Rasy psów

Małe psy – dla kogo i jak zajmować się zwierzakiem

Własny zwierzak to mnóstwo frajdy, ale także spora odpowiedzialność. Decydując się na przygarnięcie szczeniaka warto wiedzieć, jakie obowiązki czekają nowego właściciela. Jeszcze większą uwagę należy zachować wówczas, gdy decydujesz się na adopcję psa dla dzieci. Jakie są małe psy? Na co zwrócić uwagę? Zdradzamy, jak przygotować się na przygarnięcie małego psa, aby zapewnić mu szczęśliwy i bezpieczny dom.

Małe psy, duże obowiązki

Zdaje się, że czasy, w których zwierzęta były częstymi podarunkami na święta i urodziny już mijają. Rosnąca świadomość społeczna sprawia, że ludzie decyzję o zwierzaku w domu podejmują bardziej skrupulatnie. Ma to szczególnie duże znaczenie zwłaszcza, gdy pojawia się pomysł adopcji kota lub psa dla dziecka. Należy pamiętać, że nawet najsłodszy pupil wiąże się ze sporą ilością obowiązków, dlatego poszukując psów dla dzieci trzeba wziąć pod uwagę to, czy będą one w stanie im podołać. Przed podarowaniem małego psa dziecku warto przeprowadzić z pociechą rozmowę na temat opieki nad zwierzakiem, jak o niego dbać i jak go chronić przez zaginięciem. To najlepszy sposób by ocenić poziom wiedzy dziecka na temat prawidłowego zajmowania się czworonogiem.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Mały piesek na łące pełnej kwiatówRasowe, małe psy dla dzieci – idealny wybór?

Czy małe psy są idealne dla każdego? Wiele osób sądzi, że szczeniak to najlepszy możliwy wybór, jeśli rodzina zastanawia się nad adopcją psa. Gdy w domu są dzieci, przygarnięcie małego zwierzaka przychodzi na myśl niemal automatycznie – szczeniaki postrzegane są jako „prostsze” w wychowaniu niż dorosłe psy, które mają własne przyzwyczajenia. W rzeczywistości wiele zależy od charakteru zwierzęcia, a nie tylko jego wieku. Istnieją rasy, które są polecane jako idealne psy dla dzieci ze względu na łagodność i dużą cierpliwość. Należą do nich m. in.:

  • Nowofundland,
  • Berneński pies pasterski,
  • Owczarek podhalański,
  • Bokser,
  • Beagle,
  • Cavalier king charles spaniel,
  • Samojed,
  • Buldog francuski.

Nie oznacza to jednak, że poczciwy kundelek nie będzie dobrym wyborem do domu, w którym mieszka dziecko. Każdemu szczeniakowi – niezależnie od tego, czy jest rasowy – należy poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi, które posłużą jego wychowaniu i przysposobieniu do życia w nowym miejscu. Warto pamiętać, że decydując się na adopcję psa nie trzeba koniecznie brać pod uwagę tylko szczeniąt – schroniska są pełne kilkuletnich zwierzaków, które potrzebują kochającego domu, a jednocześnie cechują się łagodnymi charakterami.

Małe psy i ich problemy ze zdrowiem

Istnieje wiele dolegliwości, które mogą dopaść czworonoga niezależnie od tego, jakiego jest on rozmiaru. Są jednak schorzenia, z którymi małe psy borykają się znacznie częściej niż te duże, a nawet takie, które występują tylko w przypadku niewielkich zwierząt:

  • Zapalenie trzustki – dolegliwość, która może dotyczyć każdego czworonoga, niemniej najczęściej dotyka małe psy. Choroba może być wywołana przez infekcje, otyłość, urazy, czy zaburzenia związane z metabolizmem zwierzęcia.
  • Hipoglikemia – szczególnie powszechna u małych psów hipoglikemia to szybki spadek cukru we krwi, najczęściej związany ze stresem.
  • Syndrom brachycefaliczny – dotyczy mniejszych zwierząt. Małe psy ze spłaszczonymi pyskami (pekińczyki, buldogi, boksery) bardzo często mają problemy z górnymi drogami oddechowymi.
  • Zapaść tchawicy – powodująca problemy z oddychaniem u małych psów.
  • Zaburzenia homeostazy – zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zimą małe psy tak chętnie są ubierane przez swoich właścicieli w różnego rodzaju kubraczki? Nie tylko panująca moda jest tego powodem. Mniejsze rasy nie radzą sobie po prostu z niskimi temperaturami. Ich organizm szybciej się wychładza, a mróz może niebezpiecznie obniżyć temperaturę ich ciała.

Mały pies z lokalizatorem GPS dla psa Locon Dog

Małe psy – czy warto je szkolić?

Niezależnie od rozmiaru i charakteru psa, każde zwierzę wymaga poświęcenia mu uwagi, także takiej w postaci odpowiedniego treningu, czy zabawy. Małe psy, tak jak i duże, lubią zadania, za które dostają później nagrodę w postaci przysmaku. Jeżeli więc masz niewielkiego czworonożnego przyjaciela, nie zapominaj o zapewnianiu mu impulsów po to, aby mógł prawidłowo się rozwijać. Małe psy też potrzebują nauki, ćwiczeń i aktywności na świeżym powietrzu.

