Rasy psów

Samojed (Samoyed)

Pies rasy Samojed

Samojed (Samoyed)

Samojed – charakter

Nie bez powodu Samojed nazywany jest uśmiechniętym psem północy. Wszystko za sprawą lekko uniesionych kącików warg, które w połączeniu z ciemnym pigmentem i lekko skośnymi oczami, sprawiają wrażenie, że pies się do nas uśmiecha. Wyraz pyszczka to jednak nie wszystko – już sam charakter tego pupila wskazuje na wielkie pokłady pozytywnej energii, które w nim drzemią. Samojedy to zwierzęta wyjątkowo przyjazne. Uwielbiają bliski kontakt z ludźmi, a swojego właściciela obdarzają ogromem miłości i szczerym uczuciem. Nie lubią przymusu fizycznego, ostrego tonu głosu i złego traktowania – stają się wtedy wycofane, lękliwe, a także nieposłuszne, co może objawiać się skłonnością do niszczenia różnych przedmiotów.

Samojed na spacerze

Grzeczny i ułożony

Samojedy to z natury grzeczne i ułożone psy. Nawet jeżeli jako właściciel popełnimy jakiekolwiek błędy w jego tresurze, czy wychowaniu, raczej nie spowodujemy tym agresywnego zachowania u zwierzęcia. Jeżeli chcemy, by pies na co dzień mieszkał na przydomowym podwórku, na pewno musimy pomyśleć o dobrym ogrodzeniu. I wcale nie chodzi tu o to, że Samojedy lubią uciekać – wręcz przeciwnie – ich przywiązanie do rodziny może być tak duże, że ani myślą udawać się na samotne wojaże po okolicy. Bardziej chodzi o ich bezpieczeństwo – chociaż z natury zwierzęta te są dość czujne, nie wzbudzają w intruzach szczególnego respektu, a ze względu na swój unikalny wygląd i pozytywne, łagodne usposobienie, często padają łupem złodziei.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Aktywny i hałaśliwy

Samojedy bez problemu potrafią przystosować się do życia w mieście. Są aktywne, żywiołowe i potrzebują regularnego ruchu na świeżym powietrzu. Jeżeli chcesz trzymać zwierzę w mieszkaniu lub domu, na pewno musisz pamiętać o tym, że Samojedy są dość hałaśliwe. Ich szczekanie może przypominać dźwięk tłuczonego szkła. Nawet jeżeli właściciel będzie to akceptować, nieprzychylni sąsiedzi już wcale nie muszą. Pamiętajmy o tym w momencie, kiedy decydować się będziemy na przedstawiciela tej rasy w swoim mieszkaniu.

 Pies rasy Samojed  z właścicielem w samochodzie

Historia

Samojed należy do rasy szpiców północnych. Wyhodowany został przez Samojedów zamieszkujących tereny północnej Rosji i Syberii. Początkowo wykorzystywano je do polowań lub pilnowania dobytku. Pełniły także funkcję psów zaprzęgowych i pasterskich. Ze względu na swoją bujną sierść, były również swego rodzaju ochroną przed zimnem – nocą ludzie ogrzewali się ich ciepłym futrem. Od początku były zatem uczone życia w domowym ognisku. Dzisiaj, Samojedy rzadko kiedy wykorzystuje się jako psy zaprzęgowe w wyścigach. Zdecydowanie stały się psami rodzinnymi oraz wystawowymi.

Pies dla dziecka

Samojedy to puszyste przytulanki, które uwielbiają dzieci. I z wzajemnością! Ich łagodna natura sprawia, że idealnie nadają się dla całych rodzin. Świetnie dogadują się z najmłodszymi, są cierpliwe i chętne do zabawy, niemniej należy pamiętać, że każde dziecko trzeba nauczyć odpowiedniego podejścia do zwierzęcia i uczulić je na pewne zachowania.

Samojed – pies dla osób, które lubią sport

Wrodzona potrzeba ruchu i żywy temperament Samojeda sprawiają, że jest on idealnym kompanem nie tylko na długie spacery, ale także na bardziej aktywne spędzanie czasu. Wysportowany właściciel, który ceni sobie ruch w towarzystwie swojego psa, na pewno się nie zawiedzie. Zwierzęta tej rasy są zadaniowe i uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu.

