę, ponieważ może być w stałym kontakcie ze swoim synem lub córką.

Nieocenioną pomocą okazuje się tu dedykowana polska aplikacja Gdzie Jest Dziecko. To dzięki niej opiekun może cieszyć się komfortem i spokojem o bezpieczeństwo swojej pociechy. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące lokalizacji ma teraz zawsze pod ręką – w swoim telefonie komórkowym. Opiekun nie musi martwić się o ochronę danych osobowych – w przypadku usług od Bezpiecznej Rodziny, wszystkie informacje są odpowiednio szyfrowane i przechowywane na polskich serwerach.

Dlaczego aplikacja ułatwia kontrolę rodzicielską?

Kiedy dziecko ma przy sobie zegarek z GPS, rodzic w swoim telefonie jest w stanie zawsze sprawdzić, czy jego pociecha bezpiecznie dotarła na lekcje. Zobaczy też, czy po skończonych zajęciach, zgodnie z obietnicą syn lub córka wrócili do domu. Skontroluje, czy dziecko nie chodzi na wagary i nie odwiedza zakazanych lokalizacji. Pozna dokładne trasy, którymi najczęściej uczęszcza jego pociecha, a ustawiając indywidualne strefy bezpieczeństwa, takie jak szkoła, dom, czy plac zabaw, dzięki powiadomieniom dowie się, kiedy kilkulatek wróci do danego miejsca, lub je opuści.

Adres można wygodnie i szybko zapisać w aplikacji. Dzięki precyzyjnym źródłom lokalizacji, takim jak GPS, GSM i Wi-Fi, po uruchomieniu usługi, opiekun zawsze jest w stanie stwierdzić, gdzie jest, i co w danym momencie robi jego pociecha. Jeżeli natomiast zdarzy się, że trasa do miejsca zamieszkania zamieni się w jakąkolwiek nieprzyjemną dla naszego malucha sytuację, kilkulatek po wciśnięciu jednego guzika na swoim smartfonie, wyśle do rodzica sygnał S.O.S. z pilną prośbą o wsparcie.

Szybko zaalarmowana mama, czy tata, będą w stanie dzięki temu zareagować i natychmiast udzielić dziecku niezbędnej pomocy.

Bezpieczeństwo danych i najważniejsze funkcjonalności smartwatcha z gps

W zegarkach z telefonem, które umożliwią stałą opiekę nad dzieckiem wbudowana jest karta SIM, odbierająca i wykonująca połączenia głosowe. Warto też wspomnieć o możliwości wysłania sygnału S.O.S, wtedy, gdy kilkulatek nie czuje się w danym miejscu pewnie. Wówczas rodzic otrzymuje SMSa. Opiekunowie chętnie ustalają też sfery bezpieczeństwa, w jakich przebywa ich syn lub córka. Otrzymują wówczas powiadomienia o tym, kiedy dziecko przybywa do danego miejsca lub kiedy je opuszcza.

Rodzice mają dostęp do danych historii lokalizacji pociech, gdy chcą sprawdzić, jak w danym czasie przemieszczał się ich maluch. Dzięki tym funkcjonalnościom masz pewność, że zawsze będziesz wiedział, gdzie jest Twoje dziecko.

Na jakie modele zegarków warto zwracać uwagę?

Wśród modeli smartwatchy, za godnego szczególnej uwagi uchodzi elektroniczny zegarek GJD.06 posiadający opcje takie jak: budzik, latarka, czy ciekawy dziecięcy design. Trzeba przyznać, że kolorowe, dotykowe wyświetlacze to coś, na co dzieci chętnie zwracają uwagę. Warto, aby takie urządzenie posiadało solidną baterię i opcję przypominania o potrzebie naładowania zegarka, zanim ten się rozładuje.

Bezpieczeństwo po zmroku

Zapewne nie chcesz, by Twoje kilkuletnie dziecko skądkolwiek wracało samo, kiedy zapadnie zmrok. Ponieważ taka sytuacja może się jednak zdarzyć, warto zawczasu się na nią przygotować. Oprócz zabezpieczenia, jakim jest smartwatch dla dziecka, spokój i komfort zagwarantują także odblaski. Przypięte do plecaka lub w postaci naszywek na ubraniu – każde rozwiązanie, które sprawi, że kilkulatek będzie widoczny na drodze jest dobre. Planując zatem garderobę swojej pociechy, nie zapominaj o tych jakże istotnych elementach.

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły Cię stresuje? Wpajaj mu zasady bezpieczeństwa od najmłodszych lat. Mów, jakie są ewentualne zagrożenia i ucz zasad obowiązujących na drodze. Pamiętaj, że zawsze możecie korzystać ze szkolnej świetlicy lub poprosić o pomoc opiekunkę, niemniej, Twoje dziecko w końcu będzie musiało zacząć być samodzielne i warto, abyś i Ty odpowiednio się na to przygotował.

Polecają nas
Kupiłam smartwatch dla córki jakiś czas temu, a teraz mogę podzielić się opinią - rewelacyjny! Jest naprawdę przydatny
Łucja
(4.5)
Syn używał ostatnio na wyjeździe - zadowolony bardzo! Dzwonił co godzinę się zameldować :)
Kacper
(4.6)
Polecam wszystkim, działa bez problemów- córka zakochana w kolorze
nino
(4.9)