Gps dla kota

Rasy kotów – usposobienie zwierząt

Kot domowy – jak przygotować się na zwierzaka

Jeżeli pragniesz mieć w domu psa, kota, czy inne zwierzę, koniecznie najpierw dowiedz się, jak się przygotować. Pamiętaj – decyzja o adopcji, czy zakupie rasowego zwierzęcia, nie może być pochopna i należy ją dobrze przemyśleć. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy Twoje życie prywatne i zawodowe nie ogranicza Cię czasowo do tego stopnia, że zaniedbasz psa lub kota. Zwierzę to nie zabawka – wymaga poświęcenia mu chwili, wyjścia na spacer, czy wizyt u weterynarza. Organizacja opieki nie jest trudna, ale musisz być przygotowany na różne sytuacje. Miej pewność, że zawsze będziesz miał kogoś, kto zaopiekuje się Twoim zwierzęciem, kiedy Ty akurat nie będziesz miał takiej możliwości. Jeżeli jednak jesteś pewien i decyzja została podjęta, warto zastanowić się nad bezpieczeństwem nowego członka rodziny. Tu niezawodny może okazać się lokalizator GPS.

Rasy kotów

Najpopularniejsze rasy kotów w Polsce

Kot europejski

Najbardziej popularna rasa kotów podwórkowych w Polsce. Może mieć różne umaszczenie: białe, pomarańczowe, czarne, pręgowane i kremowe. Charakteryzuje się długą żywotnością i bystrością, uwielbia zabawę i aktywność ruchową.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Maine Coon

To jeden z największych kotów domowych. Osiągają wagę 6-8 kg. Uwielbia towarzystwo swojego właściciela. Charakteryzuje się dużą akceptacją dzieci i innych zwierząt domowych, jest „gadatliwy”, dużo mruczy i miauczy.

Kot bengalski

Określany mianem tygrysa domowego ma leśne cechy fizycznie. Jest wesoły, towrzyski, energiczny, lubi zabawy i rozmowy z ludźmi. Kot bengalskie jest również bardzo inteligentny. Wysportowany bengalski kot waży do 7 kg i do 70 cm wysokości.

Kot ragdoll

Bardzo spokojny i przyjazny kot z puszystą sierścią i niebieskimi oczami. Jest idealnym domownikiem, który nie potrzebuje dużo uwagi. Waga ragdolla osiąga ok. 9 kilogramów. Długość życia zdrowego kota wynosi 15 lat. Ragdoll tu ciche kotki, które prawie nie mauczą.

Kot norweski leśny

Należy do grona ras półdługowłosych, gubi sierść dwa razy w roku. Jest dużym kotem domowym, osiąga wagę do 8 kg.  Określany jako: „łagodny olbrzym”, pomimo rozmiarów ma łagodne usposobienie, przywiązuje się do właściciela. Kot norweski to idealny pupil dla dzieci. Jest cierpliwy, tolerancyjny, przyjazny i rzadko płochliwy. Uwielbia aktywność fizyczną.

Kot syberyjski

Wyglądem przypomina Maine Coon’a i kota norweskiego, jednak jest dużo mniejszym kotem. Wyróżnia się dobrym instynktem, uwielbia wspinaczkę, skakanie i lubi polować. Kot syberyjski potrzebuje dużo przestrzeni, nie nadaje się do małych metraży mieszkań. Jest niezależny, lubi dominować i potrzebuje uwagi.

Angora turecka

Kot uznawany za rasę narodową, białej maści, o jedwabnej w dotyku sierści. Uważany za szczególnie inteligentnego kota Oprócz pieszczot, wymaga zabaw intelektualnych. Rasa idealna dla rodzin – uwielbia zabawę z dziećmi, wielogodzinne głaskanie. Wykazuje się szczególną ufnością do ludzi.

