Znaczenie życia społecznego dla osób starszych: korzyści i sposoby utrzymania aktywności społecznej
Utrzymanie aktywności społecznej przez osoby starsze jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Według specjalistów to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, warunek harmonijnego życia, czynnik opóźniający procesy starzenia oraz podstawa leczenia wielu chorób. Jakie przynosi korzyści? Jakie są sposoby na jej utrzymanie?
Jakie jest znaczenie życia społecznego dla osób starszych?
Dla osób starszych życie społeczne, czyli spotkania z ludźmi, uczestniczenie w wydarzeniach i imprezach, bycie częścią różnych społeczności, jest niezwykle ważne, ponieważ pomaga zachować szeroko rozumianą sprawność fizyczną, psychiczną i intelektualną. Co to dokładnie znaczy? Jakie są korzyści z utrzymywania aktywności społecznej?
Życie społeczne osób starszych — inwestycja w zdrowie
Utrzymanie aktywności społecznej przez osoby starsze, ponieważ może zachęcać do wychodzenia z domu i podejmowania aktywności fizycznej, przynosi korzyści zdrowotne, takie jak poprawa sprawności fizycznej, kondycji i wydolności, równowagi i koordynacji. Oznacza także obniżenie ryzyka wielu chorób sercowo-naczyniowych czy metabolicznych, także osteoporozy.
Aktywność społeczna osób starszych — poprawa zdrowia psychicznego
Aktywność społeczna seniorów pozwala na zachowanie zdrowia psychicznego. Nawiązywanie i utrzymywanie relacji oraz interakcje społeczne:
- poprawiają nastrój,
- łagodzą napięcie, stres, lęk,
- pomagają zapobiegać depresji,
- zwiększają poczucie własnej wartości,
- dbają o pozytywne nastawienie do życia.
Zwykle osoby starsze, które są aktywne towarzysko i społecznie, są bardziej radosne, optymistyczne i zadowolone z życia.
Życie społeczne seniorów — poprawa funkcji poznawczych
Życie społeczne w przypadku seniorów to także stymulacja umysłu. Uczestniczenie w różnych wydarzeniach społecznych, aktywnościach kulturalnych, spotkaniach i dyskusjach może poprawić funkcje poznawcze i pomagać w utrzymaniu zdolności intelektualnych. Takie treningi umysłu to także element działań zorientowanych na zapobieganie chorobom wieku starczego, na przykład demencji czy choroby Alzheimera.
Aktywność społeczna osób starszych — wsparcie emocjonalne
Poczucie bycia częścią społeczności sprzyja wymianie myśli, opinii i doświadczeń, a także dzieleniu się radościami i smutkami. To zapewnia wsparcie emocjonalne, które jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy osoba starsza jest samotna, ponieważ nie ma bliskich bądź ci są w z jakichś powodów mało bądź rzadko obecni w jej życiu.
Co ważne, interakcje społeczne wspierają rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, empatii i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Aktywność społeczna seniorów — poczucie przynależności
Bycie częścią społeczności daje poczucie przynależności i więzi z innymi ludźmi. To może przyczynić się do poprawy samopoczucia i odczuwania większej satysfakcji z życia.
Aktywne uczestnictwo w życiu społecznym może zapobiec izolacji społecznej, która może prowadzić do depresji i innych problemów zdrowotnych.
Życie społeczne osób w podeszły wieku — rozwój osobisty i realizowanie pasji
Aktywny udział w życiu społecznym pozwala również realizować pasje i pielęgnować zainteresowania, poszerzać horyzonty i zdobywać nowe umiejętności. To sprzyja rozwojowi osobistemu, co z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie i satysfakcję z życia.
Sposoby na utrzymanie aktywności społecznej osób starszych
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym osoby starsze mogą być aktywne społecznie. Doskonałym pomysłem są:
- spotkania z przyjaciółmi i rodziną — w domu, w restauracjach, w kinie, na spacerze czy podczas wspólnych wyjazdów,
- uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w klubach (np. klubach seniora), stowarzyszeniach, organizacjach charytatywnych, religijnych czy społecznych,
- kursy i warsztaty rękodzieła, kulinarne, teatralne, malarskie i inne, ale i zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
- zajęcia sportowe, takie jak gimnastyka, joga, taniec, gimnastyka w wodzie, nordic walking,
- kluby książki, gdzie można dyskutować na temat przeczytanych książek,
- wolontariat w lokalnych organizacjach, na przykład schroniskach dla bezdomnych czy bibliotekach,
- uczestniczenie w wydarzeniach społecznych, takich jak koncerty, wystawy, spotkania klubowe, wykłady czy wycieczki,
- spotkania w ramach grupy wsparcia dla osób starszych.
Najważniejsze jest, aby osoby starsze wybierały aktywności zgodne z ich zainteresowaniami i preferencjami oraz możliwościami. Dzięki temu sprawiają przyjemność, dają radość, a i pozwalają korzystać z jej licznych korzyści.