Samojed z lokalizatorem GPS dla psa Locon Dog

Czy Samojed może być trzymany w mieszkaniu?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby psa tej rasy trzymać w mieszkaniu w bloku. Warto jednak pamiętać, że Samojedy uwielbiają i potrzebują przebywać na powietrzu, niezależnie od tego, jaka akurat panuje pogoda. Jeden, czy nawet dwa krótkie spacery to dla nich zdecydowanie za mało. Właściciel tego pięknego zwierzęcia musi więc przygotować się na to, że przynajmniej raz dziennie psa trzeba będzie wziąć na dłuższy spacer, tak żeby ten mógł się porządnie wybiegać. Biorąc pod uwagę zamiłowanie Samojedów do świeżego powietrza, najlepsze warunki będą one miały w domu z ogrodem, do którego codziennie będą mieć nieograniczony dostęp.

Tresura

Chociaż Samojedy szybko i chętnie się uczą, to ich tresura w zakresie ogólnego posłuszeństwa wymaga od właściciela czasu, odpowiedniej motywacji i cierpliwości. Ponieważ psy tej rasy mogą szybko się nudzić, a monotonia zadań powoduje w nich frustrację, nie należy zbyt długo powtarzać tych samych poleceń i poświęcać wielu godzin w ciągu dnia na te same ćwiczenia. Jeżeli chodzi o szczenięta, wymagają one łagodnego, ale jednocześnie bardzo konsekwentnego wychowania. Pozwalanie im na wszystko, na co mają ochotę może sprawić, że nabiorą złych nawyków, których później ciężko będzie się pozbyć. Samojedy najlepiej jest socjalizować z ludźmi i innymi zwierzętami już od małego. Takie zapoznawanie ich z nowymi zjawiskami wpływa pozytywnie na ich rozwój.

Samojed – wygląd i cechy charakterystyczne

Samojedy to psy średniej wielkości. Ich prawidłowa szata jest dwuwarstwowa, prosta i szorstka, z gęstym podszerstkiem i połyskiem. I chociaż suki najczęściej miewają delikatniejszą i krótszą sierść, zwierzęta te są doskonale przygotowane na trudniejsze warunki atmosferyczne. Włos okrywowy u Samojedów (zwłaszcza u samców) tworzy bujną kryzę wokół ramion i szyi. Z przodu łap i na głowie sierść jest krótsza i gładsza, od zewnątrz na uszach natomiast – krótka, uniesiona i gładka. Co ciekawe, uszy od wewnątrz także są mocno owłosione, podobnie jak ogon – ten pokryty jest całkowicie długim włosiem.

Umaszczenie i waga

Psy te najczęściej występują w białym kolorze i właśnie taki jest najbardziej pożądany. Rzadziej zdarza się barwa kremowa lub biała z biszkoptowymi odcieniami. Uroku Samojedom dodają ciemnobrązowe oczy i czarny, kontrastujący z jasną sierścią, nos. Jeżeli chodzi o wzrost, u samców w kłębie wynosi ona najczęściej około 57 cm, u suczek 53 cm (+/- 3 cm). W zależności od rozmiaru i płci waga psów tej rasy waha się między 20, a 30 kg. Samojedy żyją około 9-11 lat.

Samojed na łące w kwiatach

Pielęgnacja

Ponieważ Samojedy obdarzone są bujną sierścią, wydawać by się mogło, że ich pielęgnacja wymaga ogromu pracy i trudu. Wbrew pozorom ich biała szata jest łatwa w utrzymaniu, chociaż wymaga oczywiście odpowiedniego traktowania. Psy tej rasy obficie linieją dwa razy do roku – wtedy też należy zwierzę czesać częściej niż zwykle – najlepiej codziennie za pomocą odpowiedniej szczotki. Jeżeli tego nie zrobimy, istnieje ryzyko, że podszerstek (który wypada najpierw, a zaraz po nim włos okrywowy) może się sfilcować i doprowadzić nawet do nieprzyjemnych stanów zapalnych skóry.

Samojedy należy kąpać w specjalnie dobranych, dobrej jakości szamponach dla psów o białej maści. Rozczesywanie z pewnością ułatwi odżywka nawilżająca. Koniecznie pamiętaj także o regularnym sprawdzaniu uszu, skracaniu pazurów, czy usuwaniu kamienia nazębnego podczas kontroli u weterynarza.

