Monitoring zdrowia

Przycisk SOS w opasce dla seniora — jak to działa?

opaska sos przycisk sos

Przycisk SOS w opasce dla seniora to jedna z funkcji zarówno opaski Locon Life, jak i opaski z wyświetlaczem Locon Life Plus. Jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Tym samym zapewnia spokój i daje poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko osoby, która ją użytkuje, ale i jej opiekuna. Jak to działa?  

Jak działa przycisk SOS w opasce Locon?

W przycisk alarmowy SOS wyposażone są wszystkie opaski marki Locon — zarówno prosta opaska SOS Locon Life, jak i bardziej zaawansowana opaska dla seniora Locon Life Plus z wyświetlaczem.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Czym właściwie jest przycisk alarmowy? To guzik SOS umożliwiający szybkie wysłanie powiadomienia, że osoba użytkująca opaskę potrzebuje pomocy. Po jego wciśnięciu zostaje wysyłany alert:

 • na telefony opiekunów, zarówno głównego, jak i innych osób wyznaczonych w aplikacji Bezpieczna Rodzina osób.

Opaska dla seniora z czujnikiem upadku Locon działa z aplikacją Bezpieczna Rodzina, którą opiekun instaluje na swoim telefonie komórkowym. Dzięki temu możliwe jest nie tylko natychmiastowe powiadomienie o zagrożeniu, ale i zorganizowanie pomocy,

 • do osoby bliskiej i ratownika z centrum medycznego. Po otrzymaniu powiadomienia SOS dyżurująca w Centrum Ratownictwa Medycznego osoba podejmuje decyzję o wysłaniu karetki pogotowia w celu udzielenia pomocy w sytuacji zagrożenia życia. 

Osoby korzystające z usługi Teleopieka zyskują istotne wsparcie nie tylko swojego opiekuna, ale i ratownika medycznego, który jest równolegle informowany poprzez systemy o sytuacji zagrożenia i podejmuje kontakt z seniorem, dzwoniąc na opaskę SOS. 

W przypadku, gdy osoba ją nosząca nie odbierze połączenia, ratownik interweniuje, włączając w to służby ratownictwa medycznego (pogotowie, straż, policję), ustala także lokalizację wskazaną przez urządzenie. To istotnie wpływa na szybkość dotarcia do osoby poszkodowanej i udzielenie jej niezbędnej pomocy. 

Kiedy wysłać alert SOS z opaski?

Przycisk alarmowy w opasce Locon powinien być używany w przypadku nagłych sytuacji, takich jak upadek, zasłabnięcie, problemy z oddychaniem, bardzo wysokie ciśnienie krwi lub inne nagłe problemy zdrowotne. 

Opaska Locon SOS sprawdza się także, gdy osoba starsza się zagubi, poczuje się zdezorientowana bądź potrzebuje pilnego kontaktu i wsparcia ze strony opiekuna z innego ważnego powodu.

przycisk sos

Jak uruchomić sygnał SOS w opasce Locon?

Wysyłanie sygnały SOS z inteligentnej opaski dla seniora jest bardzo proste. Jak to zrobić?

Jak uruchomić sygnał SOS w opasce Locon Life?

Na opasce Locon Life znajdują się jedynie dwa guziki. Zielony umożliwia odbieranie i nawiązywanie połączeń oraz wysyłanie wiadomości głosowych (funkcja telefonu). Czerwony przycisk SOS służy do wzywania pomocy.

Aby uruchomić sygnał SOS w opasce Locon Life, wystarczy przytrzymać przez 3 sekundy guzik SOS.  

Jak uruchomić sygnał SOS w opasce Locon Life Plus?

Aby uruchomić sygnał SOS w opasce z wyświetlaczem Locon Life Plus, należy przytrzymać guzik z sercem do momentu, aż pojawi się komunikat WYSYŁAM ALERT SOS. Wówczas urządzenie dzwoni na numer opiekuna i wysyła do niego SMS z powiadomieniem alarmowym.

Dla kogo opaska z alertem SOS?

Opaska SOS dla seniora pozwala komfortowo funkcjonować na co dzień osobom w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia. Nade wszystko sprawdza się w przypadku seniorów, którzy:

 • mieszkają sami, z dala od bliskich lub często przebywają sami w domu,  
 • są aktywni fizycznie, uprawiają sport na świeżym powietrzu — jeżdżą na rowerze, lubią piesze wędrówki, 
 • poruszają się po ruchliwych alejach, oblodzonych chodnikach, stromych schodach, nierównych ścieżkach poza miastem.

Opaska Locon z przyciskiem SOS pomaga również osobom zmagającym się z różnymi schorzeniami: 

 • chorobami neurodegeneracyjnymi (np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy demencja starcza), innymi chorobami neurologicznymi czy wielu starczego,
 • chorobami układu oddechowego (np. POChP, astma, gruźlica), 
 • chorobami układu krążenia (np. nadciśnienie, niedociśnienie, choroba wieńcowa, niewydolność serca, arytmia, ale i wady serca bądź przebyte incydenty kardiologiczne, takie jak zawał czy udar mózgu), 
 • chorobami metabolicznymi (np. cukrzyca, dna moczanowa, neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie nerwów spowodowane cukrzycą), 
 • chorobami wzroku (np. zaćma i jaskra, a także inne, ograniczające zdolność widzenia, np. znaczna dalekowzroczność czy krótkowzroczność), 
 • chorobami kości i stawów (np. osteoporoza, artretyzm, zapalenie stawów), 
 • chorobami psychicznymi (np. depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia afektywne, nerwica, fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia psychotyczne),
 • niepełnosprawnością, która utrudnia samodzielne poruszanie się czy funkcjonowanie, są unieruchomione w łóżku.

Z opaski Locon mogą także korzystać osoby samodzielne i zdrowe, które chcą na co dzień czuć się bezpiecznie. 

Dlaczego warto mieć opaskę Locon z przyciskiem SOS?

Opaska dla seniora z czujnikiem upadku Locon Life i Locon Life Plus mają wiele zalet. Wysyłany przez nie alarm SOS umożliwia szybką reakcję, to jest powiadomienie bliskich, sąsiadów czy ratowników medycznych. Dzięki temu pomoc może przyjść bardzo szybko, co jak wiadomo, ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla samopoczucia, ale i zdrowia czy życia. 

Co więcej, dzięki lokalizatorowi GPS, który jest integralnym elementem opaski Locon, opiekująca się seniorem osoba może błyskawicznie ustalić jej lokalizację, a i udostępnić ją osobie, która znajduje się w pobliżu (inny członek rodziny, sąsiad, znajomy, personel medyczny pogotowia ratunkowego). 

Dzięki przyciskowi alarmowemu w opasce Locon Life Plus seniorzy czują się pewnie i bezpiecznie. Mogą cieszyć się niezależnością wiedząc, że w razie potrzeby będą mogli uzyskać pomoc i wsparcie. Urządzenie oznacza także profity dla opiekunów, którzy mogą być spokojni, opiekując się zdalnie osobą bliską: mamą, tatą, babcią czy dziadkiem.

Inteligentna opaska dla seniora Locon jest bardzo przydatna także z innych powodów. Posiada bowiem nie tylko przycisk SOS, ale i:

 • czujnik upadku. Dzięki niemu urządzenie wykrywa ruch i automatycznie powiadamia wyznaczoną osobę lub numer alarmowy, kiedy jej użytkownik upadnie i potrzebuje pomocy. To bardzo ważne, ponieważ gdy wsparcie nie nadejdzie szybko, nawet omdlenie może być tragiczne w skutkach. Liczy się każda sekunda.
 • wbudowany telefon z dostępem do nielimitowanych minut, co pozwala na wykonywanie i odbieranie połączeń oraz rozmowy telefoniczne z opaski do 10 zaufanych kontaktów. To bardzo bezpieczna opcja, ponieważ do użytkownika opaski nie zadzwoni żadna obca osoba,
 • umożliwia lokalizację 24/7 oraz ustalenie stref bezpieczeństwa, takich jak dom, przychodnia, park czy sklep. Dzięki temu za każdym razem, kiedy użytkownik opaski pojawia się w danym miejscu lub je opuści, na telefonie opiekuna pojawia się stosowne powiadomienie,
 • monitoruje tętno i inne parametry życiowe. 

Opaska Locon Life pozwala na zdalne wykonanie pomiaru ciśnienia i pulsu, zaś opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus na pomiary zarówno w aplikacji, jak i bezpośrednio z urządzenia. Ponadto mierzy nie tylko puls i ciśnienie, ale również saturację i temperaturę.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)