Top 5 pomysłów na zabezpieczenie zwierzaka w Sylwestra
Nowy rok lubimy obchodzić hucznie — to nasza tradycja. Niezależnie od tego, czy sylwestrową imprezę organizujemy w domu, czy wybieramy się na bal, jej nieodłącznym elementem jest pokaz fajerwerków, czy sztucznych ogni. Huk petard słychać za to już nawet kilka dni przed zakończeniem starego roku. I chociaż większość z nas lubi ten czas, pamiętajmy, że sylwestrową noc źle mogą znosić nasi czworonożni przyjaciele. Szczególnie właściciele psów i kotów powinni w tym czasie zatroszczyć się o swoje zwierzaki. Co zrobić, aby pod koniec grudnia pomóc naszym zwierzętom? Jak przygotować czworonoga, który boi się huku i hałasu wystrzałów? TOP 5 wskazówek znajdziesz w artykule poniżej.
Sylwestrowe szaleństwo, a spokój zwierzęcia
Istnieją oczywiście zwierzęta, którym hałas nie przeszkadza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że większość psów i kotów panicznie boi się wystrzałów i dźwięków towarzyszących sylwestrowej nocy. Okazuje się, że hałas może sprawiać zwierzakom nawet fizyczny ból! Możemy jednak pomóc naszym pupilom — istnieją sposoby na to, aby wesprzeć ich w tym trudnym dla nich czasie i postarać się chociaż odrobinę zagłuszyć to, co dzieje się na zewnątrz.
1) W sylwestrową noc zostań z pupilem w domu
Jeżeli to możliwe, w ostatnią noc grudnia po prostu zostań w domu. Jeżeli zwierzak zostanie sam, istnieje ryzyko, że jego strach zostanie jeszcze bardziej spotęgowany. Zasłoń i zamknij okna, włącz telewizor lub radio żeby zagłuszyć dźwięki z zewnątrz i pozwól psu lub kotu schować się tam, gdzie będzie się czuł najbardziej komfortowo.
2) Pozwól psu schować się w domu
Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, a Twój czworonożny przyjaciel zazwyczaj pilnuje posesji na zewnątrz, na tę jedną noc pozwól mu schronić się w domu. Jeżeli zaś mieszkasz z pupilem w bloku, zostaw koniecznie otwarte drzwi do łazienki lub innego pomieszczenia, które jest wygłuszone i nie będzie w nim aż tak bardzo słychać wystrzałów. Możemy na sylwestrową noc zanieść tam zwierzakowi posłanie oraz miskę z jedzeniem i wodą. Da mu to poczucie bezpieczeństwa i zwiększy jego komfort.
3) Lokalizator GPS
Inteligentne urządzenia lokalizujące są dziś tak niewielkich rozmiarów, że z powodzeniem można je przymocować do obroży psa lub kota. Decydując się na zakup takiego nadajnika, upewnijmy się, że działa on z dedykowaną aplikacją. Przykładem takiego narzędzia jest lokalizator GPS BZ.01, który kompatybilny jest z polską aplikacją Bezpieczna Rodzina. To rozwiązanie daje nam możliwość szybkiego sprawdzenia na mapie w telefonie bieżącej lokalizacji naszego pupila, historii tras, którymi się przemieszczał, a nawet posłuchamy dzięki niemu otoczenia, w którym znajduje się nasz pies lub kot. Jeżeli przestraszone sylwestrowymi wystrzałami zwierzę ucieknie nam z posesji, domu, lub zerwie się ze smyczy podczas spaceru, zawsze będziemy w stanie szybko je zlokalizować i znaleźć.
Sprawdź lokalizator dla zwierzaka
4) Spacer tylko na smyczy!
Wystrzały słychać często już na kilka dni przed sylwestrem. Warto w tym czasie wyprowadzać zwierzaka na spacer trzymając go na smyczy. Niestety nie daje ona całkowitej gwarancji — wystraszony hałasem zwierzak może się z niej zerwać i po prostu uciec przed siebie. Pamiętajmy więc, aby do smyczy naszego czworonoga przymocować lokalizator GPS. Jeśli zwierzę zerwie się ze smyczy i ucieknie, z łatwością odnajdziemy je w bardzo krótkim czasie. Co więcej, jeśli obca osoba znajdzie naszą zgubę i naciśnie guzik SOS, który znajduje się na urządzeniu, na naszym telefonie pojawi się powiadomienie z najszybszą trasą dotarcia do czworonoga. Odnalezienie naszego przyjaciela wyposażonego w specjalny gadżet, nie będzie więc stanowiło większego problemu.
5) Tabletki na uspokojenie przepisane przez weterynarza
Jeśli nasz zwierzak tak bardzo stresuje się hałasem, że nie pomaga ani otwarta łazienka, ani nasze towarzystwo, warto się zastanowić, czy nie powinniśmy udać się po poradę do lekarza weterynarii i podać zwierzęciu przepisanych przez specjalistę tabletek na uspokojenie. To bardzo dobry pomysł zwłaszcza w przypadku tych najbardziej bojaźliwych czworonogów.
Co zrobić, by zwierzak nie bał się sztucznych ogni i fajerwerków?
Proste metody często faktycznie są najlepsze — aby możliwie jak najbardziej pomóc zwierzakowi przetrwać głośną, sylwestrową noc, koniecznie zamknij i dokładnie zasłoń okna. Dzięki temu rozbłyski na niebie nie będą tak widoczne, a hałas nie będzie aż tak słyszalny. Jeżeli jest w Twoim mieszkaniu lub domu pomieszczenie, w którym nie ma okien, będzie ono najprawdopodobniej najodpowiedniejszym schronem dla Twojego zwierzaka. Niezależnie od rasy Twojego pupila, pamiętaj, że Twój pies lub kot, potrzebuje opieki i chce czuć się bezpiecznie. Pomyśl o tym wcześniej i zaplanuj Sylwestra tak, aby Twój pupil czuł się w trakcie tej nocy jak najlepiej.
Czy pies domowy boi się inaczej?
Chociaż mogłoby się wydawać, że domowe zwierzęta mogą być mniej przyzwyczajone do hałasu, a przez to bardziej strachliwe — nic bardziej mylnego! Wszystko zależy od charakteru, usposobienia i sposobu wychowywania czworonoga. Specjalnie szkolone psy nie boją się wystrzałów, są jednak takie, które po usłyszeniu głośniejszego szelestu od razu chowają się pod sofę lub biegną do swojej budy. To my najlepiej znamy naszego przyjaciela. To my zatem jesteśmy w stanie naprawdę dobrze ocenić to, czy wolno biegające po podwórku zwierzę bez problemu zniesie sylwestrowy hałas, czy może lepiej na jedną noc, dla jego i dla własnego spokoju, znaleźć mu miejsce w domu.