Lokalizatory dla zwierząt

Proces adaptacji psa ze schroniska

Adopcja psa ze schroniska jest doskonałym pomysłem, kiedy świadomie chcemy dać zwierzakowi kochający dom, poczucie bezpieczeństwa i szczerze pragniemy mieć przy sobie prawdziwego przyjaciela, który za nasze dobro odwdzięczy się najszczerszą miłością. Z pewnością nie jest to decyzja łatwa — powinna zostać odpowiednio przemyślana i musimy się do tego kroku odpowiednio przygotować.

Adopcja psa — poważna decyzja

Zwierzę to nie zabawka — trzeba mieć świadomość, że obecność nowego czworonożnego członka rodziny może znacząco wpłynąć na naszą rzeczywistość i w znacznym stopniu zmienić nasze życie codzienne. Jeśli jednak jesteśmy pewni, i wiemy, że przeanalizowaliśmy wszystkie aspekty związane z adopcją zwierzaka, musimy przygotować się na proces adaptacji psa w nowym miejscu.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Może on potrwać zarówno tydzień, jak i kilka lub kilkanaście miesięcy. Jedno jest pewne — musimy dać pupilowi czas na zadomowienie się w nowym otoczeniu, oswojenie się z nową sytuacją i pozwolić mu nauczyć się pewnych reguł panujących w domu. Nasza cierpliwość z pewnością zostanie wynagrodzona ogromną dawką bezinteresownej miłości i wdzięczności.

"Adaptacja

Adopcja psa — poznaj lepiej zwierzaka, którego chcesz zabrać ze schroniska do domu

W procesie adaptacji psa bardzo ważny jest pierwszy krok — poznanie zwierzaka, którego chcemy zabrać ze schroniska do jego nowego domu. W tym celu warto kilkukrotnie odwiedzić przytulisko, wybrać się z czworonogiem na spacer i sprawdzić, jak się zachowuje.

Rozmowy z wolontariuszami i pracownikami również mogą nam dużo powiedzieć o zwierzaku, jego stanie zdrowia, nawykach, usposobieniu, czy jego historii. Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy chcemy adoptować szczeniaka — małych psów raczej nie wyprowadza się na dłuższe spacery — i tutaj jednak powinniśmy dowiedzieć się, jaki jest stan zdrowia czworonoga, jakie są przewidywania dotyczące jego wielkości, kiedy dorośnie.

O czym jeszcze musimy pamiętać? Ważne, abyśmy zgromadzili jak najwięcej informacji dotyczącej rasy. Zdarza się bowiem, że zwierzęta charakteryzują się konkretnymi nawykami, na które oczywiście musimy być przygotowani.

Decyzji o adopcji nie powinno na pewno podejmować się spontanicznie. Zanim zabierzesz nowego przyjaciela do swojego domu, skorzystaj z możliwości, jakie daje schronisko i poznaj go lepiej. To tylko utwierdzi Cię w decyzji, że właśnie o takim przyjacielu marzysz.

Wodoodporny Lokalizator GPS dla Psa - Locon Dog
Wodoodporny Lokalizator GPS dla Psa – Locon Dog

Adoptowany pies w nowym domu

Kiedy nadszedł ten dzień, w którym nareszcie zabierzesz czworonoga do jego nowego domu, upewnij się, że podróż obojgu wam minie w jak najbardziej komfortowych warunkach. Na pewno przyda Ci się smycz lub szelki dla pupila, koc lub ręcznik, który będzie można położyć na siedzenia w aucie lub transporter dla mniejszych psów.

Jeśli czeka was długa podróż, pamiętaj o wodzie i postojach na toaletę. Nie puszczaj jednak zwierzaka wolno — trzymaj go na smyczy. Nowa sytuacja może być dla czworonoga na tyle stresująca, że postanowi uciec.

Kiedy dotrzecie już na miejsce, nie zabieraj psa od razu do domu. Spędź z nim chwilę w nowej dla niego okolicy, daj mu czas na toaletę i pozwól mu obwąchać teren. Gdy znajdziecie się w mieszkaniu daj zwierzakowi sporo czasu na zapoznanie się z nowym otoczeniem. Niech węszy, ogląda dom tak długo, jak będzie tego potrzebować.

"Duży,

Posłanie dla czworonoga — jak wybrać odpowiednie miejsce dla psa w nowym domu

Warto pamiętać, aby miejsce na posłanie znajdowało się w ustronnej lokalizacji, odrobinę na uboczu. Na pewno nie powinien być to środek korytarza, czy centralny punkt w mieszkaniu. Z drugiej strony dobrze, aby do zwierzaka mogły docierać domowe dźwięki — nie mogą one jednak zbytnio osaczać naszego pupila.

