Ciśnienie krwi to jeden z ważniejszych wskaźników świadczących o naszym zdrowiu. Eksperci zalecają, aby nawet osoby młode regularnie mierzyły sobie ciśnienie tętnicze, bo wczesne zdiagnozowanie problemu pozwala uniknąć poważnych konsekwencji.
Warto także pamiętać, że nadciśnienie jest obecnie jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych i jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów. Sprawdźmy, jakie ciśnienie jest niebezpieczne i jak reagować na niepokojące pomiary.
Jak prezentują się normy prawidłowego ciśnienia?
Za optymalne ciśnienie tętnicze krwi uważa się wynik 120/80 mm Hg, gdzie 120 to ciśnienie skurczowe, natomiast 80 to ciśnienie rozkurczowe. To książkowy wynik, który podaje się za wzór. W praktyce, normy mogą się jednak nieznacznie różnić w zależności od wieku.
U osób starszych częściej obserwuje się wyższe ciśnienie tętnicze. Jako dolną granicę normy możemy uznać ciśnienie 100/60 mm Hg. Poniżej tych norm mówimy o niedociśnieniu, którego również nie można bagatelizować.
Górna granica normy to 129/84 mm Hg, jednak wyniki do 139/89 mm Hg uważa się za ciśnienie wysokie prawidłowe. Pierwszy stopień nadciśnienia zaczyna się od granicy 140/90 mm Hg.
Wysokie ciśnienie krwi – kiedy robi się niebezpieczne?
Wyniki w przedziale 130-139/85-89 mm Hg są uważane za ciśnienie wysokie prawidłowe.
Generalnie takie ciśnienie tętnicze nie budzi jeszcze poważnych obaw, ale jeśli utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, wówczas warto zaczerpnąć rady lekarza. Być może dobrą decyzją będzie zastosowanie leków lub naturalnych środków zaradczych, które pozwolą nieco obniżyć ciśnienie krwi.
Problem zaczyna się natomiast w przypadku wyników powyżej 140/90 mm Hg. W przedziale 140-159/90-99 mm Hg mieści się nadciśnienia stopnia 1 (łagodne). W przedziale 160-179/100-109 mm HG nadciśnienie stopnia 2 (umiarkowane), natomiast w przedziale powyżej 180/110 mmHg nadciśnienie stopnia 3 (ciężkie).
Warto także wspomnieć, że istnieje coś takiego, jak nadciśnienie izolowane skurczowe, w których można zauważyć zbyt wysokie ciśnienie skurczowe (powyżej 140 mm Hg) przy jednoczesnym prawidłowym ciśnieniu rozkurczowym (poniżej 90 mm Hg).
Takie wyniki obserwuje się często u osób starszych, a przyczyną może być sztywność tętnic. Do potencjalnych przyczyn takiego stanu rzeczy zaliczyć można również: cukrzycę, niedoczynność tarczycy, niedomykalność zastawki aorty.
Czy niskie ciśnienie krwi może być niebezpieczne?
Zazwyczaj to zbyt wysokie ciśnienie krwi jest sygnałem alarmowym i zachęca do zmiany trybu życia. Niedociśnienie, określane jako hipotonia to stan, w którym ciśnienie tętnicze krwi wynosi poniżej 100/60 mm Hg.
Jeśli takie ciśnienie zdarza się sporadycznie, zwykle nie stanowi powodów do niepokoju i może mieć związek z dyspozycją dnia, branymi lekami, pogodą. Jeśli jednak problem się nagminnie powtarza, wówczas należy udać się do lekarza, ponieważ niskie ciśnienie krwi może być objawem poważnych chorób, np. niedoczynności tarczycy.
Ponadto, hipotonia znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, powodując szereg objawów. Stałe uczucie zmęczenia, zawroty głowy, ciągłe osłabienie ściany tętnic, złe samopoczucie, problemy z koncentracją, problemy ze snem, zaburzenia rytmu serca, omdlenia (zwłaszcza przy hipotonii ortostatycznej).