Hodowla

Jeżeli chcesz hodować te piękne zwierzęta i brać z nimi udział w pokazach, czy wystawach, pamiętaj, że Samojeda należy zawsze zaprezentować w naturalnej okrywie włosowej. Jakakolwiek zmiana, czy korekta jego szaty jest niedozwolona. Psa należy wykąpać na 1-2 dni przed pokazem, a następnie wysuszyć letnim powietrzem z suszarki (uważaj, by strumień nie był gorący) jednocześnie rozczesując włosy od samej góry.

Odżywianie

Aby pies przez długie lata był w dobrej formie i kondycji i aby jego sierść była miękka i lśniąca, należy zadbać o jego odpowiednią dietę. Ta zależy oczywiście od wielu uwarunkowań – wieku, warunków, w jakich pies żyje, czy zamiarów właściciela dotyczących pokazywania zwierzęcia na różnych konkursach i wystawach. Niemniej, Samojedy należy karmić wartościową karmą od dobrego producenta. Zwierzęta te potrzebują sporej dawki białka, witamin i minerałów. Składniki zbożowe pies ten powinien otrzymywać w minimalnych ilościach. Dietę warto uzupełniać specjalistycznymi preparatami witaminowymi oraz takimi, które zawierają wapń. Aby wspomóc rozwój i prawidłową pracę stawów, dobrze jest podawać galaretę, na przykład z kurzych łapek.

Karmienie

Wysokoenergetyczne posiłki z pewnością przydadzą się Samojedom aktywnym i intensywnie trenującym. Nie należy jednak karmić psa przed samym wysiłkiem, ponieważ może to doprowadzić do skrętu żołądka. Kiedy zwierzę linieje, warto stosować oleje tłoczone na zimno, na przykład lniane lub rybne. Są one doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można też zdecydować się na preparaty z cynkiem lub biotyną. Starsze psy lub te, które na co dzień są mniej aktywne, zadowolą się mniej kaloryczną dietą. Samojedy należy karmić raz lub dwa razy dziennie. Oczywiście nie należy zapominać o stałym dostępie do wody.

Zdrowie i kondycja

Ze względu na prawo ochrony zwierząt, rygorystyczne zasady i szczegółowe kontrole, Samojedy są stosunkowo odporną i zdrową rasą. Wszelkie tego typu działania mają na celu zatrzymywanie typowych dla tej rasy schorzeń. Oczywiście nie wszystkiego da się uniknąć, dlatego i te psy nadal narażone są na niektóre choroby dziedziczne. Zalicza się do nich między innymi cukrzycę, niewydolność nerek, głuchotę, postępujący zanik siatkówki, dysplazję stawu biodrowego, czy zwężenie drogi odpływu prawej komory powodującą zaburzenia rytmu serca i duszności.

Starsze zwierzęta miewają problemy z prostatą i… nadwagą. Dlatego od małego należy dbać o odpowiednią dietę Samojeda. Psy o białym umaszczeniu częściej mają także problemy z alergiami, w tym z atopowym zapaleniem skóry. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych schorzeń, zawsze należy kupować szczeniaki po przebadanych i zdrowych rodzicach. Zawsze należy także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu zwierzaka przed kleszczami – w jego sierści czasem ciężko zauważyć pasożyty.

Lokalizator GPS dla psa Locon Dog i pies rasy Samojed

Akcesoria

Jak każdy pies, Samojed także potrzebuje kilku różnych akcesoriów. Zadbaj o to, aby wyprowadzać go na spacery w półzaciskowej, lekkiej obroży z taśmy. Zwróć uwagę, czy ta nie zabarwi sierści na jego szyi na inny kolor. Jeżeli chodzi o smycz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby była ona zwykła, zakupiona w sklepie zoologicznym. Dobrze, aby miała odpowiednią długość i pozwoliła psu na swobodny spacer. Jeżeli chcesz, by Twój zwierzak swobodnie się wybiegał, koniecznie wybierz bezpieczny teren, możliwie jak najdalej od ulicznego ruchu. Samojedy uwielbiają zabawki. Warto więc zaopatrzyć swojego pupila w kilka pluszowych, gumowych, czy bawełnianych maskotek. Smakołyki i naturalne gryzaki również dadzą mu dużo radości.