Pies w nowym domu powinien przede wszystkim czuć spokój i komfort. Ponieważ czworonogi uwielbiają miękkie i ciepłe miejsca, wybierzmy legowisko, na którym przyjemnie będzie odpoczywać naszemu nowemu członkowi rodziny.

Co ważne, zwierzę nie powinno swojego posłania kojarzyć z karą — nie każmy mu tam być na siłę. Zachęcajmy go do spania w jednym miejscu od pierwszych wspólnych dni w domu.

Zobacz, jak pies się zachowuje w nowym miejscu

Adopcja psa ze schroniska to duże wydarzenie nie tylko dla nas, ale i dla samego zwierzaka. Nie denerwuj się, jeśli przez pewien czas Twój nowy przyjaciel nie będzie zachowywał się tak, jak tego oczekujesz. Proces adaptacji w nowym miejscu może potrwać kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy.

To od naszej cierpliwości i umiejętności behawioralnych zależeć będzie wychowanie nowego mieszkańca. Jeśli w pewnym momencie okaże się, że potrzebujemy pomocy, z pewnością warto będzie skorzystać z wiedzy specjalistów w tej dziedzinie. Nasze odpowiednie nastawienie jest tu jednak kluczowe. Zwierzę wyczuje nasz stres, nerwy i poirytowanie — a przecież chcemy dać mu poczucie bezpieczeństwa.

"Mężczyzna

Toaleta — o czym warto pamiętać?

W kwestii toalety wiele zależy od umiejętności i wieku psa, którego adoptowaliśmy ze schroniska. Szczeniak często wymagać będzie jeszcze nauki, dorosłe zwierzę zachowywać się będzie inaczej, ale możliwe, że będzie potrzebować przypomnienia zasad dotyczących załatwiania swoich potrzeb. Oczywiście na początku wspólnej przygody warto wyprowadzać psa częściej.

Z pewnością nie należy karcić czworonoga, jeśli zdarzy mu się mała wpadka w domu. Pamiętajmy, że zwierzę nie robi tego złośliwie — tego typu zachowania mogą wynikać zarówno ze stresu, jak i starych przyzwyczajeń. Kiedy pies zachowa się poprawnie, jak najbardziej powinniśmy go pochwalić. Utrwalanie dobrych zachowań poprzez nagradzanie chociażby przyjaznym „dobry pies” spowoduje, że nasz zwierzak szybko nabierze dobrych nawyków.

Każda relacja wymaga czasu — bądź cierpliwy wobec swojego pupila

Nawet jeśli na początku zachowania naszego szczeniaka, czy dorosłego psiaka nie będą do końca nam odpowiadać — nie martwmy się i nie panikujmy. Wspólne spacery, cierpliwość i wzajemna nauka swoich przyzwyczajeń i charakterów nie pójdzie na marne.

Adopcja psa ze schroniska nie jest szybkim procesem między innymi dlatego, aby przekonać się, że nowy właściciel podoła opiece, która nie zawsze może być prosta. Psy bardzo łatwo przywiązują się do ludzi, pamiętajmy o tym, kiedy decyzja o adopcji jest jeszcze przed nami.

"Dwa

Bezpieczne zwierzę — o tym musisz pamiętać kiedy chcesz adoptować psa ze schroniska

Ponieważ pierwsze dni w nowym otoczeniu mogą być dla psa trudne i stresujące, należy przestrzegać zasady, by zwierzaka przez pewien czas nie spuszczać ze smyczy. Ponieważ minęło niewiele czasu od adopcji, zwierzę mogło nie zdążyć przyzwyczaić się do swojego imienia, czy nauczyć się reagować na dźwięk głosu nowego opiekuna. W pierwszym miesiącu od adopcji ginie naprawdę wiele czworonogów.

Ponieważ bezpieczeństwo naszego psiaka jest dla nas ważne, warto pomyśleć o przymocowaniu do jego obroży specjalnego lokalizatora dla psa Locon Dog i GPS dla kota Locon Cat, który w połączeniu z aplikacją na telefon Bezpieczne Zwierzę opiekuna zawsze wskaże nam aktualne miejsce pobytu naszego pupila.