Które ciśnienie jest bardziej niebezpieczne?
Znacznie częstszym problemem jest zbyt wysokie ciśnienie krwi, czyli hipertonia. Nadciśnienie jest uznawane za poważną chorobę cywilizacyjną i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów. W praktyce jednak, jeśli normy ciśnienia tętniczego krwi stale odbiegają w drugą stronę, czyli w stronę niedociśnienia (hipotonii), takiego problemu również nie należy lekceważyć.
Wielu specjalistów zachęca do regularnego mierzenia ciśnienia krwi, ponieważ jest to jeden z głównych wskaźników naszego zdrowia oraz ogólnego stanu organizmu. Warto reagować na wszelkie odstępstwa od normy, ponieważ w szerszej perspektywie czasu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Szczególnie niebezpieczne są potencjalne skutki nadciśnienia, na czele z zawałem serca oraz udarem mózgu.
Czy ciśnienie 160 na 100 jest niebezpieczne?
Wynik na poziomie 160/100 mmHg jest klasyfikowany jako nadciśnienie tętnicze II stopnia, czyli nadciśnienie umiarkowane. W praktyce jest to dolna granica tego nadciśnienia. Czy jest ono niebezpieczne? Jeśli jest to chwilowy i sporadyczny skok ciśnienia, nie, takie ciśnienie nie stwarza jeszcze bezpośredniego zagrożenia życia, choć można już odczuwać liczne objawy wysokiego ciśnienia, takie jak: ucisk w głowie, zawroty i bóle głowy, zmęczenie, nerwowość, duszność, kołatanie serca.
Jeśli jednak wysokie ciśnieni tętnicze 160 na 100 utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, a osoba mierzy takie ciśnienie regularnie, wówczas należy udać się do lekarza, gdyż nadciśnienie umiarkowane w szerszej perspektywie czasu może szkodzić naszemu zdrowiu oraz wpływa niekorzystnie na jakość życia.
Także nadciśnienie łagodne, czyli poniżej 160 na 100 może być sygnałem alarmowym. Warto pamiętać, że problem może się nasilać, natomiast szybka diagnoza ułatwia pozbycie się problemu oraz uniknięcie poważnych konsekwencji. Chwilowo podwyższone ciśnienie krwi może być natomiast spowodowane stresem, zdenerwowaniem lub wypiciem kawy.
Przy jakim ciśnieniu jechać do szpitala?
Bardzo wysokie ciśnienie tętnicze może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia i potrzebna jest natychmiastowa reakcja. Najpoważniejsze jest nadciśnienie tętnicze III stopnia, czyli wyniki powyżej 180/110 mm Hg. Jeśli po raz pierwszy obserwujesz u siebie taki pomiar, odczekaj przez 15 minut. W tym czasie usiądź lub połóż się, głęboko i spokojnie oddychaj, spróbuj się zrelaksować. Jeśli ciśnieni wróci do normy, wówczas nie jest konieczna wizyta na pogotowiu, ale na pewno należy odwiedzić lekarza i powiedzieć mu o tym problemie.
Jeśli wartości ciśnienia skurczowego wynoszą powyżej 180 mm Hg, a próba relaksacji nie przynosi poprawy. Wówczas trzeba koniecznie zgłosić się na pogotowie ratunkowe. Szczególnie groźna jest sytuacja, w której nadciśnienie tętnicze III stopnia idzie w parze z uczuciem ucisku i bólu w klatce piersiowej.
Taki stan rzeczy kwalifikuje się nawet do wezwania karetki, ponieważ może to być stan przedzawałowy i liczy się tu każda sekunda. Sygnałem alarmowym jest szczególnie wysoki wynik ciśnienia skurczowego (powyżej 180 mm Hg), nawet jeśli ciśnienie rozkurczowe jest prawidłowe.
Jakie ciśnienie powoduje śmierć?
