Wakacje z psem mogą być wspaniała przygodą, ale nie zawsze tak bywa. Aby urlop z czworonogiem nie był koszmarem i udręką, zarówno dla właściciela, jak i pupila, trzeba się do niego dobrze przygotować. To pozwoli nie tylko miło spędzić czas, ale i uniknąć stresu, także w wielu nieprzewidzianych okolicznościach. O czym pamiętać?
Wakacje z psem — co jest ważne?
Decydując się na spędzenie wakacji z psem bardzo ważne jest, by dobrze przemyśleć kilka kwestii.
Jeśli czujesz bądź wiesz, że zabranie psa na wakacje nie jest dobrym pomysłem, pomyśl o zostawieniu go u zaufanej osoby lub w dobrym psim hotelu. Jeżeli zaś masz pewność, że wspólny urlop z czworonożnym przyjacielem to dobre rozwiązanie, nie pozostaje ci nic innego, jak się dobrze przygotować. Co jest ważne?
1.Odpowiedni ekwipunek
Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni ekwipunek. Jak wygląda checklista przedmiotów, które powinny się znaleźć w psim bagażu? Otóż takie akcesoria jak:
- apteczka, w której znajduje się środek odkażający, gaziki i bandaże, przyjmowane przez psa leki, przyrząd do wyciągania kleszczy,
- smycz, obroża/szelki, kaganiec,
- legowisko lub kocyk,
- dwie miski – na wodę i pokarm suchy bądź mokry,
- karma i smakołyki, by nie kupować jedzenia przypadkowego, co może wywołać reakcję alergiczną bądź niestrawność,
- przybory do pielęgnacji, takie jak szczotka do wyczesywania sierści, szampon, także płyn do przemywania oczu,
- woreczki na psie odchody,
- ulubione zabawki,
- specjalna smycz samochodowa oraz szelki samochodowe, które zapewnią bezpieczeństwo psu i pasażerom.
Więcej o przydatnych gadżetach dla psa przeczytasz w naszym artykule.
-
Szczepienia oraz ochrona przed kleszczami
Przed wyjazdem zadbaj o szczepienia psa oraz ochronę przed kleszczami i pchłami, a także pasożytami wewnętrznymi. To bardzo ważne, ponieważ pozwala uniknąć wielu sytuacji, które mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale i groźne dla zdrowia, a nawet życia psa.
Zabierz książeczkę zdrowia psa z poświadczeniem wykonania niezbędnych szczepień, badań i odrobaczenia. Przed każdą dłuższą podróżą skonsultuj się z weterynarzem.
Jeżeli wybierasz się na wakacje z psem za granicę, pamiętaj że w krajach Unii Europejskiej każdy pies musi:
- posiadać aktualny paszport,
- mieć wszczepiony chip identyfikacyjny,
- być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.
-
Socjalizacja psa i umiejętność przebywania w samotności
Przed wyjazdem na wakacje przyzwyczaj psa do samotności. Przyda się to zwłaszcza wtedy, gdy w miejscu wypoczynku panuje wysoka temperatura. Zabieranie wówczas psa ze sobą na plażę nie jest najlepszym pomysłem. Psiak musi być więc przyzwyczajony do tego, że czasem zostaje sam – i to w obcym sobie miejscu.
Zabieraj psa w różne miejsca: na spacer zarówno do lasu, jak i na uczęszczany przed wiele osób deptak, do restauracji. Dzięki temu zwierzak uniknie stresu związanego z ilością bodźców.
Przyzwyczaj też psa do kagańca. To ważne w różnych okolicznościach i konieczne, jeśli planujesz korzystanie z komunikacji miejskiej.
Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia. Jeżeli twój pies nigdy nie podróżował samochodem, nie rzucaj go na głęboką wodę, to jest nie zabieraj go od razu w kilkugodzinną podróż wyprawy. Musisz przyzwyczaić go do jazdy samochodem, zabierając na krótkie przejażdżki, najlepiej wydłużając dystans.
-
Bezpieczeństwo psa
Przed wyjazdem z psem na wakacje zadbaj o to, by łatwo znaleźć czworonoga, gdy ten się zgubi. Wiadomo, że pupila zawsze należy mieć na oku, jednak zdarzają się sytuacje, że czynnik ludzki zawodzi. Co zatem zrobić?
Można psa zaczipować. Pamiętaj jednak, że wszczepienie mikrochipa pod skórę zwierzęcia to nie wszystko. Konieczna jest także rejestracja, czyli umieszczenie numeru mikrochipa wraz z danymi właściciela w specjalnej bazie. Jeśli wybierasz się za granicę, zdecyduj się na system o statusie europejskim.
Przydatna jest także dobra jakościowo smycz, obroża czy szelki. Jeżeli smycz jest przetarta lub pogryziona, łatwo ją zerwać. Gdy jest za duża, pies łatwo może wysunąć głowę i uciec.
Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie psa w obrożę z numerem telefonu właściciela lub specjalną zawieszkę (adresówka). Super pomysłem jest również zakupienie nadajnika GPS, który wskazuje miejsce przebywania psa.
Jeśli zdecydujesz się na lokalizator GPS dla psa Locon Dog Max, będziesz mieć dostęp do najważniejszych informacji o lokalizacji czworonoga 24/7. W aplikacji zawsze zobaczysz, dokąd pobiegł zwierzak, a jeśli znajdzie go obca osoba, dzięki przyciskowi SOS da ci znać, gdzie przebywa zguba.
To jednak nie wszystko. Dzięki opasce możliwe jest także zdalne wydawanie komend, a dzięki temu, że urządzenie ma nasłuch otoczenia, możesz sprawdzić, jak zachowuje się pies, kiedy przebywa sam.
Lokalizator GPS dla psa Locon Dog Odporny na deszcz, zachlapanie i pływanie psa w wodzie. Jest nieduży i bardzo lekki, waży zaledwie 36 gramów, dlatego nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Ma zbudowaną kartę SIM (bez umowy) oraz baterię, która na jednym ładowaniu działa do 10 dni.
-
Nocleg przyjazny psom
Wybierając apartament czy dom wakacyjny, szukaj miejsc przyjaznych dla zwierząt. Zwróć uwagę, by w najbliższej okolicy znajdował się trawnik, las czy psi wybieg. Wybieraj przy tym miejsca i aktywności, które sprawią przyjemność i ludziom, i psu (np. nie jest dobrym pomysłem zabieranie na łódź psa, który boi się wody, a kanapowca na obóz wędrowny).