Kot perski

„Pluszowy” kotek z wyjątkowo długą i puchatą sierścią. Kot perski jest spokojny i łagodny. To typ kanapowca, przywiązujący się do swojej rodziny. Idealnie nadaje się do mieszkań. Sierść kota perskiego wymaga codziennego szczotkowania.

Kot brytyjski krótkowłosy 

Najbardziej popularny w Polsce w umaszczeniu niebieskim. Puchata sierść i wielkie niebieskie lub pomarańczowe oczy, typ kanapowca. Najlepiej przystosowuje się do życia w mieszkaniu, uwielbia być w centrum uwagi.

Kot syjamski

My jesteśmy dwa sjamy miłe. Czy to miłe Wam, czy nie miłe. Dobrze tu obejrzeć każdy chcemy kąt, już w ogóle nie pójdziemy nigdzie stąd. Niezwykła wrażliwość, inteligencja i temperament. To kot, który bezgranicznie kocha swoich ludzi i zaangażuje się we wszystko, co robią.

Devon rex

Odpowiedni dla każdego domu z ludźmi, którzy będą go kochać, bawić się nim i poświęcać mu uwagę, której szuka. Wybierając rasę Devon Rex musisz zastanowić się, czy pasuje do Twojego stylu życia, charakteru i upodobań. To bardzo energiczny kot, dlatego nie będzie odpowiedni dla starszych osób lub takich, które szukają spokojnego, zajmującego się sobą przyjaciela.

Niezależnie od rasy jaką wybierzesz dla siebie, pamiętaj, że zwierzę to odpowiedzialność. Chcąc chronić jego bezpieczeństwo, przy kompletowaniu wyprawki pamiętaj o lokalizatorze GPS dla zwierząt.

Szaro biały kot

Jaką rasę kota wybrać?

Wszyscy miłośnicy zwierząt przed wyborem kota do swojego domu, stają przed ogromnym dylematem. Jeżeli nie decydują się na adopcję popularnego w Polsce dachowca, pytanie przed, którym każdy z nich staje jest takie samo: Jaką rasę kota wybrać? Koty rasowe powinny pasować do naszego temperamentu, powinny być odpowiednie do naszych możliwości. Aby dokonać trafnego wyboru, warto określić siebie i swoje otoczenie.

  • Osoby aktywne, odważne, lubiące przygody i ryzyko — powinny wybrać kota pełnego energii, ciekawości, odwagi i wiecznie skorego do zabawy. Najodpowiedniejszym czworonogiem dla osób aktywnych będą rasy kotów: syjamski, birmański, balijski, hawański, abisyński, somalijski, kot REX lub kot Sfinks. Co oferują swoim usposobieniem te rasy kotów? Przede wszystkim kocią “gadatliwość”, ciągłe miauczenie, mruczenie, prychanie itp. Wyżej wymienione rasy kotów chętnie dokazują, bawią się, wspinają na zasłony i meble oraz potrzebują ciągłej atencji ze strony właściciela. Koty te uwielbiają zaglądać tam, gdzie nie wolno. Potrzebują właściciela, który jest często w domu i zwraca na nie całą swoją uwagę.
  • Ludzie kochający przyrodę — pod uwagę mogą wziąć koty o dzikim wyglądzie, mające coś z ocelota, tygrysa czy lamparta. Umaszczenie charakterystyczne dla dzikich kotów posiada kot bengalski, egipski kot Manu, kalifornijski Spangled oraz Ocicat. Tylko kot bengalski ma naturalne, dzikie umaszczenie dzięki krzyżówce kota domowego z dzikim. Pozostałe rasy kotów powstały w rezultacie wieloletnich zabiegów hodowlanych nakierowanych na taki konkretny rodzaj umaszczenia.

    Jakie koty lubisz?