Wodoodporny Lokalizator GPS dla Psa - Locon Dog
Wodoodporny Lokalizator GPS dla Psa – Locon Dog

Pies, a dzieci

Jeśli chcesz adoptować pupila, a w Twoim domu mieszkają dzieci, koniecznie sprawdź jak pies zachowuje się wobec najmłodszych. U pracowników schroniska upewnij się, jaki jest stosunek zwierzęcia do kilkulatków. Przed zabraniem czworonoga do domu, odwiedź przytulisko razem ze swoim dzieckiem — da Ci to obraz tego, jak Twoja pociecha zareaguje na nowego członka rodziny.

"Kilkuletni

Adoptowany pies, a inne zwierzęta domowe

Często zdarza się, że decydując się na adopcję psa ze schroniska, w naszym domu mamy już inne zwierzęta. Nie należy pupili od razu stykać ze sobą. Lepiej, chociaż przez kilka pierwszych dni pozwolić im pomału oswajać się z nowymi zapachami.

Z czasem, kiedy zwierzaki zaakceptują już nową sytuację, będą się poznawać i spędzać w swoim towarzystwie coraz więcej czasu, przekonasz się, że powiedzenie „jak pies z kotem” nie musi wcale oznaczać czegoś złego. Ważne, aby czworonogi miały odpowiednie warunki do tego, aby zbudować odpowiednią relację.

Jak karmić psa ze schroniska?

Jak karmić adoptowanego psa? Z całą pewnością powinniśmy postawić na dobrą, wartościową karmę. Warto dawać psu także przekąski — te przydają się w trakcie pracy nad dobrymi nawykami naszego czworonożnego przyjaciela.

Jeszcze zanim dojdzie do adopcji, skonsultujmy kwestię odżywiania z pracownikami schroniska i/lub weterynarzem. Zwróćmy uwagę, czy nasz pies nie cierpi na jakieś schorzenia, nie ma dolegliwości ze strony układu pokarmowego — upewnijmy się, czy jest coś, czym absolutnie nie powinniśmy go karmić.

Pamiętaj, że pies uwielbia towarzystwo ludzi, także w trakcie posiłków. Jeśli nie chcesz, by zwierzak proszącym wzrokiem zerkał na Ciebie i Twoją rodzinę kiedy zasiadacie do wspólnego obiadu, zanim zaczniecie ucztę, zadbaj o to, aby i na jego misce znalazło się coś do jedzenia.

Możesz także dać mu coś, co spokojnie będzie mógł sobie gryźć przez dłuższą chwilę.

"Czarno

Psy ze schroniska potrzebują wsparcia

Ponieważ dla Bezpiecznej Rodziny dawanie wsparcia i opieki jest ważne, postanowiliśmy pomóc jednemu z podwarszawskich schronisk. Odwiedziliśmy przytulisko w Józefowie, by dowiedzieć się więcej na temat tego, czego najbardziej potrzebują jego mieszkańcy. Zwierząt jest naprawdę dużo, i chociaż są odwiedzane i wyprowadzane przez wolontariuszy, każde z nich marzy o nowym opiekunie i własnym domu.

I chociaż ludzie okazują im naprawdę wiele serca, postanowiliśmy dać im też coś od siebie. Dlatego 20 zł z każdej sprzedaży lokalizatora dla psa GPS przekazujemy na odpowiednio zbilansowaną karmę, która trafi do schroniska. Zapraszamy do przyłączenia się do naszej akcji! Pamiętaj — Ty też możesz pomóc!

Adopcja psa ze schroniska — o tym musisz pamiętać

Decyzja o adopcji psa musi być przemyślana i odpowiedzialna. Musisz przygotować się na to, że proces ten wymagać będzie od Ciebie poświęcenia i cierpliwości. Zarówno adoptowany szczeniak, jak i dorosły pupil będą musieli przyzwyczaić się do nowych miejsc, ludzi i otoczenia.

Życie zwierzaka w nowym, bezpiecznym miejscu

Szczeniaki, psy starsze i te w średnim wieku — każdy pies ze schroniska musi przyzwyczaić się do nowego otoczenia i dać się poznać nowym właścicielom. Bądź cierpliwy — nawet jeśli pierwsze dni nie są łatwe, bądź wyrozumiały dla swojego psiego przyjaciela.

W razie problemów warto zwrócić się z prośbą o pomoc do osób na co dzień zajmujących się wychowaniem czworonogów. Porady behawiorysty mogą okazać się niezwykle przydatne. Jedno jest pewne — każdy pies ze schroniska, którego przygarniesz odwdzięczy Ci się szczerą przyjaźnią i ogromną wdzięcznością.

 

 

Wodoodporny Lokalizator GPS dla Psa - Locon Dog
Wodoodporny Lokalizator GPS dla Psa – Locon Dog

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)