Monitoring zdrowia

Leki na obniżenie pulsu — na receptę i bez recepty

Leki na obniżenie pulsu są różne. Czasami pomocne są preparaty bez recepty, zwłaszcza roślinne leki uspokajające. Bywa jednak, że niezbędne są leki na receptę. Wiele zależy od przyczyny takiego stanu, a i charakteru tachykardii.

Leki na obniżenie pulsu — kiedy i jakie są konieczne?

Leki na obniżenie pulsu, który jest związany z przyspieszoną pracą serca, nie zawsze są konieczne. Zdarza się, że wysoki puls pojawia się sporadycznie, na przykład podczas wykonywania dużego wysiłku, przeżywania sytuacji stresowej bądź wypicia mocnej kawy. To naturalne.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Problemem, który wymaga uwagi, konsultacji z lekarzem i podjęcia działań, jest wysoki puls, który pojawia się regularnie, trwa przez dłuższy czas bądź towarzyszy stale. Dlaczego? Okazuje się, że może to nie tylko obniżać komfort funkcjonowania i wywoływać niepokojące i dokuczliwe objawy (kołatanie serca, zmęczenie czy zawroty głowy), ale i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Grozi bowiem rozwojem poważnych chorób i nieprawidłowości — może dojść między innymi do niewydolności serca, zakrzepów krwi, a nawet śmierci.

Jakie wartości tętna są prawidłowe?

Prawidłowe tętno świadczy o kondycji serca i układu krążenia, a także o wydolności organizmu. Przyjmuje się, że prawidłowy puls dorosłej osoby w spoczynku wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. Wiele jednak zależy od wieku. Inny może być prawidłowy puls u 40-latka, inny jest prawidłowy puls 60-latka czy nastolatka. Dlaczego?

Z złożenia u młodszych dorosłych prawidłowy puls wynosi około 80 uderzeń na minutę, a u osób w starszym wieku około 60 uderzeń na minutę. Wartości referencyjne tętna spoczynkowego w przypadku niemowląt wynoszą około 130 uderzeń na minutę, a u dzieci starszych około 100 uderzeń na minutę.

Jeśli Twój puls jest za wysoki, koniecznie sprawdź nasz artykuł o tym, jak obniżyć puls.

Leki na obniżenie pulsu — bez recepty

Naturalne leki na obniżenie pulsu należą do roślinnych leków uspokajających. To zarówno zioła na obniżenie pulsu, jak i tabletki na obniżenie tętna bez recepty. Sięgając po nie warto pamiętać, że powinny być używane sporadycznie — mają działanie doraźne.

Jeżeli przyczyną wysokiego pulsu jest stres, pomocne są zwłaszcza preparaty zawierające kozłek lekarski, który zmniejsza częstotliwość skurczów serca, a także obniża ciśnienie (np. Validol, Neospasina Extra, Neospasmina). W przypadku odwodnienia sprawdzają się elektrolity.

leki na obniżenie pulsu

Jak obniżyć puls domowym sposobem?

Jak szybko obniżyć puls? Okazuje się, że są na to sposoby. Przede wszystkim należy:

  • wypić szklankę zimnej wody,
  • wyjść na świeże powietrze,
  • wziąć kilka głębszych oddechów, wykonywać różne ćwiczenia oddechowe,
  • obmyć twarz chłodną wodą,
  • stosować techniki relaksacyjne,

Gdy czynność serca jest zbyt szybka, warto wprowadzić zmiany w trybie życia oraz rozpocząć leczenie. Co robić? Przede wszystkim:

  • dbać o regularne ćwiczenia i aktywność fizyczną,
  • odstawić używki, takie jak papierosy czy alkohol,
  • unikać stresu, w szczególności tego przewlekłego,
  • pamiętać o relaksie i odpoczynku,
  • zdrowo się odżywiać.

Leki na obniżenie pulsu — na receptę

Leki na obniżenie tętna na receptę są wdrażane w sytuacji, gdy domowe sposoby nie sprawdziły się — wysoki puls wciąż się utrzymuje. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza.

Specjalista, w zależności od stanu zdrowia i chorób towarzyszących, po badaniu przedmiotowym i podmiotowym, może przepisać leki, które obniżą tętno. Z reguły są to beta-blokery, (np. metoprolol, propranolol) lub leki antyarytmiczne (np. amiodaron), gdy wysoki puls jest związany z arytmią serca. Leki stosowane w redukcji wysokiego pulsu dostępne są z przepisu lekarza.

Jak prawidłowo zmierzyć puls?

Aby mieć puls pod kontrolą, należy go mierzyć. Jak to zrobić? Wystarczy delikatne naciskanie palcem środkowym i wskazującym prawej ręki wewnętrznej strony nadgarstka lewej ręki — i mierzenie liczby uderzeń przez 60 sekund (najlepiej ustawić stoper w zegarku).

Dużym ułatwieniem są proste urządzenia, takie jak pulsoksymetr czy ciśnieniomierz. Przydatna jest także wielofunkcyjna opaska. To  nowoczesne urządzenie, które w niekłopotliwy sposób pomaga monitorować takie parametry życiowe jak tętno i ciśnienie krwi, czasem także saturację.

Jeśli opaski współpracują z aplikacją, wyświetlają historię pomiarów i umożliwiają analizowanie ich zmian w czasie. Pozwalają także na szybką reakcję (powiadomienie bliskich bądź ratownika medycznego), gdy wystąpią niepokojące objawy (parametry będą bardzo wysokie lub niepokojąco niskie).

Niektóre opaski SOS (np. opaska SOS Locon Life oraz opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus), dzięki autorskiej aplikacji umożliwiają zdalne wykonanie pomiarów ciśnienia tętniczego i pulsu (Locon Life także saturacji i temperatury ciała), ale i szybko reagować w sytuacjach zagrożenia.

Obie opaski działają z wygodną i praktyczną usługą Mój Opiekun, o której więcej dowiesz się z naszego tekstu.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)