Opieka nad seniorem

Jak najszybciej zlokalizować seniora

Lokalizacja seniora będącego na spacerze w parku

Osoby starsze bardzo często mają problemy z pamięcią. To może skutkować tragedią – nasza mama, babcia, tata, czy dziadek mogą po prostu wyjść z domu i zaginąć. Dlatego tak ważna jest ochrona osób w podeszłym wieku – ludzie, którzy się nimi opiekują, mają obowiązek odpowiednio o to bezpieczeństwo zadbać. Ale co zrobić, by ta ochrona była skuteczna? Przecież może zdarzyć się sekunda, podczas której spuścimy ukochaną osobę z oka. Spokojnie, są odpowiednie sposoby. Jednym z nich jest nowatorski lokalizator GPS, który zadba o bezpieczeństwo naszych bliskich oraz, nie da się ukryć, nasz spokój. 

Zadbaj o bezpieczeństwo tych, których kochasz

Badania pokazują, że aż 20 procent zaginionych osób to osoby starsze. Ci ludzie jednak najczęściej nie uciekają z powodów, dla których robią to nastolatkowie. Osoby w podeszłym wieku nie przechodzą przecież buntu. Często bywają złośliwi, ale ich celem zazwyczaj nie jest ucieczka z domu i brak chęci powrotu do niego.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Jeżeli z niego wychodzą, a potem giną – zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że mają problemy z pamięcią i albo nie pamiętają drogi do miejsca zamieszkania, albo po prostu zapomnieli kim są i dlaczego znajdują się w tym, a nie w innym miejscu. Pamiętaj! Demencja to poważne zagrożenie. Niestety zaginięcie seniora może skończyć się tragicznie – może dojść do wypadku, albo jeszcze gorszego zdarzenia.

Dlatego tak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach mamy nowatorskie rozwiązania i nowoczesne technologie (smartbandy, lokalizator GPS), które mają na celu tę ochronę. Warto z nich skorzystać, pamiętając by wybierać narzędzia od sprawdzonych producentów, którzy dadzą nam gwarancję skuteczności.

Dlaczego dochodzi do zaginięć osób starszych?

Temat zaginięć osób starszych warto jeszcze bardziej zgłębić. Jakie są najczęstsze przyczyny tego, że senior nie wraca do domu? Głównie chodzi o wspomniane już problemy z pamięcią (zaniki) oraz kłopot z orientacją w terenie. Nawet jeżeli dany senior w młodości doskonale radził sobie z obcowaniem w przestrzeni, to jednak już w podeszłym wieku mógł zatracić te umiejętności.

Oczywiście te dolegliwości dotyczą często osób chorych na Alzheimera, schizofrenię czy po wylewach. Jednak nie ma reguły – czasem senior wydaje się zdrowy i w pełni sił, a mimo to wyżej wymienione problemy pojawiają się dość szybko. Czasem wszystko jest w porządku, a zaniki pamięci pojawiają się nagle.

Sporo jest historii, w których mama/babcia, zdrowa fizycznie i umysłowo, udała się do sklepu, a w drodze powrotnej zapomniała gdzie jest. To może doprowadzić do tragedii – tym bardziej, że może minąć sporo czasu, zanim bliscy zorientują się, że ich seniora nie ma w domu. 

 

Bezpieczeństwo seniora

W mniejszych miejscowościach istnieje duża szansa, że uda się odnaleźć szybko starszą osobę, ale w dużym mieście może pojawić się problem. Zresztą niezależnie od miejsca zamieszkania, skuteczna ochrona jest niezbędna, nawet jeżeli wydaje nam się, że babcia, dziadek, mama, tata zachowuje się normalnie. Nie wiadomo, w którym momencie mogą pojawić się zaniki pamięci albo problemy z orientacją w terenie.

Może to stać się niespodziewanie, bez powodu, albo pod wpływem niegroźnego z pozoru wypadku. Nie oznacza to jednak, że mamy zabronić bliskiej osobie wychodzenia z domu. Nie możemy tego zrobić – jeżeli senior jest w pełni sił, to spacery do sklepu, do kościoła i w inne miejsca są dla niego niezwykłą przyjemnością.

Zadbajmy jednak o istotne elementy, które zwiększa bezpieczeństwo naszego seniora oraz zwiększą nasze poczucie spokoju. Przede wszystkim starsza osoba powinna być wyposażona w dane personalne z kontaktem do bliskich. Ważne, by taki dokument (to może być po prostu mała karteczka), był zabezpieczony przed zniszczeniem.

Warto także wziąć pod uwagę zakup zegarka GPS albo opaski SOS z czujnikiem upadku i funkcją mierzenia pulsu zdalnie oraz z wygodnymi, dużymi przyciskami. Urządzenia te są wyposażone w nadajnik, dzięki któremu na bieżąco można podglądać lokalizację danej osoby, nie tylko kiedy zmartwimy się, że senior nie wraca długo do domu.

Gdy starsza osoba zaginie – co robić?

Może jednak dojść do sytuacji, w której nasz senior zaginie. Czasem mimo najszczerszych chęci i ogromnego zaangażowania nie uda nam się uniknąć takiej sytuacji. Zagrożeń czyhających na naszych bliskich jest naprawdę wiele. Wtedy warto wiedzieć co robić – im szybciej zaczniemy, działać tym lepiej. Nie wolno zwlekać z podjęciem czynności – przede wszystkim ze zgłoszeniem zaginięcia na policję (nie jest prawdą, że ze zgłoszeniem zaginięcia trzeba czekać 24 godziny, możemy to zrobić od razu).

Tutaj, jak to zwykle w przypadku zaginięć bywa, liczy się każda minuta. Po zgłoszeniu na policję, warto intensywnie pytać ludzi (najlepiej by robiło to kilka osób jednocześnie). Trzeba mieć przy sobie zdjęcie seniora i na każdym kroku potencjalnej drogi, którą pokonała nasza bliska osoba, pytać czy ktoś nie widział takiej osoby. Im więcej ludzi spytamy, tym lepiej.

Nie krępujmy się – im bardziej się zaangażujemy, tym większe szanse na zwieńczenie całej akcji sukcesem. Osoby starsze często utrzymują dobry kontakt z sąsiadami – ich także warto spytać o to, gdzie może przebywać nasz bliski. Nie zapomnijmy natychmiast sprawdzić miejsc, które lubiła np. nasza babcia. To mogą być parki, bazarki, kościoły, sklepy.

Udajmy się tam i pytajmy. Warto też wywiesić w tych miejscach (i w pobliżu miejsca zamieszkania, choć tak naprawdę im więcej tym lepiej) ogłoszenia. Na nim powinny znajdować się informacje o starszej osobie, szczegółach jej zaginięcia, zdjęcie oraz kontakt do nas. Konieczne jest także podanie tej informacji w mediach społecznościowych – najprawdopodobniej najlepszą do tego platformą będzie Facebook – dodajmy post publiczny i prośmy znajomych o udostępnienia.

Nie zapomnijmy o grupach lokalnych – te mogą okazać się kluczowe. To także warto robić równolegle – im więcej osób zaangażujemy w poszukiwania tym lepiej. Zaoszczędzimy więcej czasu i energii na dalsze działania, które mogą potrwać przecież długo.

 

Kiedy powiadomić odpowiednie służby?

Gdy dotychczasowe działania nie przyniosą efektu, czas na wykonanie telefonów do okolicznych szpitali. Może się okazać, że kogoś tam przywieziono, np. bez dokumentów, kto nie pamięta kim jest. Jest duża szansa, że będzie to nasza bliska osoba. Sprawdźmy też rzeczy naszego seniora – oczywiście jest to naruszenie jego prywatności, ale powinniśmy to zrobić, gdyż w ten sposób możemy uzyskać istotne wskazówki.

Być może w jego rzeczach znajdują się jakieś ważne informacje, które naprowadzą nas do miejsca przebywania seniora (rachunek, bilet, zaproszenie, karteczka z informacją o wizycie u lekarza itd.). Jeżeli bliski zostawił w domu swój telefon, również warto sprawdzić, czy nie znajdują się w nim cenne wskazówki.

Opaska dla seniora potrzebującego wsparcia i opieki

Jak najszybciej zlokalizować osobę starszą? Odpowiedź jest bardzo prosta! Z opaską dla seniora i aplikacją Bezpieczna RodzinaWarto wyposażyć naszego seniora w opaskę GPS, która pozwoli nam zlokalizować bliską osobę w dowolnym momencie. Takie urządzenie nosi w sobie bardzo wiele funkcji.

Przede wszystkim jest też łatwe w obsłudze – na opasce znajdują się tylko dwa duże i bardzo czytelne przyciski, co w przypadku seniora, który często ma problemy ze wzrokiem, jest kluczowe. Takie urządzenie posiada możliwość powiadomień SOS oraz bardzo szybkie odbieranie połączeń głosowych. Można powiedzieć, że jest to telefon zakładany na rękę. Kochasz, więc chronisz!

Warto sprawdzić ofertę na opaskę GPS dla seniora na platformie Bezpieczna Rodzina. Dzięki temu możemy liczyć na wysoką jakość i przede wszystkim – najwyższą skuteczność na rynku.

