Monitoring zdrowia, Opieka nad seniorem

Jak wybrać odpowiednią usługę teleopieki dla swoich potrzeb

usluga teleopieki dla twoich potrzeb

Jak wybrać odpowiednią usługę teleopieki dla swoich potrzeb?

Teleopieka to rozwiązanie, które dzięki nowoczesnej technologii wspiera osoby o różnych potrzebach. Z jej dobrodziejstwa korzystają najczęściej ludzie w podeszłym wieku, mieszkający samodzielnie, zmagający się z niepełnosprawnością i chorobami przewlekłymi. Korzystają z niej, gdy chcą być niezależni, ale potrzebują wsparcia i monitoringu zdrowia przez całą dobę. To istotne wsparcie dla osób szukających opieki domowej dla swoich rodziców. Jak wybrać odpowiednią usługę?

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Co to jest teleopieka?

Teleopieka – zarówno domowa, jak i mobilna – z definicji oznacza usługi świadczone na odległość z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Obejmuje całodobowy, zdalny monitoring zdrowia i sposobu zachowania podopiecznego oraz jego bezpieczeństwa oraz wsparcie w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

System teleopieki oferuje różne rozwiązania. Mogą to być zarówno najprostsze przyciski alarmowe, jak i zaawansowane technologicznie inteligentne domy. Optymalnym, a i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest usługa teleopieki realizowanej dzięki łatwej w obsłudze opasce SOS.

Opaska SOS to proste, nieduże, nowoczesne i wielofunkcyjne urządzenie, które:

  • monitoruje parametry zdrowia, takie jak ciśnienie tętnicze, puls, temperatura ciała czy saturacja,
  • ma wbudowany czujnik upadku i przycisk SOS,
  • umożliwia lokalizację 24/7 oraz rozmowy telefoniczne z zaufanymi, zdefiniowanym i w opasce kontaktami.

Zapewnia wsparcie osoby z rodziny, ale i ratownika medycznego. To zdecydowanie wpływa na jakość codziennego funkcjonowania.

Dla kogo teleopieka ratownika?

Teleopieka z opaską SOS to rozwiązanie, które sprzyja zachowaniu niezależności we własnym domu osobom starszym, niepełnosprawnym i niesamodzielnym. Umożliwia pozostawanie w środowisku domowym przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka i zagrożeń dla zdrowia i życia.

Często korzystają z niej osoby muszące zapewnić opiekę domową osobie starszej, często niesamodzielnej, wymagającej stałego kontaktu, nadzoru. To właśnie opiekunowie zmagają się z problemami osób starszych. Czują duże brzemię odpowiedzialności na swoich barkach.

Na teleopiekę i wsparcie ratownika z centrum medycznego powinny zdecydować się także osoby młodsze, które zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi, w szczególności chorobami:

  • układu oddechowego (np. POChP — przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, zapalenie płuc, mukowiscydoza, ostre infekcje dróg oddechowych, gruźlica, nowotwór płuca),
  • układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienie, choroba wieńcowa, niedociśnienie, niewydolność serca, arytmia, przebyte incydenty kardiologiczne — zawał czy udar mózgu).

Usługa teleopieki i opaska SOS sprawdzają się także w przypadku osób zmagających się z chorobami neurodegeneracyjnymi (np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, demencja starcza), innymi chorobami neurologicznymi czy wielu starczego, ale i chorobami metabolicznymi (np. dna moczanowa, cukrzyca).

Opaska SOS i usługa teleopieki jest realnym wsparciem również dla osób borykających się z niedyspozycją związaną z chorobą wzroku (np. zaćma, niedowidzenie, jaskra), chorobą kości i stawów (np. osteoporoza, artretyzm, zapalenie stawów), ale też chorobą natury psychicznej (np. fobia społeczna, zaburzenia lękowe z napadami lęku, natręctwa, zaburzenia hipochondryczne, nerwica, depresja, lęk ciężka reakcja na stres, zaburzenia dysocjacyjne, uporczywe bóle psychogenne).

Jak działa teleopieka ratownika medycznego?

Osoba użytkująca opaskę SOS oraz korzystająca z usługi teleopieki jest objęta ochroną oraz monitoringiem zdrowia przez całą dobę. Gdy znajdzie się w sytuacji zagrożenia, zostanie jej udzielona pomoc. Jak to działa?

Dzięki sygnałowi SOS osoba starsza, chorująca przewlekle, mieszkająca samotnie czy nie w pełni sprawna – w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia lub odczuwania zagrożenia – może zaalarmować ratownika centrum medycznego.

Ponadto czujniki zdalnie monitorujące bezpieczeństwo podopiecznego automatycznie wychwytują i sygnalizują zachowania zaprogramowane jako niepokojące. Mowa zarówno o upadku (co wykryje zainstalowany w opasce SOS Locon czujnik upadku), jak i niepokojących parametrach zdrowia, na przykład zbyt niskim lub wysokim ciśnieniu (pomiary są widoczne dla pracownika centrum medycznego w panelu użytkownika).

Dlaczego warto zdecydować się na teleopiekę?

Odbiór sygnału przez ratownika medycznego umożliwia podjęcie szybkiej reakcji (np. wysłaniu karetki pogotowia), co zapobiega lub ogranicza ich niekorzystne skutki. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o korzyści płynących z teleopieki.

Teleopieka zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa psychicznego, zwiększa komfort funkcjonowania, a w przypadku osób nie w pełni samodzielnych wydłuża okres samodzielnego i niezależnego funkcjonowania we własnym domu. Teleopieka dla seniora czy osoby niepełnosprawnej to często jedyna opcja pozwalająca żyć samodzielnie.

Zarówno opaska SOS, jak i teleopieka służy także opiekunom użytwkoników. Ułatwia łączenie życia zawodowego i zadań związanych z pełnieniem opieki, często zdalnej. Daje możliwość dyskretnego monitorowania sytuacji zdrowotnej i życiowej rodziców czy dziadków, bez konieczności stałej obecności.

Jak wybrać odpowiednią usługę teleopieki dla swoich potrzeb?

Niezależnie od wieku, podejmowanej aktywności fizycznej, stanu zdrowia czy sytuacji bytowej, warto otoczyć się opieką. Jak dobrać ją do swoich potrzeb? Można zdecydować się na rozwiązanie kompleksowe, uniwersalne i optymalne.

Doskonałą opcją dla osób dbających o zdrowie i idealnym kołem ratunkowym dla ludzi zmagających się z problemami zdrowotnymi jest teleopieka ratownika z Centrum Medycznego dostępna dla użytkowników opasek SOS Locon Life Plus. Pakiet ten sprawdza się, ponieważ umożliwia monitorowanie zdrowia i trzymanie ręki na pulsie oraz natychmiastowe działania w sytuacji zagrożenia. Co to znaczy?

Gdy osoba nosząca na nadgarstku opaskę SOS nie odbierze połączenia od ratownika, który zostaje poinformowany przez system o zagrożeniu, ten alarmuje odpowiednie służy (np. wysyła karetkę pogotowia). To re zapewnia maksymalny komfort, poczucie bezpieczeństwa i spokój, ale także zdalną opiekę na najwyższym poziomie.