Zaraz po świętach Bożego Narodzenia oczekujemy na Sylwestra. Noc sylwestrowa ma szczególną magię. Żegnamy stary rok, oczekując, że nowy przyniesie dobre zmiany, świeżość lub utrzyma świetną passę z roku poprzedniego. Sylwester zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim huczna zabawa, zwieńczona milionami kolorowych światełek na niebie. Oferta dostępnych petard i zestawów zachwyca, ale czy wszystkich? Przed zakupem fajerwerków należy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i bliskich oraz o naszych czworonogach. W sylwestrową noc najczęściej gubią się psy i koty, które spanikowane uciekają od huku petard. Jak im pomóc i nie zgubić czworonoga?
Jak reaguje pies na petardy w sylwestrową noc?
Sylwester dla wielu psów jest najgorszą nocą w roku. Niezliczona ilość detonowanych petard o północy rozjaśniających niebo, wydająca charakterystyczny huk, stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla psów i jest to dla nich ogromny stres. Dlaczego? Wszystko za sprawą doskonałego słuchu. Ten sam dźwięk, który my słyszymy na poziomie do 20 000 herców, pies odbiera od 47000 do 65000 herców.
Jak reaguje pies na fajerwerki? Często w panice może się zgubić. Ponadto pies zaczyna zagrzebywać się w najciemniejszym miejscu w domu, najczęściej w łazience. Trzęsie się ze strachu, szczeka, wyje, ma problemy żołądkowe i nie potrafi powstrzymać potrzeb fizjologicznych. Co zrobić, aby sylwester dla psa był jak najmniej uciążliwy? Jak nie zgubić psa w Sylwestra? Podpowiadamy.
Sylwester psa… jak mu pomóc?
W sylwestrową noc pies łatwo może się zgubić, zerwać ze smyczy i uciec. Wynika to z paniki, przez którą zwierzę traci kontrolę nad swoim ciałem, biegnie przed siebie i traci orientację w terenie. Najważniejsze, aby pies w sylwestrową noc przebywał w swoim domu, gdzie czuje się najbezpieczniej. Przed nocą sylwestrową warto rozładować jego napięcie długim spacerem, zabawą i odpoczynkiem. Jak jeszcze możemy mu pomóc?
- Nie puszczaj psa ze smyczy, sprawdź stan szelek i obroży. Szukaj miejsc na spacery z dala od miasta i możliwych wybuchów petard. Nawet pojedynczy huk może zestresować psa.
- Upewnij się, że pies ma przypiętą do obroży adresówkę. Czytelny adres i numer telefonu pozwoli na szybsze odnalezienie zguby.
- Zaczipuj psa i zarejestruj go w bazie danych.
- Znajdź adresy i numery telefonów lecznic otwartych najbliżej Twojej lokalizacji. Ponadto sprawdź adres miejscowego schroniska.
- Jeśli to możliwe zostań ze swoim pupilem. Zachowuj się przy nim naturalnie i spokojnie. Przed nocą zapewnij mu rozrywkę.
- Baw się z psem.
- Zasłoń rolety w oknach, na czas detonacji fajerwerków.
- Nie nagradzaj psa, kiedy się boi. Twoje głaskanie, uspokajanie lub karmienie smakołykami przekona go, że zachowuje się prawidłowo.
- Przygotuj się na wystrzały kilka dni przed i po 31 grudnia.
- Rozważ z weterynarzem podanie leków uspokajających.
- Przemyśl spotkanie z behawiorystą, który może nauczyć psa odpowiedniej reakcji na huki i hałas. Przyzwyczajaj stopniowo psa do tego dźwięku.
Jakie urządzenia pomogą znaleźć zgubionego psa?
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak nasze zwierzę zachowa się w sylwestrową noc. Niezależnie od scenariusza musimy być gotowi na każdą ewentualność. Co zrobić aby nie zgubić psa? Pomocnym urządzeniem w jego odnalezieniu, może okazać się lokalizator tropiący GPS Tracker dla psa.
Sklep Bezpieczna Rodzina oferuje lokalizator GPS, zamknięty w ultra lekkiej opasce. Nadajnik GPS precyzyjnie namierzy nasze zwierzę. Dzięki możliwości śledzenia go w czasie rzeczywistym jesteśmy w stanie na bieżąco określić jego położenie i kierunek, w jakim się porusza.
Lokalizator GPS dla psa
Ponadto lokalizator GPS, dzięki dedykowanej aplikacji w Twoim telefonie, wskaże najszybszą trasę dotarcia do pupila. Dodatkową funkcją opaski GPS dla psa jest możliwość nasłuchu. Daje to nie tylko możliwość określenia otoczenia, w jakim się znajduję, ale również ułatwia ustalenie jego sytuacji. Szybko i sprawnie możemy sprawdzić, czy jest na ulicy, w lesie lub czy czeka na swojego właściciela w bezpiecznym miejscu.
Wbudowany przycisk SOS pozwala w przypadku odnalezienia zguby przez obcą osobę, powiadomienia nas o tym. Po użyciu guzika SOS, nadajnik wysyła wiadomość do właściciela z obecną lokalizacją psa w zaledwie kilka sekund.
Aplikacja Bezpieczne Zwierzę gwarantuje stały dostęp do historii lokalizacji pupila oraz umożliwia ustawienie bezpiecznej strefy. Dzięki swojej lekkiej wadze i odporności na zachlapania, opaska GPS sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych.
Leki uspokajające, czyli jak uspokoić psa
Jeżeli pupil nie radzi sobie ze stresem, warto udać się do weterynarza i skonsultować podanie leków uspokajających. Leki uspokajające uznawane są za ostateczność, powinny być podawane pod okiem specjalisty i podawane w wyjątkowych sytuacjach silnego stresu czworonoga. Przed Sylwestrem należy dowiedzieć się jakie dawki, w jakich odstępach czasowych są bezpieczne dla naszego pupila.
Warto zacząć od łagodnych środków ziołowych zawierających melatoninę. Bezpieczne będą środki uspakajające z tryptofanu lub sorbitolu, wzbogacone o zioła i naturalne składniki. Te substancje działają na procesy zachodzące w mózgu.
Sprawiają, że pies będzie senny, lecz jednocześnie w jego organizmie pojawi się hormon szczęścia, redukujący stres. Jeżeli nie chcemy podawać swojemu pupilowi leków warto zaopatrzyć się w praktyczne gadżety, wyciszacze elektryczne, ewaporyzatory adaptacyjne, obroże, krople lub pasty i przysmaki.
Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra – podsumowanie
Nawet na co dzień spokojny pies może w ostatni dzień roku nerwowo i ze strachem reagować na wystrzały petard i inne głośne dźwięki. Warto zostawić zwierzakowi otwarte drzwi do łazienki – miejsca, gdzie najczęściej jest po prostu najciszej i, po konsultacji z lekarzem weterynarii, mieć przygotowane odpowiednie tabletki uspokajające.