Jeśli chodzi o niskie ciśnienie tętnicze, zagrożeniem jest wynik 100/50 mm Hg, ale zwykle w szerszej perspektywie czasu. Może oznaczać zaburzenia pracy układu krążenia, które mogą się stopniowo nasilać. Przy ciśnieniu poniżej 50/20 mm Hg zagrożenie życia jest już bardzo realnie. Niższe wyniki nie są nawet odczytywane przez większość ciśnieniomierzy. Tak niskie ciśnienie zazwyczaj ma jednak przyczynę w postaci intensywnego krwawienia.
Natomiast w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia krwi, zagrożenie pojawia się przy wynikach powyżej 180/110 mm Hg, czyli przy nadciśnieniu III stopnia. Zagrożenie jest szczególnie duże w sytuacji, gdy pomiarowi towarzyszą objawy, takie jak uczucie ucisku oraz bólu w klatce piersiowej, co może oznaczać stan przedzawałowy.
Z kolei problemy z widzeniem, drętwienie twarzy i kończyn, ból głowy, problemy z zachowaniem równowagi lub kłopoty z mówieniem mogą być objawem udaru mózgu. W obu tych przypadkach niezbędna jest natychmiastowa reakcja.
Jakie konsekwencje może mieć zbyt wysokie ciśnienie?
W sieci coraz częściej można napotkać pytania o to, jakie ciśnienie jest niebezpieczne. To pokazuje, jak poważny i wszechobecny jest problem nadciśnienia, z którym boryka się nawet ok. 10 mln dorosłych Polaków. Jest to choroba cywilizacyjna, która może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Zbyt wysokie ciśnienie jest niebezpieczne, ale również utrudnia prawidłowe funkcjonowanie, ponieważ daje szereg nieprzyjemnych objawów. Nadciśnienie bezwzględnie wymaga leczenia, a wcześniej dokładnej diagnostyki, która pozwoli wskazać, jaki jest bezpośredni powód takiego stanu rzeczy.
W szerszej perspektywie czasu, nadciśnienie tętnicze może prowadzić do przedwczesnej śmierci. A do głównych przyczyn zalicza się zawał serca oraz udar mózgu. Powikłaniem nadciśnienia może być również niewydolność serca. Należy także pamiętać, że zbyt wysokie ciśnienie krwi może mieć charakter wtórny, to znaczy być następstwem innych chorób lub dolegliwości.
Przykładem są choroby nerek, choroby tarczycy, rdzenia i kory nadnerczy, przysadki mózgowej, wady serca, a także zespół obturacyjnego bezdechu sennego. Przyczyną wtórnego nadciśnienia może być również stosowanie niektórych leków. Biorąc pod uwagę, jak niebezpieczne jest zbyt wysokie ciśnienie krwi, warto sprawić, aby regularne pomiary stały się powszechną profilaktyką.
W jaki sposób walczyć z nadciśnieniem?
Przyczyną zbyt wysokiego ciśnienia krwi jest niezdrowy tryb życia: źle zbilansowana dieta, brak aktywności fizycznej, ciągły stres, picie zbyt dużej ilości kawy, palenie papierosów, picie alkoholu w nadmiarze. W takich sytuacjach zazwyczaj wystarczą domowe sposoby, a mianowicie wprowadzenie zdrowej profilaktyki, która pozwoli poprawić pracę układu krążenia. Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, prawidłowo zbilansowana dieta, systematyczne ćwiczenia relaksacyjne i unikanie stresu, unikanie używek: kawy, papierosów, alkoholu. W zdecydowanej większości przypadków takie leczenie jest wystarczające.
Warto jednak udać się do lekarza, ponieważ w gabinecie lekarskim możemy usłyszeć więcej wskazówek, a ponadto poszerzyć diagnostykę. Należy pamiętać, że nadciśnienie wtórne jest powiązane z inną chorobą lub stosowaniem niektórych leków. Sposobem leczenia wysokiego ciśnienia jest także stosowanie leków farmakologicznych, które można wykorzystać także w przypadku nagłego skoku ciśnienia. Czasami, nadciśnienie pojawia się także w czasie ciąży i także w tym przypadku kobiety powinny zasięgnąć rady lekarza.