 

Lokalizator, telefon i przycisk SOS czyli Bezpieczny senior o każdej porze

Jak najszybciej zlokalizować seniora? Z opaską dla seniora z SOS, czujnikiem upadku i pulsometrem oraz aplikacją Bezpieczna Rodzina. Jakie funkcje posiada ww. opaska? Oto one:

  • odbieranie połączeń – w zestawie opaski dla seniora z GPS znajduje się karta SIM Orange. A to oznacza, że bez najmniejszych trudności odbiera połączenia przychodzące, a po użyciu przycisku S.O.S. również… dzwoni. To oznacza, że bliska osoba ma tak naprawdę telefon zawsze pod ręką!
  • dokładna lokalizacja – opaska posiada lokalizację Wi-fi, GPS, GSM oraz BTS – dzięki temu masz pewność, że zawsze bardzo precyzyjnie zostanie określone miejsce pobytu seniora
  • sygnał SOS – wielki i wygodny w użyciu przycisk na opasce to świetna opcja na zakomunikowanie, że z seniorem coś jest nie tak. Starsza, bliska nam osoba w każdej chwili może dać nam znać, że np. źle się poczuła, albo ktoś wkradł się do jej mieszkania. Gdy senior użyje sygnały S.O.S. druga osoba natychmiast otrzyma sygnał w formie SMS-a.
  • strefy bezpieczeństwa – w aplikacji Bezpieczna Rodzina można samodzielnie i bez najmniejszych trudności ustawić strefy bezpieczeństwa takie jak dom czy przychodnia. Jeżeli senior uda się w innej, nieoznaczone miejsce, to druga osoba natychmiast otrzyma powiadomienia.
  • historia lokalizacji – dzięki aplikacji bardzo szybko i wygodnie przejrzymy historię tras oraz miejsc, w których bliski nam senior przebywał w ostatnim czasie. W ten sposób można łatwo zweryfikować czy starsza osoba nie zapomniała o wizycie lekarskiej czy innym istotnym wydarzeniu.
  • czujnik upadku i mierzenie pulsu – z poziomu aplikacji opiekun może w dowolnym momencie zmierzyć puls swojego bliskiego, a jeśli senior upadnie, na telefon opiekuna wysłane zostanie powiadomienie.
  • karta SIM w zestawie – nie musisz martwić się oto, jaką kartę wybrać, ani podpisywać dodatkowej umowy. Karta jest aktywna, a opaska gotowa do użycia.

Dlaczego opaska jest tak przydatna?

Co jeszcze powinno przekonać wszystkich do zaopatrzenia się w lokalizator GPS dla seniora? Z pewnością opinie zadowolonych klientów! Przykładowo, pani Gosia pisze:

To naprawdę bardzo funkcjonalny gadżet, do niedawna nie miałam pojęcia, że coś takiego istnieje. Cieszę się, że to odkryłam i teraz polecam wszystkim znajomym, którzy opiekują się starszymi osobami. Moja babcia nie chce używać telefonu – przekonywaliśmy ją do tego wiele razy. Na szczęście z opaską GPS nie dyskutuje – nie przeszkadza jej na ręce, a ja i mąż jesteśmy spokojni, że mamy ją na oku. Super, że w zestawie jest karta SIM. To duże ułatwienie, bo nie trzeba jej kupować i dopasowywać na własną rękę.

Podobnej opinii jest pani Barbara:

Moja babcia ma od dawna problemy z pamięcią. Ciągle martwiliśmy się, że jej nie upilnujemy i że wyjdzie niepostrzeżenie z domu i już nie wróci. Gdy dowiedzieliśmy się, że istnieje taka opaska z GPS, to od razu ją kupiliśmy i założyliśmy babci na rękę. Kompletnie jej nie przeszkadza. Wie też jak użyć sygnału SOS, np. gdyby się zgubiła i nie pamiętała drogi do domu. Jesteśmy spokojniejsi, bo zawsze możemy zlokalizować ją w aplikacji Bezpieczna Rodzina. To doskonały sposób na ochronę osób starszych.”

 

Podsumowanie

Lokalizator GPS w postaci wygodnej opaski to wygodne narzędzie zwiększające bezpieczeństwo seniorów. W aplikacji Bezpieczna Rodzina wyznaczysz strefy bezpieczeństwa i zawsze poznasz miejsce pobytu bliskiej Ci osoby. Urządzenie odbiera połączenia przychodzące, a na swój telefon zawsze dostaniesz powiadomienie o potrzebie pomocy, które wyśle członek Twojej rodziny.

Usługa Bezpieczna Rodzina to gwarancja, że w swoim telefonie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o tym, co dzieje się z Twoimi najbliższymi. Lokalizator GPS na noszony na nadgarstku to coś więcej niż zwykły telefon, o którym senior może zapomnieć wychodząc z domu. Warto, by osoby, na których komforcie i bezpieczeństwie Ci zależy miały pewność, że zawsze mogą na Ciebie liczyć.

Pamiętaj! Trudno winić osobę starszą o to, że nie ma stale telefonu przy sobie. Dla seniorów tego typu urządzenia, o których non stop muszą pamiętać mogą być po prostu uciążliwe.

Zadbaj o swojego seniora – z nowoczesnymi rozwiązaniami, szczególnie opaską z GPS, to naprawdę proste.