Monitoring zdrowia

Pomiar saturacji w opasce Locon – jak to działa?

Starszy mężczyzna z opaską SOS Locon Life Plus z usługą Mój Opiekun

Pomiar saturacji to jedna z funkcji opaski SOS Locon Life Plus. Jest on szczególnie ważny dla osób, które zmagają się z Covid-19, ale i innymi, zarówno ostrymi, jak i przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Wykorzystuje się go zarówno do diagnostyki, jak i monitorowania leczenia oraz stanu zdrowia pacjenta. Jak to działa? 

Jak działa pomiar saturacji w opasce Locon?

Pomiar saturacji, czyli nasycenie krwi tlenem, to kluczowy element monitoringu zdrowia i leczenia osób, które zmagają się z chorobami układu oddechowego. Wykonuje się go także na etapie diagnostyki, ale i w czasie zabiegów operacyjnych czy tlenoterapii. Poziom saturacji jest podawany w procentach oraz opatrywany symbolem SpO2 (alternatywnie SaO2).  

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Opaska SOS dla seniora Locon Life Plus umożliwia wykonywanie pomiaru saturacji na dwa sposoby. Może tego dokonać samodzielnie osoba użytkująca opaskę, jak i jej opiekun — zdalnie, z poziomu aplikacji Bezpieczna Rodzina, zainstalowanej na swoim telefonie.

Osoby zmagające się z problemami zdrowotnymi mogą korzystać z opasek SOS oraz teleopieki. Opcja ta oznacza nie tylko opiekę osoby bliskiej, ale i zdalny nadzór Centrum Ratownictwa Medycznego. Na czym to polega?

Na czym polega teleopieka z opaską Locon?

Osoby korzystające z usługi Teleopieki zyskują istotne wsparcie nie tylko swojego opiekuna, ale i ratownika medycznego, który jest równolegle informowany poprzez systemy o wypadku i podejmuje kontakt z seniorem, dzwoniąc na opaskę SOS. 

W przypadku, gdy osoba ją nosząca nie odbierze połączenia, ratownik interweniuje, włączając służby ratownictwa medycznego (pogotowie, straż, policję), ustala także lokalizację wskazaną przez urządzenie. To istotnie wpływa na szybkość dotarcia do osoby poszkodowanej i udzielenie jej niezbędnej pomocy. 

Jak wykonać pomiar saturacji w opasce SOS Locon?

Locon Life Plus posiada duży, czytelny wyświetlacz, dzięki czemu senior bez trudu odczyta wszystkie pomiary. Urządzenie jest też bardzo intuicyjne i proste w obsłudze, stąd starsza osoba nie będzie mieć z nim żadnego problemu. 

Aby wykonać pomiar saturacji w opasce Locon Life Plus, należy naciskać znajdujący się na urządzeniu przycisk z sercem — do momentu pojawienia się funkcji SPO2. Pomiar zostanie wykonany automatycznie, a wynik badania pojawi się na ekranie opaski po kilkudziesięciu sekundach.

Czy pulsoksymetr w zegarku czy jest wiarygodny? Wyniki pomiarów saturacji z opaski uznaje się za poglądowe. Choć w znacznym stopniu są zbliżone do faktycznych wyników, w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych niezbędny może być zakup profesjonalnego sprzętu medycznego  (np. pulsoksymetr napalcowy). 

Dla kogo opaska z pulsoksymetrem?

Opaska SOS z pomiarem saturacji jest przydatna szczególnie dla osób w starszym wieku, ale i młodszych, które zmagają się z różnymi chorobami układu oddechowego — tak ostrymi (np. COVID-19 czy zapalenie płuc), jak i przewlekłymi. To między innymi:

 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), czyli przewlekłe zapalenie oskrzeli współistniejące z rozedmą płuc (rozdęciem fragmentu płuca),
 • astma, istotą której jest upośledzenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe i ich nadmierna reakcją na różne substancje,
 • pylica płuc, która jest konsekwencją wdychania pyłów, np. węgla, azbestu, krzemu czy berylu,
 • ropień płuca będący skutkiem aspiracji do płuc bakterii lub treści żołądkowej,
 • gruźlica płuc. To zakaźna choroba wywołana przez prątki Mycobacterium tuberculosis,
 • rozedma płuc, czyli nieodwracalne zniszczenia w zakresie części płuc odpowiedzialnej za wymianę gazową, 
 • nowotwory — zarówno powstałe w płucach, jak i będące przerzutami,
 • mukowiscydoza, to jest zwłóknienie torbielowate,
 • proteinoza pęcherzyków płucnych,
 • sarkoidoza,
 • idiopatyczne eozynofilowe zapalenie płuc (ostre lub przewlekłe).

Urządzenie Locon Life Plus jest przydatne również w przypadku seniorów, którzy mieszkają sami czy zmagają się z innymi schorzeniami, na przykład:

 • chorobami układu krążenia (np. miażdżyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa, niedociśnienie, niewydolność serca, arytmia, wady serca, przebyte operacje i incydenty kardiologiczne, takie jak zawał czy udar mózgu), 
 • chorobami wielu starczego, chorobami neurologicznymi, chorobami neurodegeneracyjnymi (np. choroba Alzheimera, demencja starcza, choroba Parkinsona), 
 • chorobami metabolicznymi (np. zaburzenia lipidowe, cukrzyca, wahania poziomu glukozy we krwi, neuropatia cukrzycowa), 
 • chorobami psychicznymi (np. zaburzenia schizofreniczne, zaburzenia afektywne, zaburzenie nerwicowe, zaburzenia lękowe, depresja),
 • niepełnosprawnościami i chorobami układu ruchu.

Z opaski Locon mogą także korzystać osoby zdrowe, które chcą monitorować swoje zdrowie.

Dlaczego warto mieć opaskę Locon?

Opaska dla seniora Locon Life Plus ma wiele zalet. Nie tylko umożliwia pomiar saturacji, ale również temperatury ciała, ciśnienia krwi i pulsu. Ponadto urządzenie posiada:

 • przycisk SOS do wzywania pomocy,
 • czujnik upadku,
 • wbudowany telefon z dostępem do nielimitowanych minut, 
 • lokalizację GPS 24/7.

co pozwala na zdalną opiekę nad bliskimi, zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa. 

Aby opaska SOS Locon działała prawidłowo, niezbędne jest posiadanie aktywnej subskrypcji.  Nie trzeba podpisywać żadnej umowy. Urządzenie jest gotowe do pracy po wyjęciu z pudełka oraz przypisaniu do aplikacji Bezpieczna Rodzina. 

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)