W Polsce, tak jak i innych krajach Europy, obserwuje się zmiany demograficzne: starzejemy się, spada przyrost naturalny, a postęp cywilizacyjny sprawił, że średnia życia znacznie się wydłuża. Według prognoz GUS do 2050 roku 4 na 10 Polaków będzie miało 60 lat lub więcej. Do trendów tych dostosowuje się rynek technologii. Jakie są dostępne narzędzia wspierające opiekę domową?
Opieka domowa a nowe technologie
Starzejące się społeczeństwo staje się coraz większym wyzwaniem dla sektora innowacji. Z tego powodu na rynku pojawiają się różne narzędzia i technologie wspierające opiekę domową. Są tworzone z myślą o potrzebach seniorów wymagających wsparcia i pomocy, ale i ich opiekunów.
Nowoczesne technologie są nieocenione, ponieważ bez względu na stan zdrowia i sytuację życiową zwiększają komfort funkcjonowania, ale i bezpieczeństwo użytkowników. Pozwalają także szybko reagować w przypadku nagłych problemów zdrowotnych.
Co istotne, nowoczesne narzędzia i technologie ułatwiające opiekę domową umożliwiają niezależność seniorom, którzy by samodzielnie funkcjonować potrzebują jedynie wsparcia, zaś osobom wymagającym opieki pozwalają na możliwie najdłuższe pozostawanie w swoim otoczeniu, to jest starzenie się we własnym domu.
Warto wiedzieć, że obecnie obserwuje się tendencję zapewniania seniorom opieki we własnym miejscu zamieszkania. Ponieważ jednak często samodzielna pomoc bliskiej osobie jest niemożliwa, coraz większym zainteresowaniem cieszy się zarówno płatna, prywatna opieka domowa dla seniora, jak i różne rozwiązania technologiczne.
Jakie narzędzia i technologie wspierają opiekę domową?
Jakie są dostępne narzędzia i technologie wspierające opiekę domową? To między innymi:
- czujniki monitorują parametry zdrowotne,
- domowe systemy monitoringu,
- przycisk alarmowy,
- smartwatch,
- telefon z funkcją przywołania,
- opaska SOS,
- aplikacje pomagające kontrolować ciśnienie krwi, aplikacje telemedyczne, technologie zarządzania stosowaniem leków, technologie zarządzania chorobami, technologie podnoszenia sprawności,
- telemedycyna, teleporady, teleopieka (zdalne konsultacje lekarskie w czasie rzeczywistym, diagnozowanie i monitorowanie pacjentów),
- inteligentne urządzenia AGD: lodówki, piekarniki czy roboty sprzątające,
- kamery internetowe,
- aparaty słuchowe pozwalające na bezpośrednie łączenie się z innymi sprzętami, takimi jak smartfon czy telewizor,
- system monitorowania,
- czujnik dymu,
- czujnik zabezpieczające przed zalaniem,
- alarm antywłamaniowy reagujący na nieuprawnione otwarcie drzwi czy okna lub wykrycie ruchu podczas nieobecności domowników,
- wideo dzwonek,
- inteligentne meble,
- system inteligentnego sterowania domem,
- inteligentny asystent osobisty — aplikacje „Siri” czy „Alexa“, które umożliwiają kontrolowanie domowych sprzętów za pomocą mowy, ale i przypominają o spotkaniach czy zrobieniu zakupów,
- asystenci głosowi ułatwiają osobom starszym pisanie na komputerze lub telefonie czy wyszukiwanie wiadomości,
- elektroniczne systemy zarządzania opieką – platformy, które umożliwiają zarządzanie harmonogramem, medykamentami, wizytami lekarzy i innymi aspektami związanymi z opieką.
Najpopularniejsze narzędzia i technologie wspierające opiekę domową
Jakie są najpopularniejsze narzędzia i technologie wspierające opiekę domową? Jedną z dostępnych opcji o szerokiej funkcjonalności jest opaska SOS, która monitoruje stan zdrowia użytkownika. Jakie ma możliwości? Omówmy to na przykładzie opaski Locon: Locon Life i Locon Life Plus.
Obydwie opaski Locon mają wiele zalet. Po pierwsze każda z nich posiada:
- przycisk alarmowy SOS, który umożliwia powiadomienie bliskich, sąsiadów czy ratowników medycznych,
- czujnik upadku, dzięki któremu urządzenie wykrywa ruch i automatycznie powiadamia wyznaczoną osobę lub numer alarmowy, kiedy jej użytkownik upadnie i potrzebuje pomocy
- wbudowany telefon z dostępem do nielimitowanych minut, co pozwala na wykonywanie i odbieranie połączeń oraz rozmowy telefoniczne z opaski do 10 zaufanych kontaktów,
Opaski SOS Locon posiadają także funkcję lokalizacji (by poznać położenie użytkownika wystarczy spojrzeć na mapę w aplikacji), dają również możliwość ustalenia stref bezpieczeństwa, takich jak dom, przychodnia, park czy sklep (gdy użytkownik opaski pojawia się w danym miejscu lub je opuści, na telefonie opiekuna pojawia się stosowne powiadomieni).
Co nie mniej ważne, opaska SOS monitoruje tętno i inne parametry życiowe. Opaska Locon Life pozwala na zdalne wykonanie pomiaru ciśnienia i pulsu, zaś opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus na pomiary zarówno w aplikacji, jak i bezpośrednio z urządzenia. Ponadto mierzy nie tylko puls i ciśnienie, ale także saturację i temperaturę ciała.