Monitoring zdrowia

Zdalna opieka nad tatą — jak to zrobić?

zdalna opieka nad tatą

Zdalna opieka nad tatą — jak to zrobić? Czy to w ogóle możliwe? Jeśli jesteś osobą, która się nad tym zastanawia, spieszymy donieść, że istnieją różne rozwiązania, które służą realną pomocą, dają przy tym poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. Jak opiekować się rodzicem na odległość?

Zdalna opieka nad tatą — jak to zrobić?

Zdalna opieka nad tatą to poważna sprawa. Jak to zrobić? Jakie rozważyć opcje, by być blisko, służyć pomocą i wsparciem w sytuacji, która ogranicza bezpośrednie działania? Jeśli tata potrzebuje pomocy, zorganizuj ją. Możliwości jest kilka. Są to zarówno działania refundowane przez NFZ, jak i finansowane ze środków własnych. Osobą starszą mogą bowiem opiekować się nie tylko osoby bliskie, to jest dzieci czy wnuki, prawnuki, ale również:

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport
  • pracownicy MOPS, pielęgniarki w ramach systemu NFZ,
  • opiekunowie finansowani ze środków własnych taty bądź jego rodziny,
  • pracownicy dziennych domów opieki, DPS-ów oraz prywatnych domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, opiekuńczo-leczniczych i hospicjów, które tworzą system opieki senioralnej,
  • pomoc domowa, osoba do sprzątania lub robienia zakupów,
  • przyjaciele, sąsiedzi, znajomi i dalsi członkowie rodziny.

Jakie rozwiązanie wybrać? Wybór zależy od wielu czynników, takich jak:

  • stan zdrowia oraz kondycja, tak fizyczna, jak i psychiczna taty (innej opieki potrzebuje mężczyzna w pełni sprawny, a innej leżący),
  • zakres obowiązków, potrzeby taty,
  • wymiar czasu opieki (niektórzy nie radzą sobie jedynie z samodzielnym załatwianiem codziennych spraw, inni potrzebują opieki stałej, także specjalistycznej. W grę może wchodzić zmiana opatrunku, robienie zastrzyków, podawanie leków, podłączanie kroplówki).

Na wybór określonej formy opieki wpływają także inne okoliczności, takie jak miejsce zamieszkania, dostępność oferty pomocowej czy możliwości finansowe.

zdalna opieka nad tatą - jak to zrobić

Zdalna opieka nad tatą — co możesz zrobić?

Zdalna opieka nad tatą nie polega wyłącznie na wybraniu formy pomocy bezpośredniej i ewentualnie jej opłaceniu. By być naprawdę blisko, należy się zaangażować.

Jeśli tylko możesz, odwiedzaj tatę, a i zapraszaj do siebie. Na co dzień utrzymuj kontakt telefoniczny, wykorzystujcie też komunikatory video. Narzędziami to ułatwiającymi są: WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, czy Apple FaceTime. Bycie z tatą w stałym kontakcie nie tylko doskonale wpływa na jego nastrój czy wasze relacje, ale i pozwala na pozyskanie ważnych informacje na temat jego potrzeb, zdrowia, planów czy niepokojów.

Dbaj o opiekę medyczną

Warto interesować się zdrowiem taty. Nie tylko o nie pytać, ale i mieć wiedzę na temat wyników badań, leczenia chorób, zażywanych leków, planowanych wizyt lekarskich czy zabiegów. Przypominaj o pomiarach ciśnienia czy poziomu cukru bądź zażywaniu leków (warto kupić specjalne kasetki na leki, pomóc ustawić alarm w telefonie „na leki” czy tablicę, na której tata może zapisywać ważne daty czy dane). Jeśli możesz, dojeżdżaj na ważne wizyty lekarskie taty. Jeśli nie możesz, zorganizuj pomoc: zamów taksówkę lub zorganizuj inny transport, zatrudnij opiekuna lub poproś o pomoc inną osobę).

Rób zakupy online

Dobrym pomysłem jest także robienie zakupów online. W ten sposób można kupić różne artykuły codziennego użytku, w tym spożywcze, także świeże (jeśli taką usługę oferują lokalne supermarkety), ale i leki i medykamenty, kosmetyki pielęgnacyjne, produkty higieniczne, dekoracje i ozdoby, odzież i bieliznę, ziemię do kwiatów, książki czy pościel, jak i produkty chłonne dla osób z nietrzymaniem moczu. Wystarczy mieć dostęp do komputera oraz bankowości internetowej, by złożyć zamówienie, zapłacić za produkty i usługę kurierską.

Pozostawaj w kontakcie z bliskimi osobami taty

Kontaktuj się osobami, które pomagają tacie — pielęgniarką, opiekunem czy pomocą domową. Dzięki temu będziesz mieć bieżące informacje, możesz też pomóc w rozwiązywaniu problemów. Pozostań w kontakcie z osobami, które wspierają tatę: przyjaciółmi, sąsiadami czy rodzeństwem. Służ pomocą, ale i nie bój się o nią prosić.

Przygotuj się na sytuacje awaryjne

Przygotuj się też na nagłe sytuacje. Miej pod ręką lokalne numery telefonów, które mogą się przydać oraz numer kontaktowy do osoby mieszkającej blisko rodziców, która będzie mogła szybko zareagować. Przygotuj także dla seniora „koło ratunkowe”: listę numerów kontaktowych, informacje ubezpieczeniowe, numery kont i inne ważne dane. Dobrze, by telefon rodzica umożliwiał szybkie połączenie z tobą bądź ratownikiem medycznym.

Kup wielofunkcyjną opaskę alarmową

Zdalną opiekę nad tatą ułatwiają także nowoczesne technologie. To na przykład opaski wielofunkcyjne, które powstały w myślą o bezpieczeństwie i komforcie osób w starszym wieku. Pomagają kontrolować parametry życiowe i być w stałym kontakcie, ale i szybko reagować w sytuacjach zagrożenia. Warte uwagi są na przykład opaski Locon: Locon Life czy Locon Life Plus, które umożliwiają szeroko rozumiany monitoring. Co to znaczy?

Przede wszystkim opaski SOS pozwalają na zdalne pomiary tętna i pulsu. Opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus dodatkowo umożliwia samodzielne wykonanie pomiaru przez seniora. To ważne zwłaszcza w przypadku osób, które zmagają się z nadciśnieniem, arytmią, niewydolnością mięśnia sercowego, chorobami płuc i innymi chorobami przewlekłymi, jak i pacjentów po incydentach kardiologicznych. Ponadto opaski Locon posiadają zainstalowaną kartę SIM. Dzięki temu nie tylko odbierają i wykonują połączenia, ale i jeśli tata źle się poczuje lub znajdzie się w sytuacji zagrożenia, wyślą na twój telefon sygnał SOS. Otrzymasz go natychmiast w formie SMS-a.

Co istotne, każda opaska Locon Life posiada czujnik upadku i guzik SOS, które wysyłają do opiekuna powiadomienie, kiedy tata się przewróci lub nagle zasłabnie i upadnie. Dzięki lokalizacji GPS masz z kolei pewność, że zawsze znasz miejsce taty. To zdecydowanie poprawia komfort funkcjonowania i zwiększa poczucie bezpieczeństwa zarówno osoby starszej, jak i czuwającego nad nią dziecka.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)