JEDYNA taka usługa w Polsce
Zaufali nam:
Zaufali nam:
Ile żyją koty – najlepsza opieka dla czworonoga

Ile żyją koty – najlepsza opieka dla czworonoga

Koty to wyjątkowo charakterne stworzenia. Mogą być miłe, mogą się przymilać i chyba wszyscy właściciele tych czworonogów wiedzą, że nic tak nie koi nerwów, jak ich głośne mruczenie. Ale kiedy tylko najdzie je ochota, potrafią całymi godzinami biegać i psocić. Niezależnie od wszystkiego, kochamy je i traktujemy jak pełnoprawnych członków rodziny. A jakie podejście do ludzi mają koty? Aby zasłużyć na miano dobrego opiekuna, należy zadbać o pełną miskę naszego małego przyjaciela. Koniecznie trzeba mu zapewnić ciepły kąt, głaskanie na zawołanie, spokój i adoracje. Czy to jednak wystarczy, aby dostać miano odpowiedzialnego właściciela kota? Niezależnie od tego, ile żyją koty i jak wiele ich mamy, tak jak za powierzone obowiązki w pracy, tak i za stworzenia, które są pod naszą opieką, powinniśmy być odpowiedzialni.  

młody mężczyzna z kubkiem kawy i kotem na kolanach zastanawia się ile żyją koty

Odpowiedzialna opieka

Kiedy decydujemy się na posiadanie zwierzaka, koniecznie powinniśmy pamiętać, by decyzja o przygarnięciu nowego domownika nie była pochopna. Kot to nie rzecz ani zabawka. Nie należy się go pozbywać tylko dlatego, że urósł, robi za dużo hałasu, czy ostrzy sobie pazury o nasze meble. Często czworonoga należy nauczyć wielu rzeczy, pokazać co może, a na co nie ma pozwolenia. Pamiętajmy, że zwierzę to posiada wyjątkowo wyostrzony instynkt – nie bez powodu mówi się, że najbardziej lubią chodzić własnymi ścieżkami. Dlatego, jeżeli planujesz przygarnąć lub kupić sobie, lub najbliższym pupila, przemyśl to. Pamiętaj, że będziesz za to zwierzę odpowiedzialny i będziesz musiał zadbać o jego samopoczucie i zdrowie. To, ile żyją koty, które z nami mieszkają i w jakiej są kondycji, zależy przede wszystkim od naszego podejścia i odpowiedzialnej opieki. Jednego możesz być pewien – jeżeli otoczysz swojego małego podopiecznego troską i dobrze się nim zajmiesz, on odwdzięczy Ci się ogromem ciepła, miłością i głośnym, przyjemnym mruczeniem. 

Profilaktyka, czyli ile żyć ma kot

Potocznie mówi się, że każdy kot ma 7 żyć i zawsze spada na 4 łapy”. Poniekąd jest to prawda. Zwierzęta te są bowiem wyjątkowo zwinne, potrafią szybko przekręcić się w locie i uniknąć poważniejszych urazów. Ale oczywiście nie zawsze. To ile żyją koty, zależy bardzo często od ich właścicieli i od tego, w jaki sposób zajmują się oni swoimi czworonogami. Na co na pewno należy zwrócić uwagę?

 Szczepienie – kota należy zaszczepić przeciwko chorobom wirusowym, w tym wściekliźnie. Plan szczepień układa weterynarz. Właściciel zwierzaka zawsze powinien pamiętać o obowiązkowych, zaplanowanych wizytach. Pominięcie ich może skutkować obniżeniem odporności naszego pupila. 

Odrobaczanie – w przypadku kotów kanapowych, niewychodzących poza obszar mieszkania, odrobaczanie może być wykonywane raz na pół roku. Jeżeli zwierzę wychodzi na zewnątrz, odrobaczanie powinno być wykonywane raz na kwartał. Należy pamiętać, że koty żyjące tylko w domu nie są zwolnione z obowiązku odrobaczania. Zdarza się, że właściciele mają błędne przekonanie i myślą, że kot w domu nie ma możliwości zarażenia się pasożytami. Tymczasem groźne bakterie można przynieść do domu na podeszwach butów, czy okryciu wierzchnim.

rusy kot z zamkniętymi oczami liże się po łapie

 

Co jeszcze możesz zrobić dla swojego kota? 

Sterylizacja jeśli nasze zwierzę nie jest przeznaczone do rozrodu, powinno się poddać je zabiegowi sterylizacji. Kotki niewysterylizowane cierpią z powodu braku kociąt, często przeżywając ciążę urojoną i nowotwory. Kastracja kocura, szczególnie wychodzącego, zmniejsza ilość bezdomnych kotów na ulicach. Jest także duże prawdopodobieństwo, że wykastrowane zwierzę nie będzie opuszczało domu na zbyt długo.  

Walka z pasożytami naszego czworonożnego przyjaciela należy zabezpieczyć przed kleszczami, pchłami i wszami. Koty są tak samo podatne na te pasożyty, jak psy. Chcąc być odpowiedzialnym właścicielem, koniecznie pamiętaj o zakupie odpowiednich preparatów odstraszających robactwo, czy specjalnych obroży. Pamiętajmy, że kleszcze są przyczyniają się do rozwoju boreliozy – zabezpieczając swojego kota przed pasożytami, chronisz także siebie! 

Morfologia raz do roku kot powinien mieć wykonaną w gabinecie weterynaryjnym morfologię. Badanie kontrolne może w porę wykryć groźne choroby, takie jak np. groźne schorzenia nerek. Wykonując badanie warto wybrać rozszerzenie morfologii o profil trzustkowy i wątrobowy.
Czipowanie to wszczepienie mikroczipu w okolicy karku kota. Po zabiegu kot zostaje zarejestrowany w bazie zwierząt czipowanych, w systemie Międzynarodowej Bazy Danych www.safe-animal.eu. Jeżeli jesteś właścicielem kota, który wychodzi na zewnątrz warto dodatkowo zaopatrzyć go w opaskę GPS dla zwierząt. To ultralekkie urządzenie z wbudowanym lokalizatorem GPS, wskaże Ci jego dokładną lokalizację. Nadajnik GPS to także opcja cichego podsłuchu . Jeżeli nasza zguba nie odnajdzie drogi do domu, ktoś, kto ją znalazł może nas powiadomić o jej położeniu używając przycisku SOS. Wszystkie informacje o swoim zwierzaku wygodnie sprawdzisz w dedykowanej aplikacji. Więcej na temat odpowiedzialnej opieki nad pupilem, dowiesz się z naszego artykułu Lokalizator dla kota – praktyczny tropiciel GPS

Czy wiesz, ile żyją koty? 

Jeżeli odpowiednio zadbamy o naszego zwierzaka, może on być z nami nawet przez kilkanaście lat! Aby nasz pupil żył jak najdłużej, oprócz profilaktyki, warto zadbać o jego pielęgnację. Czyszczenie oczu i uszu, obcinanie pazurów, czy czesanie sierści powinno na stałe zagościć w obowiązkach, które mamy wobec naszych małych przyjaciół. Niezależnie od tego, czy kot jest rasowy i pochodzi z hodowli, czy jest cudownym dachowcem, warto zadbać o niego dając mu odpowiednią karmę. Dopasowanie pożywienia do jego wagi i wieku oraz zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody, na pewno pozytywnie wpłynie na jego zdrowie i samopoczucie. Pamiętaj! To, ile lat żyje kot i ile żyć ma kot w ogromnej mierze zależy właśnie od Ciebie![product id="56, 63, 224" limit="3" slider="true"]


Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium