Monitoring zdrowia

Regularne badania i opieka medyczna seniorów. Dlaczego to ważne dla rodziców, gdy my jesteśmy za granicą?

profilaktyka badań

Regularne badania kontrolne i profilaktyczne oraz opieka medyczna seniorów to absolutna konieczność. Pozostawanie w możliwie najlepszej kondycji ma ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy osoby w podeszłym wieku są zdane na siebie — na pomoc dzieci mogą bowiem liczyć w ograniczonym zakresie, ponieważ te mieszkają za granicą.

Regularne badania i opieka medyczna seniorów — dlaczego są ważne?

Znaczenia regularnych badań, profilaktyki zdrowotnej i opieki medycznej w przypadku seniorów nie sposób przecenić. Ludzie starsi często borykają się z różnymi chorobami i problemami zdrowotnymi, a i są nimi zagrożeni. Ma to związek głównie z upływem czasu i starzeniem się organizmu, ale także genami i wpływem wielu czynników zewnętrznych, takich jak dieta (zdrowa bądź nie), aktywność fizyczna (lub jej brak) oraz inne elementy, które składają się na styl życia.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Trzeba mieć świadomość, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa), ale także cukrzyca, choroby neurodegradacyjne (np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, demencja starcza) czy osteoporoza bądź reumatyzm.

Schorzenia te są groźne, ponieważ wpływają na jakość i długość życia, wiążą się z ryzykiem niepełnej sprawności i przedwczesnej śmierci. Tym samym pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem i wykonywanie zleconych przez niego badań pozwala:

  • zapobiegać wielu chorobom,
  • rozpoznawać je na możliwie wczesnym etapie,
  • gdy się pojawią, kontrolować je i monitorować leczenie, zmieniając czy optymalizując terapię czy działania wspomagające,
  • przeciwdziałać rozwojowi i postępowaniu schorzenia (lub spowalniać ten proces),
  • zapobiegać powikłaniom, do których mógłby doprowadzić brak diagnozy czy terapii.

Procesu starzenia nie da się zatrzymać, ale można go spowolnić poprzez regularną kontrolę stanu zdrowia. Dzięki regularny badaniom i opiece medycznej seniorzy mogą maksymalnie długo cieszyć się możliwie najlepszym zdrowiem, kondycją i samodzielnością.

Jakie są badania profilaktyczne dla seniorów?

Jakie badania powinny wykonywać osoby w podeszłym wieku? Badania profilaktyczne seniorów obejmują badania laboratoryjne z krwi czy moczu (często także kału), badania obrazowe czy specjalistyczne. Ich pakiet oraz częstotliwość wykonywania to kwestia w dużej mierze indywidualna, zależna od wskazań.

W przypadku problemów z układem sercowo-naczyniowym lekarz z pewnością większy nacisk będzie kładł na badania kardiologiczne. W sytuacji, gdy pojawiły się problemy z cholesterolem, kluczowy będzie lipidogram, który pozwala ocenić funkcjonowanie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Dla diabetyków podstawową procedurą stanie się określanie stężenia glukozy we krwi.

Bardzo ważne jest także dbanie o zdrowie we własnym zakresie. Podstawą jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i zażywanie przepisanych leków. Dobrze jest też zaopatrzyć się w ciśnieniomierz, pulsoksymetr czy glukometr.

Pomocna jest również opaska SOS (np. Locon Life czy Locon Life Plus). Noszona na nadgarstku pozwala na pomiary ciśnienia krwi, tętna, także saturacji czy temperatury ciała (umożliwia to bardziej zaawansowana opaska Locon Life Plus). Ma także inne walory.

Opaska SOS, dzięki czujnikowi upadku, przyciskowi SOS i opcji całodobowej lokalizacji, pozwala na opiekę bliskich czy ratownika medycznego (rozwiązanie dostępne w przypadku posiadania opaski Locon Life Plus i usługi Teleopieka). To daje poczucie bezpieczeństwa, poprawia komfort codziennego funkcjonowania, a i pozwala szybko zareagować, gdy pojawia się zagrożenie.

Regularne badania i opieka medyczna seniorów. Dlaczego to ważne, gdy dzieci mieszkają za granicą?

Trzymanie ręki na pulsie w przypadku osób starszych jest absolutną koniecznością —zawsze. Pozostawanie w możliwie najlepszej kondycji ma ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy seniorzy nie mogą liczyć na wsparcie dzieci, ponieważ te mieszkają za granicą.

Istnieje wiele rozwiązań opieki nad seniorami tak w formie stacjonarnej, jak i zdalnej. Można bowiem:

  • korzystać z Telemedycyny, to jest umawiać rodzica na wizyty lekarskie (także on-line), poprosić o wypisanie e-recepty na leki stosowane stale, zorganizować e-skierowanie na badania, do szpitala czy sanatorium. Wsparciem jest także Telemedyczna opieka domowa (Tele-homecare),
  • robić zakupy on-line, tak w lokalnych supermarketach, jak i internetowych aptekach, księgarniach, delikatesach, sklepach zielarskich czy ze sprzętem medycznym bądź sportowym,
  • zatrudnić opiekunkę, pielęgniarkę, pomoc domową czy rehabilitanta, w zależności od stanu zdrowia i potrzeb rodzica.

Opieka zdalna nad rodzicem nie jest tym samym, co stała obecność i bezpośrednie wsparcie. Przebywanie na co dzień daleko od siebie sprawia, że pomaganie mamie czy tacie w podeszłym wieku może być udzielana jedynie w ograniczonym zakresie, nie zawsze według potrzeb.

Dlatego tak ważne jest, by rodzic był samodzielny i niezależny na tyle i tak długo, jak to tylko możliwe. Oznacza to, że regularne badania kontrolne i profilaktyczne oraz opieka medyczna seniorów, która ma na to realnym wpływ, jest absolutną koniecznością.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)