Pierwszy pies dla dziecka – nauka obowiązkowości

Gdy zwierzak znajdzie się już w Waszym domu, po salwach radości powinien przyjść moment na ustalenie obowiązków, których będzie podejmowało się dziecko. Jakie czynności może (a nawet powinien) wykonywać kilkulatek, który stał się właścicielem psa?

  • Dziecko może wyprowadzać psa na spacer pod okiem rodzica. Jeśli już zna się na obsłudze zegarka powinno pilnować pór, w których piesek powinien zostać wyprowadzony.
  • Pod kontrolą rodzica dziecko może podawać psu karmę w odpowiednich ilościach.
  • W przypadku małych psów długowłosych, niezwykle ważną czynnością jest ich regularne czesanie. Maluch może uczestniczyć w tym zadaniu.
  • Z psem trzeba się bawić odpowiednimi zabawkami przystosowanymi dla psa
  • Bezpieczna zabawa z psem jest jak najbardziej wskazana – w szczególności na świeżym powietrzu.

Mały pies leżący na kanapie

Dlaczego zdecydować się na małego psa?

Każde zwierzę to obowiązek. Nie da się jednak ukryć, że małe psy są często dużo prostsze w utrzymaniu. Jedzą mniej niż większe zwierzęta, w razie potrzeby nie ma problemu z przewiezieniem ich w transporterze, swoją masą i siłą nie zrobią człowiekowi krzywdy, a do funkcjonowania nie potrzebują dużo przestrzeni. Doskonale czują się zarówno w niewielkim mieszkaniu w bloku, jak i w domku jednorodzinnym. Często wybieramy je także dlatego, że ze względu na swój rozmiar, mają wygląd wiecznego, słodkiego szczeniaczka.

Małe psy – pielęgnacja

I duże i małe psy, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza kiedy mają długą sierść. Nie zapominajmy więc o odpowiednim pożywieniu, szczotkowaniu i kąpaniu psa. Częstotliwość czesania czworonoga w dużej mierze zależy od jego rasy – pekińczyk, tak jak Yorkshire terrier wymaga codziennego rozczesywania, z kolei u szpica miniaturowego, ze względu na puszystość włosia, wystarczy robić to raz w tygodniu.

Małe psy – jak zadbać o ich bezpieczeństwo?

Każdy, kto choć raz był właścicielem szczeniaka wie, że wszędzie go pełno. Niezależnie od tego, jakiej rasy jest pies, we wczesnym okresie życia jest bardzo żywiołowy i ciekawski – do jego opieki należy więc podchodzić nieco podobnie, jak do wychowania dziecka. Trzeba zadbać nie tylko o spacery i pełną miskę, ale i jego bezpieczeństwo. Zanim mały pies nauczy się komendy „do nogi” minie dłuższy czas, dlatego spacery po mieście muszą odbywać się w towarzystwie smyczy. Pieska można z niej spuścić wyłącznie na otwartej, bezpiecznej przestrzeni, takiej jak np. polana. Niestety, ciekawość może doprowadzić do tego, że mały pies oddali się od właściciela za bardzo. Szczeniaki nie są w stanie znajdować drogi powrotnej tak skutecznie, jak dorosłe psy, dlatego warto zatroszczyć się o ich właściwe zabezpieczenie przed zaginięciem.

Mały pies na spacerze w szelkach

Lokalizator GPS – idealny dla małych psów

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie małego psa przed zagubieniem jest przymocowanie do obróżki małego lokalizatora GPS dla psa. Dzięki niemu w dowolnym momencie sprawdzisz, gdzie znajduje się zwierzak i będziesz mógł pospieszyć mu na ratunek. Lokalizator dla zwierzaka dostępny w sklepie Bezpieczna Rodzina waży jedynie 118 gramów, dzięki czemu nawet mały pies nie odczuje dyskomfortu nosząc go na szyi. Małe urządzenie łączy się z telefonem właściciela, który w aplikacji mobilnej Bezpieczne Zwierzę może sprawdzić miejsce pobytu pieska, a także to, w jakich okolicach przebywał niedawno. Dodatkowo, lokalizator oferuje funkcję nasłuchu otoczenia oraz przycisk SOS, który może uruchomić znalazca psa. GPS dla psa znajduje się w solidnej, gumowej obudowie, dzięki czemu jest w pełni odporny na psie ząbki i zabawy w terenie.

Psy dla dzieci – radość przez odpowiedzialność

Decydując się na przygarnięcie małego psa, wraz z dzieckiem wcześniej zaopatrz się w niezbędne akcesoria – w tym lokalizator GPS dla zwierzaka. Wtedy opieka nad nowym członkiem rodziny będzie czystą radością! Zanim jednak wybierzecie się do schroniska, czy zdecydujecie się na zakup rasowego czworonoga, przeanalizujcie wszystkie za i przeciw.

 

Mały piesek leżący na białym kocu

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)