  • Ktoś, kto kocha to, co puchate — każdy właściciel rasowego kota marzy o długiej, pastelowo kolorowej, miękkiej i lśniącej sierści, w której będzie mógł zanurzyć swoje dłonie i przytulać się do niej. Osoby ceniące u kotów walory ich sierści powinny zwrócić uwagę na takie rasy kotów jak: kot perski, turecka Angora, Ragdoll, norweski kot leśny czy Chantilly. Wśród długowłosych ras znajdziemy kota walijskiego, kota somalijskiego i kota hawajskiego. Zanim jednak zdecydujecie się na kota o długiej i gęstej sierści, należy przemyśleć kwestię intensywnej i regularnej pielęgnacji futra. Zwierzęta te wymagają regularnych kąpieli i pracochłonnego wyczesywania .
  • Osoby lubiące duże i masywne zwierzęta — coraz bardziej modne są duże i masywne rasy kotów. Wśród nich odnajdziemy: Maine Coon,  norweski kot leśny, turecki Van, amerykański Bobtaile, Chartreuxy oraz amerykańskie i brytyjskie koty krótkowłose o ponadprzeciętnych rozmiarach. Są to zwierzaki, które uwielbiają dużo zjeść i są typami kanapowca.
  • Charaktery ekscentryczne — poszukują kota o szczególnych cechach wyglądu, odróżniających się od innych, wyróżniających się umaszczeniem, brakiem sierści, ogona czy uszu. Dla wielbicieli takich genetycznych krzyżówek stworzono takie rasy kotów jak: Sfinks, Rex, Manksem, Pixie Bob, szkocki Fold, amerykański Curl czy Munchkin.

Bury kotekNadajnik dla zwierzaka, czyli bezpieczeństwo dla Twojego pupila

Niezależnie od rasy kotów, psów, czy innych zwierząt, warto swojego pupila wyposażyć w lokalizator GPS. Taki nadajnik lokalizuje naszego czworonożnego przyjaciela, sprawdza jego wędrówki w nieznane nam miejsca i posiada funkcję nasłuchiwania otoczenia. Zapisuje lokalizację naszego zwierzaka, a przycisk SOS przyda się w sytuacjach zagrożenia, kiedy nasz kot lub pies trafi zagubiony w czyjeś ręce. Nie musisz martwić się, że zwierzak będzie zawiedziony nową obrożą i jej ciężarem. Lokalizator GPS to tylko 118 gram i gumowa obudowa chroniąca nadajnik przed zabrudzeniami, wodą i błotem. Dedykowana aplikacja zainstalowana na telefonie umożliwi Ci wygodną opiekę nad zwierzakiem. Więcej o urządzeniach z GPS dla kota dowiesz się z naszego artykułu Lokalizator dla kota – praktyczny tropiciel GPS.

Bezpieczne zwierzę w domu, przydatne gadżety do ochrony kota 

Praktyczny tropiciel GPS to wygoda, kiedy zwierzę wychodzi na dwór. Kiedy jednak chcemy mieć podgląd na to, co nasz pupil robi w domu pod naszą nieobecność, przydatne będą kamerki internetowe. Monitoring domu od Bezpiecznej Rodziny, to możliwość stałego podglądu i obserwacji domu w aplikacji zainstalowanej w naszym telefonie. Chcesz wiedzieć, czy kot drapie tapicerowany fotel, lub pies przesiaduje na nowej sofie? Nowoczesne rozwiązania Smart Home dają Ci taką możliwość.

Koty dla dzieci, na co zwrócić uwagę?

Twoje dziecko pragnie mieć zwierzaka? Decyzja o posiadaniu kota musi być przemyślana i podjęta z rozwagą. Zwierzę z całą pewnością nie powinno być podarowane jako prezent. Jeżeli jednak wiesz, że chcesz nauczyć dziecko odpowiedzialności, opieka nad kotem, psem, czy innym zwierzakiem, z pewnością będzie dla Twojej pociechy cenną lekcją na całe życie. Jakie koty dla dzieci są najodpowiedniejsze? Z pewnością warto przygarnąć zwierzaka, który jest łagodny i łatwo adaptuje się do zmian otoczenia. Zwierzę powinno akceptować ruchliwe otoczenie i hałas.