Lokalizator GPS dla psa

Niektóre Samojedy chodzą krok w krok za swoim właścicielem i ani myślą o tym, aby gdziekolwiek się od niego oddalić. Inne jednak z wielką przyjemnością wybierają własne ścieżki i podczas spacerów luzem (bez smyczy) z zaciekawieniem penetrują bliższą lub dalszą okolicę. Jeżeli chcesz mieć bieżącą informację na temat tego, gdzie w danej chwili znajduje się Twój pupil, koniecznie pomyśl o lokalizatorze GPS. Ponieważ urządzenie jest niewielkie i lekkie, Twój zwierzak nie poczuje, że ma przy sobie dodatkowe obciążenie.

Dzięki dedykowanej aplikacji Bezpieczna Rodzina, na swoim telefonie nie tylko w dowolnym momencie sprawdzisz dokładną lokalizację swojego psa – przejrzysz także historię miejsc, w których bywał oraz poznasz jego ulubione zakątki. Co więcej, ustawisz własne strefy bezpieczeństwa, o których opuszczeniu i o powrocie, do których, dowiesz się natychmiast dzięki szybkim powiadomieniom. Jeżeli Twój zwierzak zaginie i zostanie odnaleziony przez obcą osobę, ta używając przycisku S.O.S. znajdującego się na urządzeniu, powiadomi Cię o tym, gdzie znajdziesz swoją zgubę.

GPS dla psa, czyli bezpieczny Samojed

Lokalizator GPS dla psa to także doskonały sposób na zabezpieczenie tego pięknego zwierzęcia przed jego kradzieżą. Rasa ta, ze względu na swój wygląd, urok osobisty oraz cenę, niestety bywa częstym łupem złodziei. Kiedy pies ma przy sobie lokalizator z GPS, uda Ci się szybko ustalić, gdzie się znajduje i pomóc mu bezpiecznie wrócić do domu.

Jeżeli chcesz kupić Samojeda…

Pamiętaj, że decyzja o posiadaniu jakiegokolwiek zwierzęcia zawsze musi być przemyślana i nie powinna być podejmowana pochopnie. Biorąc pod uwagę to, że Samojed wyjątkowo szybko adaptuje się do nowego środowiska i przywiązuje do rodziny, wymaga on zdecydowanego właściciela, który będzie w stanie poświęcić mu dużo czasu i uwagi. Ponieważ psy tej rasy wymagają częstych wybiegów i zadań angażujących ich nie tylko fizycznie, ale też umysłowo, w pustym wciąż domu mogą czuć się po prostu nieszczęśliwe. Wszystkie te potrzeby powinny być uwzględnione już przez hodowcę. Nie powinien on trzymać zwierząt w klatkach, nie dbać o ich wychowanie, czy socjalizację. Profesjonalnego hodowcę trzeba wybrać naprawdę świadomie. Na co zwracać uwagę?

  • Psy u hodowcy powinny czuć się dobrze i bezpiecznie. Od razu zobaczysz, czy są one otwarte do ludzi i innych zwierząt, będziesz w stanie ocenić, czy są apatyczne, agresywne lub strachliwe.
  • Hodowca musi być zrzeszony w związku hodowców. Dobrze jeżeli jego wiedza jest poparta doświadczeniem w opiece nad konkretną rasą.
  • Koniecznie sprawdź, czy rodzice szczeniaka zostali przebadani zanim zostali dopuszczeni do rozrodu. Mały pies powinien posiadać wszystkie papiery, m.in. rodowodowe.
  • Przed sprzedażą, hodowca ma obowiązek poddania psa szczegółowym badaniom zdrowotnym. Szczeniak musi być zaszczepiony i dobrze, jeżeli zostanie zaczipowany.
  • Profesjonalnego hodowcę poznasz także po tym, czy będzie interesował się Tobą i tym, jakie warunki jesteś w stanie zapewnić psu. Niech nie dziwią Cię zatem pytania o Twoje zainteresowania, tryb pracy, czy możliwości mieszkaniowe.
  • Podejrzanie niska cena powinna wzbudzić Twój niepokój. Profesjonalny hodowca, taki, który dba o swoje zwierzęta, wymagać będzie za nie adekwatnej ceny.
  • Cena szczeniaka Samojeda z rodowodem waha się między 4, a 6 tysięcy zł. Wiele zależy oczywiście od tytułów pary rodzicielskiej, pochodzenia i samej hodowli.

 

Samojed z właścicielką i nadajnikiem gps dla psa Locon Dog

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)