Lokalizatory dla zwierząt

Zaginął pies – co robić?

Zdarzają się sytuacje, gdy nawet najlepiej pilnowany pies ucieknie i się zgubi: przestraszy się czegoś bądź pobiegnie za innym zwierzakiem. Niektórzy wpadają wówczas w panikę i nie wiedzą, co zrobić, by odnaleźć czworonoga. W takiej sytuacji trzeba zachować zimną krew, by móc skupić się na działaniu. Co robić?

Co robić, gdy zaginał pies?

Co robić, gdy zaginął pies? Gdy nawoływanie zwierzęcia nie przynosi pożądanego rezultatu, pojawia się stres i nerwy. Łatwo stracić głowę. Tymczasem najważniejszy jest spokój. Tylko wtedy można przeprowadzić sprawną akcję poszukiwawczą.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Zdarza się, ze zwierzak sam odnajdzie drogę do domu, jednak w wielu przypadkach potrzebna będzie mu pomoc człowieka. Co robić?

Sprawdzić okolicę

Jeśli pies uciekł z domu, najpierw trzeba sprawdzić, czy nie znajduje się na posesji lub w najbliższym sąsiedztwie. Przestraszone zwierzę mogło sobie znaleźć jakąś kryjówkę, zaś towarzyskie odwiedzić innego, mniej lub bardziej znajomego czworonoga.

W sytuacji, gdy psiak zgubił się na spacerze lub w nieznanym sobie miejscu, trzeba sprawdzić okolicę. Warto odtworzyć trasę spacerową, poruszając się powoli i spokojnie, często nawołując psa po imieniu.

Warto poprosić znajomych mieszkających o pomoc. Im szybciej rozpoczną się poszukiwania i im więcej osób będzie w to zaangażowanych, tym większe szanse na szczęśliwe zakończenie historii.

Skontaktować się z różnymi instytucjami

Zaginięcie psa warto zgłosić do straży miejskiej. Można również udać się na komisariat policji, odwiedzić okoliczne schroniska (lub skontaktować się telefonicznie bądź mailowo). Dobrze mieć zdjęcie psa.

O zaginięciu psiaka dobrze jest powiadomić okoliczne lecznicze zwierząt i gabinety weterynaryjne. W wielu miejscach są specjalne tablice, na których można umieszczać ogłoszenia.

Gdy pies miał zarejestrowany chip, należy zgłosić jego zaginięcie, kontaktując się z bazą lub udać się do miejsca, w którym był zakładany.

Rozwieszać ogłoszenia

Gdy zaginął pies, trzeba jak najszybciej napisać ogłoszenie, po czym zamieścić je:

  • w okolicy zaginięcia (ważne, by były to dobrze widoczne miejsca, takie jak przystanki autobusowe, sklepy spożywcze, przejścia dla pieszych),
  • tam, gdzie najczęściej bywał psiak,
  • w lokalnej prasie,
  • w internecie, w mediach społecznościowych (informacja może być udostępniana, co znacznie zwiększa zasięg odbioru).

Jak napisać ogłoszenie o zaginięciu psa? Przede wszystkim powinno być ono zwięzłe, krótkie i czytelne. Dobrze, jeśli zawiera zdjęcie psa oraz takie informacje jak jego imię, rasa, cechy charakterystyczne, numer telefonu właściciela, data i miejsce zaginięcia.

Przydatne są również informacje o ewentualnym chipie czy obroży, także chorobie czy charakterze. W miarę możliwości warto zaoferować nagrodę pieniężną za informację na temat miejsca pobytu psa.

Zaginął pies, co robić

Co robić, by nie zaginął pies?

Aby pies nie zaginął, należy go pilnować tak w ogrodzie, jak i na spacerze. Nie należy spuszczać go ze smyczy w parku czy w lesie. O tym, czy niezbędny jest kojec, przeczytasz w naszym artykule.

Wielu właścicieli czipuje swoje psy i jest to dobra decyzja. Chipowanie zwierząt polega na wszczepieniu mikrochipa pod skórę, konieczna jest także rejestracja, czyli umieszczenie  numeru mikrochipa wraz z danymi właściciela w specjalnej bazie. Więcej o zaletach, jakie ma chip dla psa, dowiesz się z naszego artykułu.

Rejestracji można dokonać w lecznicy zaraz po wszczepieniu chipa lub na własną rękę. Istnieje kilka baz danych. Niektóre miasta posiadają własne serwisy rejestracyjne, funkcjonują również systemy ogólnopolskie oraz o statusie europejskim.

Przydatna jest także:

  • dobra jakościowo smycz, obroża czy szelki. Jeżeli smycz jest przetarta lub pogryziona, łatwo ją zerwać. Gdy jest za duża, pies łatwo może wysunąć głowę i uciec,
  • obroża z numerem telefonu właściciela lub specjalna zawieszka (adresówka),
  • nadajnik GPS, który wskazuje miejsce przebywania psa.

Dlaczego warto mieć lokalizator GPS dla psa Locon Dog? Przede wszystkim urządzenie umożliwia dostęp do najważniejszych informacji o lokalizacji czworonoga 24/7. W aplikacji zawsze zobaczysz, dokąd pobiegł zwierzak, a jeśli znajdzie go obca osoba, dzięki przyciskowi SOS da ci znać, gdzie przebywa zguba.

To jednak nie wszystko. Dzięki temu, że urządzenie ma nasłuch otoczenia, możesz sprawdzić, jak zachowuje się pies, gdy nikogo nie ma w domu. Sprawdzisz, czy piszczy, dużo szczeka, czy może spokojnie czeka na powrót domowników.

Możliwe jest także zdalne wydawanie komend. Ciekawym rozwiązaniem jest także funkcja „Zaproś na spacer”, która pozwala socjalizować psa, ale i spędzać czas w towarzystwie innych właścicieli czworonogów z okolicy.

Lokalizator GPS dla psa Locon Dog odporny na deszcz, zachlapanie i pływanie psa w wodzie. Jest nieduży i bardzo lekki, waży zaledwie 36 gramów, dlatego nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Ma wbudowaną kartę SIM (bez umowy) oraz baterię, która na jednym ładowaniu działa do 10 dni.

 

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)