Należy sprawdzić, czy kot nie boi się dziecka i na głaskanie nie reaguje agresją. Dobrym pomysłem może okazać się adopcja dorosłego osobnika, u którego są już dobrze widoczne jego cechy charakteru. Koty dla dzieci powinny być wykastrowane lub wysterylizowane. Oczywiście należy sprawdzić, czy Twoja pociecha nie ma alergii na sierść.
Koty dla dzieci są często jak najlepsi przyjaciele. Pomagają rozwiązywać problemy braku rodzeństwa, czy radzić sobie z nieśmiałością. Dorastanie ze zwierzakiem dostarcza wiele radości, uczy odpowiedzialności i empatii. Pamiętaj jednak, aby podjąć tę decyzję w pełni świadomie.

Żywienie kotów – dlaczego koty powinny jeść mięso?

Niezależnie od tego jakie rasy kotów bierzemy pod uwagę, trzeba pamiętać o odpowiednim sposobie żywienia. Te zwierzęta domowe, niezależnie od typu, wieku, kondycji itd. muszą jeść surowe mięso i możliwie jak najmniej przetworzone. Wszystko to z racji natury kotów, ich anatomii i fizjologii. Świadczy o tym kilka bardzo istotnych faktów:

  • szczęka kotów jest wyposażona w ostre zęby, które doskonale sprawdzają się przy odrywaniu i gryzieniu kawałków mięsa oraz przy gryzieniu drobnych kości (surowych! Nie wolno podawać tych gotowanych, które mogą uszkodzić narządy wewnętrzne). Co ważne zwierzaki te są pozbawione możliwości żucia oraz naśliniania pokarmów. Ich staw szczękowy nie może poruszać się na boki, jak ma to miejsce w przypadku istot wszystkożernych,
  • żołądek kotów to organ doskonale przystosowany do trawienia mięsa i jednoczesnego chronienia przed patogenami (jak np. salomella) m.in. z racji niskiego pH i bardzo wysokiego stężenia kwasu solnego,
  • kolejny organ – jelito – także sprawdzające się przy trawieniu mięsnych pokarmów. Posiada bardzo krótki czas przetrzymywania treści pokarmowej,
  • proces glukoneogenezy – podczas jego zachodzenia dochodzi do pozyskiwania cukrów z białek pochodzenia zwierzęcego, które są bardzo istotne do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota. A to oznacza, że zwierzak nie musi przyjmować zewnętrznych źródeł węglowodanów.

Rasy kotów a odpowiednie żywienie

Zatem niezależnie czy chodzi o koty rasowe czy “mieszane” – w każdym przypadku mięso powinno stanowić główny składnik diety. Wielu właścicieli czworonogów decyduje się na zakup gotowych karm. W ostatnich latach jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się BARF (Biologically Appropriate Raw Food), czyli biologicznie odpowiednie surowe pożywienie. Mówiąc wprost – dieta kota powinna jak najbardziej przypominać sposób żywienia jego przodków. Zwolennicy BARF uważają, że idealne jedzenie powinno składać się w 50-60% z białka, a w 20-30% z tłuszczu, zaś 3-8% z węglowodanów.

Może się wydawać proste, ale wbrew pozorom trzeba wykazać się dużym zaangażowaniem, by dostarczyć zwierzakowi to, co potrzebne. Trzeba wyliczać zapotrzebowanie kaloryczne, dostarczać odpowiednie mięso, które dobrze jest przemrozić, a kości przemielić. BARF wymaga nie tylko poświęcenia, ale też dużej wiedzy. Dlatego nadal większym zainteresowaniem cieszą się gotowe karmy – warto wybierać je w porozumieniu z dietetykiem lub weterynarzem, a następnie podawać według wytycznych.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)